Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

@emnikol

 

Νομίζω οτι δεν διαφωνούμε επι της αρχής στο πως το λέει η ΤΟΤΕΕ και πως ερμηνεύεται

 

Εγω λέω οτι σωστά το γράφει αλλα... διαφωνώ στο οτι με αναγκάζει εκ των προτέρων να δεχτώ με κλειστά μάτια μια κάκκιστη κατάσταση που επικρατούσε τοτε (άδειες χωρις ελέγχους αλλά μόνο θεώρηση σχεδίων).

 

Ήδη με την εφαρμογή της έκδοσης των ΠΕΑ, υποχρεωτικά, το μεγαλύτερο ποσοστό (50-60%, αλλά μπορεί να είναι και μικρότερο) των ενεργειακών επιθεωρητών αναγκάστηκε να γίνει ο ''χαφιές'' του κράτους και της πολεοδομίας για τις αυθαιρεσίες των κτηρίων και στο κατά πόσο εφαρμόστηκαν στη πράξη τα σχέδια των εκδοθέντων οικ. αδειών.

 

Τέλος πάντων, είναι πονεμένη ιστορία... μην το συνεχίσουμε γιατί είμαστε και off topic

Link to comment
Share on other sites

Το δάπεδο θα το λάβεις σαν πυλωτή αφού λές οτι είναι ανοιχτό (διαμπερές)

 

Για το αίθριο τιι εννοείς ?

ΑΙΘΡΙΟ ΕΝΝΟΩ ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ (ΑΙΘΡΙΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ)

Link to comment
Share on other sites

εχω μια μονοκατοικια 2010 με θερμομονωση πως μετατρεπω τον συντελεστη θερμοπερατοτητας των δομικων στοιχειων και κουφωματων K (Kcal/m2hC ) σε U?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αυτά που έγραψα είναι η κλίση

 

Ο προσανατολισμός της οροφής και της πυλωτής εξετάζονται κάθετα ως προς πρός τον άξονα του βορρά

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αυτά που έγραψα είναι η κλίση

 

Ο προσανατολισμός της οροφής και της πυλωτής εξετάζονται κάθετα ως προς πρός τον άξονα του βορρά

δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.