Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

TopAp,

 

Σε ευχαριστω πολυ. Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου.

 

Γνωρίζω άτομα που κάνουν freelancing με την αγγλική έννοια) που βγάζουν ενα σωρό λεφτα. Αυτοι ομως ειναι διδακτορικοί που εκαναν έρευνα χρονια σε μεγάλες εταιρείες ώσπου το γύρισαν στο freelancing και δε κοίταξαν ποτε πισω. Κάποιοι άλλοι ειναι Electrical Engineers.

 

Η κρίση στο νησί έριξε πολυ τα salaries και πλεον δινουν τα employee benefits. Εχω δει επισης να κάνουν απολυςεις (τα αποκαλούμενα και redundancies). Υπάρχουν ομως πολλες δουλειες κ αντικείμενο. Π.χ. στη Βόρεια θάλασσα γινεται χαμος στο oil and gas που έχουν μεγαλη έλλειψη σε κοσμο.

 

Συμπεραίνω οτι εισαι έμπειρος μηχανικος. Ευχομαι να μην εισαι και εσυ (εγω ειμαι) θύμα της κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά , για χώρες από τουρκία και πέρα καμιά συμβουλή πως να ψάξω??? προσωπικά δεν με νοιάζουν ούτε οι απολαβές ούτε τίποτα απλά να βρω δουλειά θέλω πάνω στο αντικείμενο 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι εννοείς από Τουρκία και πέρα? Αζερμπαιτζάν π.χ.? Ιράκ?

1) Ετοιμάζεις καλά βιογραφικά και αρχίζεις και στέλνεις. Δουλειές υπάρχουν. Στην Βαγδάτη και στην Βασόρα ζητάνε μηχανικούς φουλ...Στην Βαγδάτη δεν θα πήγαινα προσωπικά αυτήν την περίοδο...

2) Τουρκία είναι σούπερ (Κωνσταντινούπολη) αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να μπεις στον ανταγωνισμό! Καμιά γνωριμία υπάρχει?

3) Πιο πέρα με τον ίδιο τρόπο: Αιτήσεις με βιογραφικά + γνωριμία όπου παίζει

 

Πάντως αυτό το "δεν με νοιάζουν οι απολαβές" πρέπει να το σκεφτείς περισσότερο. Σου βρίσκω δουλειά με 1000$ στην έρημο της Σαουδικής Αραβίας. Πας? Ας υποθέσουμε ότι σου πληρώνουν μεταφορά+σπίτι+αεροπορικά (γιατί αλλιώς εκ των πραγμάτων δεν βγαίνεις), τι θα τρως? Πως θα την παλέυεις εκεί? Δεν λέω ότι δεν μπορείς να το κάνεις. Λέω να το ξανασκεφτείς... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ιορδανία ,ιρακ ιραν ,τουρκία και λοιπές χώρες εκεί γύρω ψήνομαι να πάω .....δεν με νοιάζουν τα λεφτά με την έννοια αρκεί αν τα βγάζω μια χαρά πέρα....αποστολή βιογραφικών μέσω αγγελιών ή κατευθείαν στις εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε κάθε χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι θες να πας προς την οχι και τοσο φιλοξενη περιοχη (αυτη την εποχη τουλαχιστον) του ισλαμικου χαλιφατου?

Ιρακ εχει και καποιες ελληνικες οπως ΜΕΤΚΑ (στη Βασορα) , αλλα ακομα και εκει μερος του Ιρακ ελεγχεται απο τους ισλαμιστες , αποκεφαλιζουν τυπους κλπ

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

κοίτα γενικά θέλω πληροφορίες για το που να ψάξω να βρω στην περιοχή δουλειά και καμια συμβουλή πως εκεί μπορώ να πουλήσω καλύτερα τον εαυτό μου :D.....κοίτα γενικά θα θελα να πάω να δουλέψω κάπου extreme όπως και αυστραλία και νεα ζηλανδία μέσα στην ζούγκλα αλλά εκεί από τι εχω διαβάσει θέλουν ένα κάρο χαρτιά 

Link to comment
Share on other sites

κοίτα γενικά θέλω πληροφορίες για το που να ψάξω να βρω στην περιοχή δουλειά και καμια συμβουλή πως εκεί μπορώ να πουλήσω καλύτερα τον εαυτό μου :D.....κοίτα γενικά θα θελα να πάω να δουλέψω κάπου extreme όπως και αυστραλία και νεα ζηλανδία μέσα στην ζούγκλα αλλά εκεί από τι εχω διαβάσει θέλουν ένα κάρο χαρτιά 

 

Για Αυστραλία ξέχασέ το, έψαχνα πριν 2 χρόνια να πάω και έχω 1ο ξάδερφο εκει, θείο,θεία κτλ.Θέλουνε τεράστια εγγύηση από τον εργοδότη που θα σε προσλάβει για να σου εκδώσουν βίζα εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ bilya63,

 

Είχα παει το 2012 στα Ποσειδώνεια. Πήγα να αφήσω βιογραφικό σε μια τουρκική εταιρία και μου είπαν: "προσλαμβάνουμε μονο Τούρκους". Άρα η αγορά ειναι δύσκολη για εμάς.

 

Αυστραλία ζητούν σαν τρελοί μηχανικούς. Το να πας όμως και να ψάξεις μόνος σου απαιτεί τεραςτιο κεφάλαιο και βίζα. Ξερω φίλη και φίλο που πήγαν πανω σε αλλο αντικείμενο ομως, βρήκαν δουλεια με πολλα λεφτα part time αλλά τους έφυγε πολυ μεγαλο κεφάλαιο.

 

Ιράκ παίζουν πόλεμοι και αποκεφαλισμοί οπως είπε πολύ σωστα ένας συνάδελφος. Αξίζει το ρίσκο; Προςωπικα κάποτε θα το έπαιρνα, τωρα οχι.

 

Οι αλλες χώρες ειναι αναδυόμενες αγορές με πολλα potential. Το καλύτερο ειναι να μπεις σε πολυεθνική και μέσω αυτής να πας να κανεις παραμεθόριο. Ετσι θα εχεις προστασία, σκοπό, backup και θα επιβραβευτείς με καλο πακέτο αποδοχων. Ας μη ξεχναμε οτι οι Ινδοί κοστίζουν πολυ λίγα και δε παραπονιούνται.

 

Με ελληνική εταιρεία δε θα στο συνιστούσα. Με τοπική εταιρεία ουτε κατα διάνοια, εκτος αν μιλάμε για εταιρίες του στυλ Qatar Gas, Petronas, Saudi Aramco.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα 24 είμαι για αυτό με ψήνουν :smile:  τα ρίσκα για το  ιρακ(έστω για μια αρχή να αποκτήσω μια εμπειρία)  αλλά ρε γαμώτο είτε ψάχνω λάθος είτε παίζει κλασιμο από τις εταιρίες....κανένα ψαχτήρι με αγγελίες στη μέση ανοτολή έχει κανείς υπόψιν του ...ευχαριστώ όλους για τις μεχρι τώρα συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

 
 

 

κοίτα 24 είμαι για αυτό με ψήνουν :smile:  τα ρίσκα για το  ιρακ(έστω για μια αρχή να αποκτήσω μια εμπειρία)  αλλά ρε γαμώτο είτε ψάχνω λάθος είτε παίζει κλασιμο από τις εταιρίες....κανένα ψαχτήρι με αγγελίες στη μέση ανοτολή έχει κανείς υπόψιν του ...ευχαριστώ όλους για τις μεχρι τώρα συμβουλές

 

www.gulftalent.com

 

www.bayt.com

 

www.hays.ae

 

 

Αυτά είχα χρησιμοποιήσει εγώ,καλό ψάξιμο και καλό κουράγιο

 

Tip: Αν έχει κάποιον γνωστό στην χώρα που αναζητάς δουλειά π.χ Ντουμπάι,να δηλώσεις ως διεύθυνση κατοικίας το σπίτι του γνωστού σου,όχι το σπίτι σου στην Ελλάδα,είναι πιο εύκολο να επιλέξουν και για να καλέσουν για συνέντευξη κάποιον που δηλώνει τόπο κατοικίας εκεί παρά κάποιον που δηλώνει στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.