Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Θα ήθελα να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι ενημερώθηκα από recruiter της Parsons ότι προκηρύχθηκαν θέσεις εργασίας στην εταιρεία και το HR team θα έρθει Αθήνα για συνεντεύξεις τέλη Ιανουαρίου.

 

Οι θέσεις έχουν δημοσιευθεί στο kariera.gr και από μία ματιά που έριξα απευθύνονται σε συναδέλφους με εμπειρία (τουλ. 10 ετία) σε μεγάλα έργα.

 

Σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος προκριθεί για την συνεντευξη θα ήταν ενδιαφέρον να μας δώσει feedback (ειδικά για τις παροχές) για να δούμε κατά πόσο οι μεγάλες εταιρείες εκμεταλλεύονται την κρίση στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10-12-20 έτη εμπειρίας σε μεγάλα έργα.....Μάλιστα. Δεν μας είπανε ότι ψάχνουν για μεγαλοστελέχη της Αβαξ, της Τέρνα ή του Ακτωρ....

Δηλαδή έτσι ερώτηση.....Ενας νεότερος που έχει ασχοληθεί με σπιτάκια, πως μπορεί να προσεγγίσει τέτοιες εταιρείες??? Με βίσμα έ???

Link to comment
Share on other sites

Ikare αν θες τη γνώμη μου στις παραπάνω θέσεις αν δεν έχεις τα απαιτούμενα προσόντα δεν έχεις καμία τύχη οποιο και να είναι το βίσμα.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί οι προς πρόσληψη μηχανικοί δεν θα περάσουν μόνο από το ΗR της Parsons αλλά θα πρέπει να "εγκριθούν" και από τον πελάτη που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το MPW του Κατάρ.

 

Η αλήθεια είναι ότι όσοι έχουν ασχοληθεί με σπιτάκια δεν έχουν και πολλές ελπίδες για τέτοιες θέσεις και όχι άδικα - φαντάζομαι δεν διαφωνείς -(όπως και το αντίθετο..)

 

Το εκνευριστικό είναι ότι έχουν ελπίδες καποια (όχι ευτυχώς όλα - έχουμε κάνει καλή δυσφήμηση εδώ κάτω) κοπρόσκυλα που στελέχωναν κρατικοδίαιτες επιβλέπουσες υπηρεσίες μεγάλων έργων...

 

Anyway καλή επιτυχία σε όσους προσπαθήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως ενημερώθηκα μέσω linkedin και η Salfo έχει ανοικτές θέσεις εργασίας με 8+ χρόνια εμπειρίας στα ΗΑΕ.. http://www.salfo.gr/career

Κρίμα βέβαια που γενικά οι ελληνικές εταιρίες δεν προβλέπουν και για εμάς τους νέους θέσεις καθώς και πολύ διάθεση έχουμε, ούτε υποχρεώσεις που να μας κρατήσουν πίσω έχουμε και πιο εύκολα ίσως να εγκλιματιστούμε σε ένα νέο περιβάλλον..

 

Προσωπικά κοιτάζω για αυτές τις περιοχές graduates positions που δεν ζητούν προυπηρεσία..

 

Σε μια αίτηση που κάνω τώρα, με ρωτούν provide details of the A / AS Levels that you achieved... Έψαξα αλλά δεν έβγαλα και πολύ άκρη.. Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να γράψω;

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θα πάω για ένα τρίμηνο στι ινστιτούτο Josef Stefan στη Σλοβενία και ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που να μένει, να δουλέυει ή να έχει κάποιον γνώστο για πληροφορίες στη Λιουμπλιάνα. Δεν ξέρω κανέναν και ο υπεύθυνος του ινστιτούτου δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει και πολύ. Για σπίτι ψάχνω κυρίως, τα υπόλοιπα τα έχω βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία φίλη Σλοβένα, η οποία είναι και της ειδικότητας σου κιόλας!! Στείλε μου σε pm κάποιο fb name αν έχεις να της το δώσω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία από πρακτική άσκηση σε εταιρεία σαν φοιτητής στο εξωτερικό; Αν ναι, ας μας δώσει ορισμένες πληροφορίες. Πώς βρήκε την εταιρεία, τι προσόντα έψαχνα και τι παρείχαν; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 6-7 μηνες περασα απο interview ελληνικης εταιρείας για να με στείλουν στο Riyadh για project/procurement management θεση.

Όλα πήγαιναν κατ'ευχην και ημουν ετοιμος να κλεισω την δουλειά μεχρι που ηρθε η ωρα συζήτησης του μισθού.

1500€ μεικτά αδιαπραγμάτευτα! χωρίς την διαβεβαίωση μελλοντικης αυξησης ή bonus. (take it or leave it καθεστώς)

Νόμιζα πως μου έκαναν φάρσα! εφυγα κατευθείαν.

Ακόμα βάζουν αγγελία στο τεε για αυτη τη θέση...

Εσείς θα το σκεφτόσασταν?

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 6-7 μηνες περασα απο interview ελληνικης εταιρείας για να με στείλουν στο Riyadh για project/procurement management θεση.

......

1500€ μεικτά αδιαπραγμάτευτα! χωρίς την διαβεβαίωση μελλοντικης αυξησης ή bonus. (take it or leave it καθεστώς)

Προφανώς

α) δεν ξέρουν τι είναι η θέση project/procurement management, είναι άσχετοι με το αντικείμενο.

β) είναι καουμπόυδες

γ) αναζητούσαν πρόσχημα στις απολαβές, αφού προφανώς κατάλαβαν οτι ξέρεις την δουλειά και δεν είσαι κορόϊδο συνάδελφε. Ρroject/procurement manager, σε σοβαρό έργο με λιγότερα από 15.000 USD/ month Tax Free + Accommodation Allowance + End of project benefit/bonus, δεν συζητιέται χώρια ασφάλιση (που είναι και υποχρεωτική).

Πάντως, αν θέλεις πληροφοριακά, πες μας ποιά "εταιρεία" είναι. Έτσι για να γελάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.