Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Πρώτα για την ιστορία, σε αυτό που έλεγε ο Θοδωρής, θυμάμαι στο μεταπτυχιακό στην Αγγλία σε ερώτηση ενός καθηγητή στην τάξη σε ποιο τομέα θα θέλατε να απασχοληθείτε στο μέλλον, οι 17/20 απάντησαν logistics, stock management, κτλ ενδοχωμένος άγνωστα για πολλούς εμάς στην Ελλάδα..Οι υπόλοιποι 3...είμασταν Ελληνες οπότε καταλάβατε τι απάντηση πήρε ο άνθρωπος...

 

Επίσης, για τη συνέχεια του θέματος, και η αδελφή μου είναι οικονομολόγος 8 χρόνια μικρότερή μου, δουλεύει σε εταιρεία με πολύ καλά λεφτά εδώ στην Ελλάδα και τουλάχιστον 1 φορά την βδομάδα πηγαίνει σε συνέντευξη.... Εμένα έχει να χτυπήσει το τηλέφωνο χρόνια....

Κακά τα ψέματα παντού (και σε επικοινωνία με γνωστούς έξω Αγγλία, Ολλανδία) η ζήτηση σε μηχανικούς είναι πολύ μικρή...Αντίθετα οικονομολόγοι και επαγγέλματα marketing, όχι μόνο είναι περιζήτητα, αλλά τους χρυσοπληρώνουν και από πάνω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς μεχρι την γενιά των μηχανικων του 2000-έως που δεν ειχαν σπουδάσει δυτική/βόρεια ευρώπη, δεν υπήρχαν αντικείμενα

επιλογής εξειδήκευσης πανω στους τομείς που ανθίζουν τώρα στην κατασκευή.

Δεν ισχύει ούτε το "στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα" αφού δεν υπήρχαν εκ των πρωτέρων αυτές οι επιλογές.

Αυτές αποτελούσαν αρετές των εξελιγμένων και παραγωγικών κρατών μόνο.

Εγώ παρόλου που σπούδασα στην Ρουμανία τέλη του 90', οι μοναδικές επιλογές για μεταπτυχιακές σπουδές, ήταν αυτές πάνω σε πολεοδομία, σχεδιαστική αρχιτεκτονική, αναπαλεώσεις/αποκαταστάσεις, και κάτι ψείγματα γενικού και αορίστου management.

 

Αυτό που θελω να πω είναι οτι οι περισσότεροι απο εμας ήμασταν καταδικασμένοι να μην εχουμε τα φόντα της σημερινής ζήτησης εργασίας.

Εκτός απο αυτούς που εμπλακήκαν συγκυριακά με τους τομείς του management σε καποια έργα και άρχισαν πανω στην δουλειά να μαθαίνουν το αντικείμενο, την σημαντικότητα του, την διορατικότητα του και τις ανάγκες του.

Όσον αφορά εμένα, συνήθως οι πιο πολλές κρούσεις για προσφορά δουλειάς είναι πιο πολύ για την γνώση της Ρουμάνικης γλώσσας παρά για το MSC στην αρχιτεκτονική.

Εν'πασει παριπτώση, εύχομαι καλή τύχη σε όλους μας που προσπαθούν να βρουν εργασία στο εξωτερικό και υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα συναδελφοι,μια ερωτηση γνωριζει κανεις τιποτα για την εταιρια carillion plc?εχω κανει μια πρωτη συζητηση μαζι τους για δουλεια στο Ηνωμενο Βασιλειο.Τι μισθοι παιζουν εκει για εναν νεο ηλεκτρολογο μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς καμιά περίπτωση όπου μηχανικός στην Αγγλία βρήκε δουλειά σε Graduate Scheme μόνο με ελληνικά διπλώματα;

 

Δεν είναι εύκολο, γιατί τα Ελληνικά παν/μια τα έχουν σε πολύ χαμηλή εκτίμηση (ή δεν τα ξέρουν καν)! Έχω όμως φίλο που τον πήραν στο Graduate Scheme της Vodafone UK απευθείας από Ελλάδα χωρίς μεταπτυχιακό εξωτερικού. Από τη στιγμή ομως που έχεις πτυχίο εξωτερικού, οι ευκαιρίες σου αυξάνονται εκθετικά! Εγώ με πτυχίο ΑΕΙ, βρήκα δουλειά πριν τελειώσω το MSc μου στην Αγγλία, για παράδειγμα, ενώ ο αδερφός μου με πτυχίο απο ΑΕΙ εχει στείλει 100+ αιτήσεις, βιογραφικά, κλπ, χωρίς μισή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα συναδελφοι,μια ερωτηση γνωριζει κανεις τιποτα για την εταιρια carillion plc?εχω κανει μια πρωτη συζητηση μαζι τους για δουλεια στο Ηνωμενο Βασιλειο.Τι μισθοι παιζουν εκει για εναν νεο ηλεκτρολογο μηχανικο?

 

H carillion είναι πολυ μεγάλη εταιρία. Απο μισθούς εξαρτάται απο τι προϋπηρεσία έχεις και για ποια θέση έχεις κάνει αίτηση. Για ηλεκτρολογους δεν ξέρω αλλά για πολιτικούς ξεκινάς σαν graduate engineer γύρω στα £25000 + benefits (αμάξι, μεταφορικά, κινητό κτλ). Τα £25000 είναι περίπου £1500 καθαρά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει κανείς καμιά ιδέα για την εν λόγω εταιρία ***xelvin*** ??? Μου συζητανε για 1800 καθαρά συν έξοδα μετεγκατάστασης και το πρώτο εξάμηνο μαθηματων ολλανδικών

 

Συνάδελφε, καλό να μην παραθέτουμε απ' ευθείας λινκ.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

H carillion είναι πολυ μεγάλη εταιρία. Απο μισθούς εξαρτάται απο τι προϋπηρεσία έχεις και για ποια θέση έχεις κάνει αίτηση. Για ηλεκτρολογους δεν ξέρω αλλά για πολιτικούς ξεκινάς σαν graduate engineer γύρω στα £25000 + benefits (αμάξι, μεταφορικά, κινητό κτλ). Τα £25000 είναι περίπου £1500 καθαρά τον μήνα.

 

πριν λιγο ελαβα ενα συμβολαιο απο την εν λογω εταιρια το οποιο αναφερει οτι ειναι probationary και ο μηνιαιος μισθος ειναι 4800 λίρες.το περιεργο ειναι οτι περα απο ενα interview form δεν ειχα καποια αλλη επικοινωνια μαζι τους,εννοω αμμεση μεσω skype ή να μου αναφερουν οτι θα γινει καποια συνεντευξη στα γραφεια της εταιριας.Εχει καποιος αλλος αναλογη εμπειρια να μας αναφερει?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θα μας τρελάνεις! 1800 ή 4800??? Η διαφορά είναι μεγάλη βλέπεις!!!

 

Δεν νομίζω ότι θα πάρουν κάποιον χωρίς να το ξεσκίσουν στις συνεντεύξεις και χωρίς να τον δουν από κοντά...

με recruiters μιλάς ή απ' ευθείας με την εταιρεία? Πάρε τηλέφωνο απ' ευθείας στην εταιρεία να μάθεις τις παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος από ότι κατάλαβα έχει προσφορά 1800 (ευρώ) από Ολλανδία και 4800 (λίρες) από Αγγλία αν κατάλαβα καλά..

Μιας και τα προσόντα του φίλου παραμένουν τα ίδια η τόσο μεγάλη διαφορά έχει να κάνει ίσως με τη φύση-πόστο της εργασίας. Καθότι σαν χώρες μισθολογικά πάνω κάτω στα ίδια κυμαίνονται.

Από εκεί και πέρα, τα 4800 είναι τρελλή προσφορά (δεν ξέρουμε και τα προσόντα βέβαια..) που δύσκολα την αφήνεις να περάσει έτσι.

Η δική μου ερώτηση είναι, μιλάμε για καθαρά? Η δοκιμαστική περίοδος πόσο μπορεί να είναι σε διάρκεια?

Θεωρώ ότι μια σοβαρή εταιρεία σαν την Carillion, δεν προσλαμβάνει και δίνει τέτοιους μισθούς από το τηλέφωνο. Σίγουρα θα ακαλουθήσουν συνεντεύξεις. Ισως σε πρώτη φάση θέλουν να δούνε τις προθέσεις του υποψηφίου και αν υπάρχει πραγματικό ενδιαφέρον, αλλάζουν και τα δεδομένα.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.