Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθελοντισμός, κρίση, κοινωνία και η συνεισφορά του μηχανικού


EngD

Recommended Posts

Συνάδελφοι, επιθυμώ να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με το πώς το επάγγελμα του μηχανικού μπορεί να συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο στην Ελλάδα της κρίσης, στα πλαίσια του εθελοντισμού.

 

Ένας γιατρός μπορεί π.χ. να προσφέρει αφιλοκερδώς τις υπηρεσίες του σε κάποιους ασθενείς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα. Να πει ότι κάθε Παρασκευή απόγευμα το ιατρείο μου είναι ανοικτό δωρεάν για αυτούς που δεν έχουν χρήματα!

 

Εμείς όμως ως μηχανικοί πώς μπορούμε να βοηθήσουμε; Προσπαθώ να σκεφτώ κάτι αντίστοιχο αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό με τις δραστηριότητες του επαγγέλματός μας, καθότι δεν αποτελούν ένα είδος πρώτης ανάγκης. Ο πελάτης μπορεί να επιβιώσει της κρλισης και χωρίς εμάς. Ούτε και έχει γίνει π.χ. κάποιος σεισμός (χτύπα ξύλο) να πεις ότι μας έχει ανάγκη ώστε να κάνουμε μία μελέτη δωρεάν.

 

Άρα πώς μπορούμε να βοηθήσουμε έμπρακτα ως εθελοντές μηχανικοί την κατάσταση στην Ελλάδα και τους συνανθρώπους μας;

Link to comment
Share on other sites

Εθελοντισμός.

Δηλαδή παίρνουμε που παίρνουμε ψίχουλα, να δουλεύουμε και τελείως τσάμπα για πράγματα που τα έχουμε ήδη πληρώσει από τη φορολογία μας.

 

Εμένα μετρήστε με για Δενθελοντή.

Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζω για τους ΜΧΣ αλλά αναφέρομαι σε μικρής κλίμακας εθελοντικές δραστηριότητες για το συνάνθρωπο που έχει ανάγκη στην Ελλάδα και όχι σε μεγάλα έργα για το σύνολο. Κάτι σκέφτηκα σαν αυτές τις εκπομπές με τους διακοσμητές στην τηλεόραση που επιδιορθώνουν σπίτια σε οικογένειες με ανάγκη, αλλά αυτό μόνο εργολάβοι μηχανικοί με οικονομική άνεση θα μπορούσαν να το κάνουν. Θα μπορούσαν να συντηρήσουν π.χ. και ένα σχολείο. Αλλά κάτι που να θέλει τη θεωρητική γνώση και το χρόνο μας μόνο υπάρχει άραγε για εμάς τους κοινούς μηχανικούς;

 

 

Εμένα μετρήστε με για Δενθελοντή.

 

Σεβαστή η άποψη! Νομίζω ότι γράφεται ως "Δεθελοντής" η λέξη δηλαδή χωρίς το "Ν".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμείς ως φοιτητές του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας έχουμε σχηματίσει μία ομάδα 10-15 εθελοντών, και προσφέρουμε μαθήματα σε μαθητές της Γ' Λυκείου που δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά την πληρωμή φροντιστηριακών μαθημάτων.

Ξέρω πως δεν έχει να κάνει με Μηχανική κλπ (οποιοδήποτε τμήμα Θετικών/Τεχνολογικών επιστημών θα μπορούσε να το κάνει), αλλά είμαστε Μηχανικοί (σχεδόν :Ρ ) και βοηθάμε. :Ρ

Γιατί δεν κάνουνε το ίδιο και διπλωματούχοι Μηχανικοί..; Η δημοσίευση εδώ υποδεικνύει την ύπαρξη ελεύθερου χρόνου και την όρεξη για την διάθεση του στον εθελοντισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ως φοιτητές του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας έχουμε σχηματίσει μία ομάδα 10-15 εθελοντών, και προσφέρουμε μαθήματα σε μαθητές της Γ' Λυκείου που δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά την πληρωμή φροντιστηριακών μαθημάτων.

 

Μπράβο σε όλους σας! Είστε πολύ αξιέπαινοι για την πράξη αυτή αντί να παίζετε μονάχα τάβλι! Είναι κάτι που έχει περάσει και από το δικό μου μυαλό. Ίσως λοιπόν από το καλοκαίρι και μετά να το εφαρμόσω κι εγώ. Μαθηματικά και Φυσική θα μπορούσα με μικρή προετοιμασία να διδάξω ή τουλάχιστον να απαντήσω σε απορίες μαθητών, έστω και 2-3 ώρες μόνο την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεθελοντής κι εγώ. Εθελοντισμούς όταν θα ξαναρχίσω να βγάζω τα απαραίτητα προς το ζειν και μάλιστα αξιοπρεπώς. Και πάλι υπό τον όρο της αμοιβαιότητας με τις άλλες επαγγελματικές ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.