Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

H Eμπειρία μου είναι 10ετής αλλά σε επίπεδο μελέτης.Επίσης δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το φύλλο σε χώρες όπως ΗΑΕ ή ΚΑΤΑΡ και αν προτιμούνται κυρίως άντρες.Σε Αφρική δεν παιζει κάτι?

Το φύλλο σίγουρα δεν παίζει ρόλο, για το φύλο δεν ξέρω.

Ψάξε για Ν. Αφρική, αγγλόφωνη χώρα με διάθεση να αναπτυχθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καλοκαίρι λέω να κάνω μια εξόρμηση προς Γερμανία.

Απο γλώσσες ξέρω καλά αγγλικά, αλλά γερμανικά τώρα έχω ξεκινήσει να μαθαίνω (είμαι σε βρεφικό στάδιο).

Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία πάνω στο επάγγελμα του μηχανικού και το πτυχίο το πήρα μόλις πριν λίγους μήνες.

Υπάρχει συγγενής για να με φιλοξενίσει για μερικούς μήνες στην περιοχή της Φρανκφούρτης και για αρχή τουλάχιστον υπάρχει κάποια λύση για εργασία (άσχετη μεν, εργασία δε) μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο και να προλάβω να μάθω λίγα ακόμη γερμανικά.

Υπάρχει περίπτωση για εργασία σχετική με το αντικείμενο ή ούτε που να το σκέφτομαι αν δεν έχω εμπειρία;

Είναι κανείς εκεί για μας πει απόψεις;

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Aυτο, το να θελουν δηλαδη ολοι οι ελληνες μηχανικοι να πανε Γερμανια ειναι μοδα;;;;

 

Σαν το κουρεμα καπελακι ας πουμε στα 90's;;;

 

Λες οτι ξερεις καλα αγγλικα...γιατι δεν κοιταζεις προς Αγγλια και Σκωτια:;;;;

 

Νομιζεις οτι Γερμανια θα πνιγεις στα ευρω μηπως;;;;

 

Και κατι αλλο..σε ποσο διαστημα θεωρεις οτι θα ξερεις τοσο καλα Γερμανικα ωστε να μπορεις ν ανταπεξελθεις στις απαιτησεις σαν μηχανικος...Πχ να γραφεις αξιοπρεπεστατες τεχνικες περιγραφες, survey reports, να μιλας με προμηθευτες και contractors on site διχως να κοιτας σαν τον παπανδρεου, κτλ...

 

εγω το κοβω 2,5 - 3+ χρονια αν δουλευεις καπου ασχετα παραλληλα..

 

εκτος αν πας να κανεις τον σχεδιαστη που δεν θα διαφερει και πολυ το επιπεδο ζωης σου απο το να μενεις ελλαδα, διχως ενοικιο, με 800ε μισθο...

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

@ΑΝΕΜΟΝΑ Συμφωνώ απόλυτα...

 

Για junior engineer πολύ δύσκολα τα πράγματα Γερμανία... Και οι αμοιβές αν συγκρίνεις και κόστος διαβίωσης υπερβολικά χαμηλές.

 

Προσωπικα δε θα στο πρότεινα,έχω φίλο κολλητό που τα έχει βρει μπαστούνια. Με μεταπτυχιακό στη Γερμανία,ενα χρόνο που ψάχνει

έχει καταφέρει να κάνει μόνο 3 μήνες πρακτική

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΜΟΝΑ καλά τα λες για Αγγλία ή Σκωτία, αλλά για να ξεκινήσω να πάω και να μείνω ένα εύλογο διάστημα σε ξενοδοχεία κτλ μέχρι να περάσω μερικές συνεντεύξεις και βρω εργασία είναι ένα ποσόν τουλάχιστον 4-5 χιλιάρικα. Αν είχα τόσα ίσως να μη σκεφτόμουν την μετανάστευση και να κοιτούσα κάποια άλλη λύση εδώ. Το δοκίμαστε φίλος στη Νορβηγία. Έμεινε περίπου ένα μήνα, ξόδεψε ό,τι χρήματα είχε και γύρισε χωρίς αποτέλεσμα.

Αν με ρωτήσεις που θα ήθελα, σίγουρα δεν θα σου έλεγα για Γερμανία όμως.

Δεν το κάνω επειδή είναι της μόδας. Απλά εκεί έχω αρκετούς συγγενείς και μάλιστα ένας θείος μου προσφέρθηκε να με φιλοξενίσει και να με βοηθήσει για όσο διάστημα χρειαστεί και αν με το καλό βρω μια δουλίτσα κάπου να συνεχίσω να μένω μαζί του για να τα βγάζω πέρα αν ο μισθός μου δεν είναι αρκετός και να μοιραζόμαστε τα έξοδα.

Σίγουρα δεν είπα ότι θα είναι εύκολο να ανταπεξέλθω στα γερμανικά, αλλά είπα μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο με τα προσόντα μου ίσως με βασική γλώσσα τα αγγλικά και σιγά-σιγά με την εμπειρία και μαθαίνοντας γερμανικά να κοιτάξω για κάτι καλύτερο.

Τι να κάνω παιδιά, εδώ αν μείνω κάηκα. Συναντιόμαστε τρεις φίλοι (ο ένας ΠΜ ο άλλος ΜΜ και οι δυο από ΑΠΘ) για καφέ και καταλήγουμε να κοιτάμε τα χάλια μας κάθε φορά και να μιζεριάζουμε.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν ομως να μην μαυριζουμε τα πραματα..καθενας εχει την τυχη του..ο καθενας μας ειναι ξεχωριστος...και εγω ξερω περιπτωσεις ελληνων που ηταν αγγλια μηνες και εκλεισαν μονο 1-2 Interviews με ασχημο αποτελεσμα και αλλους απο το πρωτο Interview πηραν την δουλεια...

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως ειναι γιατι πρεπει να κανουμε την ζωη μας δυσκολη..ειναι που ειναι η μεταναστευση δυσκολη απο την φυση της...απο την στιγμνη που ο φιλος ξερει καλα αγγλικα γιατι δεν απλουστευει λιγο τα πραματα;;;

 

Εκτος αν του λεει η ραδιο αρβυλα οτι η αγγλια μαστιζεται απο κριση...

 

Εγω παντως ειμαι στην διαθεση του οσον αφορα Αγγλια να τον βοηθησω οπως μπορω και οπου μπορω..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://jobboerse.arbeitsagentur.de/

http://www.stepstone.de/?cid=stepstone-com_b2c

 

Χωρις Γερμανικα σε επιπεδο τουλαχιστον Β1+ ειναι δυσκολα τα πραγματα

Οι αμοιβες αν δεν εχεις προβλημα με τα Γερμανικα ειναι σε νορμαλ επιπεδα (εκτος αν σε παρουν με λιγοτερα χρηματα με την δικαιολογια οτι δεν μιλας καλα την γλωσσα ακομα) εκτος αν περιμενεις να νοικιασεις μονος σου τριαρι τερμα κεντρο στην πολη... Κοστος διαβιωσης σε καποια πραγματα πιο υψηλο (ενοικια φωτια , συγκοινωνιες επισης) σε καποια λιγο πιο χαμηλο (πχ σουπερμαρκετ).

Για να βρεις δουλεια μονο με αγγλικα το θεωρω αρκετα δυσκολο μπορει και να τυχει δεν ξερω αλλα αποσα ακουω και βλεπω ειναι δυσκολο

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παιδιά εγώ σαν μεγαλύτερο πρόβλημα έβλεπα την έλλειψη εμπειρίας, αλλά τώρα που το λέτε και το συνειδητοποιώ έλλειψη εμπειρίας & γλώσσας είναι δύσκολο μίγμα.

Θα πάει σήμερα ή αύριο ο θείος μου στο arbeitsamt να δούμε τι μπορεί να γίνει. Μου είπε ότι καμία σχέση με ΟΑΕΔ, εκεί δουλεύει το γραφείο ευρέσεως εργασίας και ό,τι δουλειές βρήκε από εκεί ήταν. Δεν ξέρω βέβαια αν και στα επαγγέλματα μηχανικού υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση και σχέση με την αγορά εργασίας, αλλά τουλάχιστον είναι μια πρώτη ενημέρωση.

Παιδιά κακά τα ψέματα, δύσκολη η μετανάστευση, αλλά αν δεν έχεις και κάποιον εκεί που πας ακόμη δυσκολότερη. Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά καλό είναι να βασιζόμαστε πιο χειροπιαστά πράγματα και όχι μόνο στην ελπίδα γιατί η αρχή είναι πάντα πολύ δύσκολη. Αλλιώς είναι να ξέρεις ότι ό,τι και να γίνει μπορώ να μείνω κάπου για ένα x διάστημα μέχρι να βρω κάτι (δεν λέμε να πας να κατσικωθείς). Το πέρασε αυτός ο φίλος μου που σας έλεγα πιο πριν και είναι άσχημο πράγμα να ξέρεις ότι έχεις χρήματα για μέχρι τις τάδε του μηνός και αν δεν βρεις κάτι γυρίζεις πίσω χωρίς να έχεις περιθώριο για ούτε μια εβδομάδα παράταση.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.