Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία λέβητα χωρίς ταμπελάκι


vag72

Recommended Posts

Και εμείς αυτά που σου λέμε βγαλμένα από την πράξη τα έχουμε. Εμείς μπορούμε να σου πούμε τι είναι το σωστό. Εσύ σα μηχανικός θα κρίνεις, θα πάρεις το ρίσκο σου και θα προχωρήσεις όπως θεωρείς σωστότερα.

Πάντως από γνωστούς γνωστών μου που δέχτηκαν δειγματοληπτικούς ελέγχους, μία από τις πρώτες ερωτήσεις είναι πως πήραν τον βαθμό απόδοσης του λέβητα. Εγώ έχω γίνει πολύ πιεστικός και πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Αθήνα, σε αρκετές περιπτώσεις κακής ή μη συντήρησης φ.ε δεν υπάρχει...Και δεν βγάζουν με την καμία...

Μου έτυχε σε 3 περιπτώσεις....Στις 2 που ζήτησα επίμονα...με γείωσαν και την επομένη!! βγήκε ΠΕΑ από άλλον. Στην άλλη πήρα φ.ε από το 2009!! Τι να κάνω αφού τότε σταμάτησε και η λειτουργία του λέβητα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις απλα να φερεις συντηρητη να κανει μετρηση

20€ με πηρε εμενα οταν εφερα και το κοστος το επωμιστηκε ο ιδιοκτητης.

Στην τελικη, αν φοβηθεις μη χασεις τη δουλεια απο την επιμονη σου, τι να σου πω, πληρωσε τα μονος σου και προχωρα....

Link to comment
Share on other sites

Μα με τι στοιχεια να κανεις υπερδιαστασιολογηση?

Ουτε β.α. εχεις ουτε υπερδιαστασιολογηση μπορεις να κανεις...

Προσπαθησε το

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω συνάδελφο που τα έχει λύσει τέτοιους είδους προβλήματα. Βάζει ηλεκτρικά σώματα ότι και να χει το σπίτι. Ούτε σκοτούρες με β.α. λεβήτων, δικτύων κλπ ούτε με υπερδιασ/σεις και τέτοια χαζά.

 

Αμα είναι να είσαι.. να είσαι.

 

Αλήθεια, αυτοί που βάζουν σε υφιστάμενους λέβητες, β.α. από επιφοίτηση, στις πηγές δεδομένων, τσεκάρουν το κουτάκι <<Φύλλο Συντήρησης Λέβητα>>; Πάντα είχα αυτή την απορία.

 

Και άλλη μια απορία. Σε ποιον πλανήτη γίνονται οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι;

Link to comment
Share on other sites

τα φυλλα ελεγχου ειναι συνηθως για τα μπαζα

https://dl.dropbox.c...64/DSC_0561.jpg

στο παραπανω φυλλο με βαση τις μετρησεις θα επρεπε να εχει ΒΑ 93,7% (καυσαερια στους 140 βαθμους)

γραφει ομως 89,5%

ποιο αληθευει αραγε;

 

ας κανει το υπουργειο ηλεκτρονικο μητρωο καυστηρατζηδων και ηλεκτρονικο φυλλο ελεγχου με αριθμο ασφαλειας οπως το πεα και μετα να ρωτα που βρηκαμε το βαθμο αποδοσης

 

https://dl.dropbox.com/u/22405964/apolies%20kaysaerion.xls

Edited by zxgr
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ή που τους λες "ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!" ή αν δεν χρησιμοποιείται όντως από κανένα για πολύ καιρό κι ο καθείς έχει επιλέξει -θέλοντας και μη- "εναλλακτικούς" τρόπους θέρμανσης (φουφού, πήδημα, τσίπουρα κλπ) ή και καθόλου, πράττεις κατά τα προβλεπόμενα.

Τώρα βέβαια πως διαπιστώνεται αυτό; Ίσως από απόφαση γενικής συνέλευσης, με παράλληλη αποσύνδεση των θερμαντικών σωμάτων και αποσύνδεση - ξήλωμα του καυστήρα. Ίσως λέω.

Πάντως δες στο Νο1 από αυτόκαι πες μου αν έχω άδικο.

 

Και στην περίπτωση που υπάρχει παλιός λέβητας σε πολυκατοικία και επειδη οι ένοικοι - ιδιοκτήτες δεν τα έβρισκαν μεταξύ τους για το πόσες ώρες θα αναβει, αν θα βαζουν πετρέλαιο κλπ....και τελικά τα τελευταία 7 χρόνια αποφάσισε ο καθένας στο διαμέρισμά του να το αυτονομήσει κυρίως με χρήση κλιματιστικών ( αντλίες θερμότητας) εγώ θα υπολογίσω κανονικά τον λέβητα σαν να χρησιμοποιείεται σε περίπτωση που αποφασίουν μετά από χρόνια να τον βάλουν ξανα σε ελιτουργία ? Με τις τιμές του πετρελαίου τώρα δύσκολα ( εως απίθανο) όσοι το έχουν σβηστό τόσα χρόνια να το ξαναλειτουργήσουν....Είμαι όμως της γνώμης ότι σαν επιθεωρητης πρεπει να καταγράφω ακριβως τι συνθήκες επικρατουν στο διαμέρισμα τι στιγμη που το επιθεωρώ. Εφόσον δεν χρησιμοποιείται ο λέβητας τόσα χρόνια ( και βάσει των συνθηκών μπορεί να μην ξαναχρησιμοποιηθεί ) γιατί να τον λάβω υπόψιν μου στις καταναλώσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.