Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

5 λίρες φαγητό/μέρα; Τι θα τρώει ο άνθρωπος; Δεν υπαρχουν αυτα. Τοσα ξοδεύω εγω καθε μερα στο φαγητό αν και εχω και δωρεάν γεύμα στη δουλεια.

 

 

80p η μερίδα και 1 λίρα η πίτσα 8 κομματιών εδώ   :grin:

Όσο για τα υπόλοιπα που είπες το ανέφερα κι εγώ το cover letter παραπάνω αλλά αυτό που πολύ σωστά είπες και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι το ιδεατό είναι να βρεις δουλειά σε οποιαδήποτε άλλη πόλη και όχι στο Λονδίνο.Έχω βρει 1 bedroom flats στο Manchester επιπλωμένα στο κέντρο της πόλης στην τιμή ενός δωματίου σε shared house σε ημικεντρική περιοχή του Λονδίνου.Τεράστια διαφορά σε κόστος ζωής, δεν το συζητάμε. Απλά έχεις ίσως περισσότερες ευκαιρίες στο Λονδίνο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα αρχισουν να ζηταν συγκεκριμενα παραδειγματα οπου αντιμετωπισες συγκεκριμενες καταστασεις καθως και συγκεκριμενα προτζεκτ που δουλεψες.

 

Αν εσυ πας και γραψεις οτι εχεις πχ ολοκληρα 10 χρονια εμπειρια ως project manager και σε αρχισουν στα "αντιμετωπισατε την ταδε κατασταση ποτε? και αν ναι πως?" δεν θα τους παρει πανω απο 5 λεπτα να καταλαβουν οτι εγραψες αερολογιες. Μην ξεχνας οτι το οπως εσενα η δουλεια σου ειναι να βγαζεις στατικα και να επιβλεπεις εργα , αυτονων ειναι να προστατευουν την εταιρία απο πιθανα bad hires

 

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα για το μέσο έλληνα μηχανικό. Πόσο συγκεκριμένα μπορεί να είναι τα οικοδομικά έργα και οι εργολαβίες που κάνει μια μικρή τεχνική εταιρεία στην ελλάδα? Και τι καταστάσεις μπορεί να έχει αντιμετωπίσει ο "project manager" που εργάστηκε σ' αυτά? Εάν κανείς έχει προϋπηρεσία σε μεγάλες ελληνικές εταιρείες κάτι γίνεται, αλλά συνήθως αυτοί έχουν και πέντε άκρες και δε νομίζω ότι ψάχνουν από το μηδέν..

 

Αν η δουλειά τους είναι να ψάχνουν για καλούς μηχανικούς, λογικά θα ξέρουν τι παίζει στον ελληνικό χώρο.. ίσως όμως και να μην είναι τόσο αυστηροί. Να συνεκτιμήσουν δηλαδή κι άλλα θέματα όπως την προσωπικότητα και τις δυνατότητες εκμάθησης της δουλειάς, έτσι όπως τη θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν η δουλειά τους είναι να ψάχνουν για καλούς μηχανικούς, λογικά θα ξέρουν τι παίζει στον ελληνικό χώρο.. ίσως όμως και να μην είναι τόσο αυστηροί. Να συνεκτιμήσουν δηλαδή κι άλλα θέματα όπως την προσωπικότητα και τις δυνατότητες εκμάθησης της δουλειάς, έτσι όπως τη θέλουν.

 

Καλοί μηχανικοί υπάρχουν και στην Ελλάδα οι οποίοι δουλεύουν σε μεγάλες εταιρείες..βλέπε ΤΕΡΝΑ, ΑΚΤΩΡ, J&P. Ε, αυτούς ψάχνουν, όχι αυτούς που βγάζουν άδειες και κάνουν καμιά ανακαίνιση, ή γραφειοκρατίες 

Link to comment
Share on other sites

Μια που η κουβέντα παίρνει μια μικρή τροχιά γύρω από την Αγγλία και επειδή προσωπικά ενδιαφέρομαι... Εϊναι οι Άγγλοι recruiters   ΑΛΗΤΕΣ  icon_evil.gif   όπως οι Γερμανοί συνάδελφοι τους ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι'γω έχω συναντήσει Γερμανό recruiter αλητάμπουρα. Με προσέβαλε κιόλας στην συνέντευξη αλλά έκανα τον χάνο καθώς είχε το πάνω χέρι. Αργότερα το μετάνιωσα, έπρεπε να τον είχα σεξουαλίσει...

Link to comment
Share on other sites

Το να δουλεύεις σε μια μεγάλη εταιρεία δε σε καθιστά απαραίτητα καλό μηχανικό.

 

 

Δηλαδή, τι προσβλητικό σας είπαν? Νομίζω ότι όταν ο άλλος σε προσβάλλει πρέπει να αντιδράς, διότι για να σε προσβάλλει μάλλον σε έχει απορρίψει κιόλας, οπότε αντιδρώντας μπορεί να ανακτήσεις έδαφος, ή τουλάχιστον να φύγεις αξιοπρεπώς.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

LOL! Το θεμα ειναι ο άνθρωπος να φάει, όχι να τρέχει στο νοσοκομείο! Απο τέτοιες προσφορές όσες θελεις.

Εύκολα βρίσκεις εκτός Λονδίνου. Και εχει και λιγότερο ανταγωνιςμο.

Οι recruiters ειναι διαφόρων ταχυτήτων. Εχω γνωρίσει κορυφαίους, εχω μιλήσει και με λιμά. Αλήτες όμως όχι. Όλοι τη δουλεια τους θέλουν να κάνουν.

Αξιοπρέπεια πανω απο όλα. Αν σε προσβάλλει, απλά του απαντάς ανάλογα χωρίς στόλισμα. Δουλεια ζητάμε, όχι δανεικά. Και αυτός θα βγάλει λεφτα απο σενα. Αλλα η βλακεία ειναι απειρη..

Πλεον οι συνέντευξεις ειναι STAR structure. Situation, Task, Action, Result και Lessons Learned στο τέλος να τον κουφανεις. Απτά παραδείγματα για να δουν τι εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μηχανικοί υπάρχουν και στην Ελλάδα οι οποίοι δουλεύουν σε μεγάλες εταιρείες..βλέπε ΤΕΡΝΑ, ΑΚΤΩΡ, J&P. Ε, αυτούς ψάχνουν, όχι αυτούς που βγάζουν άδειες και κάνουν καμιά ανακαίνιση, ή γραφειοκρατίες

Ο καλος μηχανικος ειναι δηλαδη στην τερνα που μετρα τα φορτηγα ή τις επιμετρησεις στo εργοταξιο;;;ο ή αυτος που κοιτα το χρονοπρογραμμα ;;;

Ο Μηχανικος σε θεση ευθυνης πρεπει να ειναι καποιος με δυνατο υποβαθρο και κυριως problem solver..... Σε πληροφορω οτι ενας μηχανικος ιδιωτης που κανει μια οικοδομη απο την αρχη εως το τελος εχει να αντιμετωπισει εκατονταδες προβληματα μελετης και κατασκευης ,πολεοδομιες, συνεργεια ,υπεργολαβους κλπ

Link to comment
Share on other sites

LOL! Το θεμα ειναι ο άνθρωπος να φάει, όχι να τρέχει στο νοσοκομείο!

Αμα πας νοσοκομειο ειναι εντελως τζαμπα το φαι, μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Μονο 5 λιρες την μερα φαγητο ,στην Ελλαδα τρωω πιο πολλα !!!!και διαμονη σε χοστελ;;;θα λιωσω εκει δηλαδη... Και θα χαλασω μονο 1500 σε ενα μηνα;;;εγω τα υπολογιζω πολυ περισσοτερα ειδικα για λονδινο..τουλαχιστον 2.500-3000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.