Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στοιχεία λέβητα χωρίς ταμπελάκι


vag72

Recommended Posts

Φύλλο ελέγχου είναι η μόνη λύση. Και ταμπελάκι να είχε, δεν είσαι καλυμένη.

Και το φύλλο συντήρησης με τις κατάλληλες οδηγίες στον συντηρητή, ώστε να σου καταγράψει τα απαραίτητα στοιχεία που σου χρειάζονται

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

θα το ψάξω αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει....Εδω στην επαρχία δεν τα τηρεί κανένας αυτά ! Ουτε πολυκατοικίες, ούτε μονοκατοικίες ! Δεν ξέρω σε Αθηνα, Θεσ/κη σε τι ποσοστό τηρούνται αλλα΄εδω τίποτα...

 

Θα ρωτήσω παρ'ολαυτα τους διαχειριστές αλλά αμφιβάλλω...και στην περίπτωση που όντως δεν υπάρχει τι κάνω ??

Link to comment
Share on other sites

Φωναζεις συντηρητη με χρεωση, ειτε του ιδιοκτητη σου ειτε της πολυκατοικιας μεχω κοινοχρηστων και το συντηρει

Εναλλακτικη, αν δε θελουν να επιβαρυνθουν με κοστος συντηρησης, μια καυσαναλυση και μετρηση ισχυος και αποδοσης, χωρις συντηρηση.

Εσυ το φυλλο ελεγχου θελεις... Δε σε νοιαζει σε τι κατασταση ειναι ο λεβητας, οτι στοιχεια γραφει πανω, αυτα θα βαλεις...

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχει, τους λες ψαρωτικά πως πρέπει να βγάλουν, αλλιώς δεν θα μπορέσουν να εκδόσουν ΠΕΑ. Σε μένα πιάνει σχεδόν πάντα και φωνάζουν συντηρητή για να βγάλει ΠΕΑ. Έχουν βγάλει πολλές φορές και μπροστά μου, οπότε ζητάω από τον συντηρητή συγκεκριμένα στοιχεία και όχι μόνο τον βαθμό απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Με το γράμμα του νόμου ναι....Αλλά δεν παίζει πάντα αυτό....Αν πχ μια πολυκατοικία δεν χρησιμοποιεί τον λέβητα εδώ και καιρό τι συντήρηση να κάνουν? Ο άλλος ίσα που την παλεύει με το κόστος του ΠΕΑ, άντε να τους πεις για συντηρητές κτλ....για να νοικιάζει το διαμέρισμα που δεν θυμάται και πως είναι....

Σε αυτή την περίπτωση το τραβάς.....αλλά πολύ πιθανόν να χάσεις την δουλειά από άλλον που θα βάλει στο περίπου...Σε πιθανό έλεγχο και οι 2 πλευρές θα πουν ότι το φ.ε χάθηκε!! Τρέχα γύρευε...

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμιναρια μονιμων μου μεταφερθηκε οτι ειπωθηκε πως στους μονιμους θα απαιτειται ΦΕ, το οποιο και θα ανεβαινει στο συστημα, με συγκεκριμενα δεδομενα κιολας (μηερομηνια, αριθμος κλπ) το οποιο θα το ανεβαζει επισης και ο ιδιος ο συντηρητης για να μπορει να γινεται η διασταυρωση στοιχειων...

Αλλα ολα αυτα σε μια ιδεατη Ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Και όταν ο λέβητας είναι ατμοσφαιρικός υγραερίου και δε νυπάρχει ταμπελάκι τότε τι παίρνεις για βαθμό απόδοσης και ισχύ που δεν μπορείς να κάνεις ανάλυση καυσαερίων?

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμιναρια μονιμων μου μεταφερθηκε οτι ειπωθηκε πως στους μονιμους θα απαιτειται ΦΕ, το οποιο και θα ανεβαινει στο συστημα, με συγκεκριμενα δεδομενα κιολας (μηερομηνια, αριθμος κλπ) το οποιο θα το ανεβαζει επισης και ο ιδιος ο συντηρητης για να μπορει να γινεται η διασταυρωση στοιχειων...

Αλλα ολα αυτα σε μια ιδεατη Ελλαδα...

 

Αντε ψάξε βρες τον συντηρητή, να του πεις να σκανάρει το φ.ε και να το περάσει στο buildingcert...... Ασε πως έτσι που πάει το θέμα ποιο πολύ θα κοστίζει η καυσανάλυση από το ίδιο το ΠΕΑ.....Τι ψάχνεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Φωναζεις συντηρητη με χρεωση, ειτε του ιδιοκτητη σου ειτε της πολυκατοικιας μεχω κοινοχρηστων και το συντηρει

Εναλλακτικη, αν δε θελουν να επιβαρυνθουν με κοστος συντηρησης, μια καυσαναλυση και μετρηση ισχυος και αποδοσης, χωρις συντηρηση.

Εσυ το φυλλο ελεγχου θελεις... Δε σε νοιαζει σε τι κατασταση ειναι ο λεβητας, οτι στοιχεια γραφει πανω, αυτα θα βαλεις...

Εάν δεν έχει, τους λες ψαρωτικά πως πρέπει να βγάλουν, αλλιώς δεν θα μπορέσουν να εκδόσουν ΠΕΑ. Σε μένα πιάνει σχεδόν πάντα και φωνάζουν συντηρητή για να βγάλει ΠΕΑ. Έχουν βγάλει πολλές φορές και μπροστά μου, οπότε ζητάω από τον συντηρητή συγκεκριμένα στοιχεία και όχι μόνο τον βαθμό απόδοσης.

 

 

Παιδια στην πράξη δεν είναι ευκολά όλα αυτά γιατί πολύ απλά: Σε πολυκατοικία όπου ο ένας ιδιοκτήτης νοικιασε το σπίτι και θέλει απλά να κάνει το μισθωτήριο στην εφορία που του ζητάει ένα ακόμα χαρτί (γιατί έτσι το αντιμετωπίζουν τον ΠΕΑ), σιγά που θα κάτσει να πεισει τους υπόλοιπους ενοικους να κανουν συντήρηση το λέβητα γιατί αυτός θέλει να εξυπηρετηθεί ! Και σιγά μη δεχτεί να δώσει και επιπλεόν χρήματα για συντηρηση εκτος από τα παραπανίσια του ΠΕΑ, γιατί παραπανίσια τα θεωρούν ολοι...!!

 

Οπότε ή χάνω την δουλεια και την παίρνει άλλος οπου θα τα βάλει στην τύχη , είτε με λέβητα του κτιρίου αναφοράς, είτε θα βάλει την χείριστη περίπτωση, δλδ λέβητα υπερδιαστασιολογημένο γιατί είναι πού παλιός και συνήθως σε πολυκατοικίες κάνανε υπερδιαστσιολόγηση για να είναι και καλά σίγοροι ότι θα επαρκεί για να τους ζεσταίνει ολα τα διαμερίσματα..γιατί οι περισσότεροι, μη γνωρίζοντας θεωρούν ότι όσο ποιο μεγάλο λέβητα τόσο πιο καλά θα αποδίδει....

Και σε ενδεχόμενα έλεγχο, κλάψτα Χαραλαμπε ! Δικαιολογείσαι λέγοντας ότι έχασες το φύλοο συντήρησης και ολα καλα..? δε νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.