Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Το ξαναλέω, στην Αγγλία τουλάχιστον όλο το παιχνίδι παίζεται με του agents (ποτέ δεν κατάλαβα το γιατί, αλλά έτσι είναι). Αν καταφέρεις να βρεις κάποιον agent που πιστεύει ότι μπορεί να βγάλει λεφτά από σένα έχεις κάνει τουλάχιστον μια καλή αρχή

Γιατι απλα εισαι εμπορευμα και οσο καλυτερο εμπορευμα εισαι τοσο μεγαλυτερη προμηθεια παιρνει απο την "πωληση" σου :)

Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο κύριος λόγος που χρησιμοποιούνται agencies είναι στο ότι οι εταιρείες γενικά δυσκολεύονται να απολύσουν υπαλλήλους χωρίς αιτία. (Αιτία δεν είναι το "δεν υπάρχει δουλειά πλέον"), και επειδή η νομοθεσία προστατεύει τον υπάλληλο, δεν μπορείς να προσλαμβάνεις με συμβόλαια περιορισμένου χρόνου. (Σε γενικές γραμμές, εξαιρέσεις υπάρχουν φυσικά).
Την λύση σε αυτό το θέμα την παρέχουν οι εταιρείες (agencies) όπου σε νοικιάζουν στην εκάστοτε εταιρεία (πελάτης), και εσύ (υπάλληλος) δουλεύεις είτε ως external είτε ως consultant. Συνήθως μετά από την πάροδο 1-2 ετών, η εταιρεία (πελάτης) σε προσλαμβάνει απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συγκρίσεις μεταξύ Ελλάδας και εξωτερικού δεν έχουν νόημα. Εφόσον ανάγκη για εργασία έχουν κυρίως όσοι εργάζονταν σε μικρές εταιρείες ή ως αυτοαπασχολούμενοι, η συζήτηση θα πρέπει να προσανατολιστεί στο πώς οι συγκεκριμένοι μηχανικοί που καλώς ή κακώς έχουν μάθει μόνο στο one man show θα βρουν δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Οι ατζέντηδες εδω παίζουν τον βρώμικο ρόλο: ξεσκαρτάρισμα βιογραφικων και στέλνουν 5 το πολυ στον εργοδότη οπου και αποφασίζει. Τα hr το κάνουν outsourcing γιατι είτε βαριούνται, είτε ειναι τεμπέληδες, ειτε δεν εχουν χρονο και άτομα ή γιατι ειναι πιο εύκολο για αυτούς. Ή απλά ολα μαζί!

Υπάρχουν όμως και εταιρειες όπως η AstraZeneca που δεν το κάνουν λόγω πολιτικής. Άλλες εταιρίες όπως η Atkins και η Aramco κάνουν και τα δυο. Η Exxon Mobil το εχει και στο website οτι κάνουν outsourcing το recruitment, και μάλιστα ειναι και ανίδεοι στο γραφείο που εχουν! Συμπέρασμα: αυτο ειναι το σύστημα και τέλος.

Αιτήσεις κάνουμε σε θέσεις που απλά ταιριάζουμε σε ποσοστό τουλάχιστον 70%. Προσεκτική ανάγνωση των αγγελιών που λενε και ποςα χρονια έμπειρια ζητούν.

Υπαρχουν διάφορες μορφές πρόσληψης. Εδω σηκώνει συζήτηση για το τι θελει ο καθένας και φυςικα Τι βρίσκει. Το πολύ χρήμα ειναι αν γίνεις contractor, αλλα αυτο προϋποθέτει εξειδίκευση, γνωςη, εμπειρια και πολλα χρονια για UK experience και κύκλο γνωριμιών με ατζέντηδες. Εχω φίλο που ειναι Data Architect και τωρα παίρνει 750 λίρες μικτά τη μέρα. Το καλύτερο ειναι οτι σε καθε συμβόλαιο που κανει παίρνει παντα 10% παραπάνω! Τι να σχολιαςεις εδω; Απλά δε περιγράφω αλλο.

Edited by AAlex
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι άφορα τους agents γενικά εγώ έχω δει να ισχύει αυτό που λέει ο μechatr0n. Ετσι λειτουργούν και εδώ στη Γερμανία με τη διαφορά οτι εδώ παίζουν πολλοί αλήτες. Τώρα για ττη διαφορα επιπέδου μεταξύ Ελλήνων και υπόλοιπων μηχανικών, θα σας πω περιστατικό που μου συνέβη πριν κάποιο καιρό. .. Παρόλο που έχω δουλειά ψάχνω εδώ και κάποιο καιρό για κάτι καλύτερο και μετά από μήνες ( ναι,  είναι άσχημη και εδώ η κατάσταση για μηχανικούς δυστυχώς ) είχα  επιτέλους την πρώτη μου συνέντευξη. Πάω λοιπόν , συνέντευξη με την HR κυριούλα και τον προϊστάμενο μηχανικό του τμήματος που αναζητούσε νέο μηχανικό. Η συνέντευξη με την HR κυριούλα, οι κλασσικές μαλακίες των τμημάτων HR που συναντά κανείς παντού, σε αυτό και όλα τα παράλληλα σύμπαντα. «Τι σου τράβηξε το ενδιαφέρον στην εταιρία μας» « γιατί αιτήθηκες» , «τι πιστεύεις οτι μπορείς να προσφέρεις» μπλά μπλά... Έχεις μάθει το ποιηματάκι, τους λές αυτά που θέλουν ν’ ακούσουν, το ξέρουν και αυτοί πολύ καλά οτι έχεις αποστηθίσει ένα ποιηματάκι, χαίρονται με τα τσιτάτα που ακούν, ένα θεατράκι κανονικό που δυστυχώς παίζει πλέον στη διαδικασία προσλήψεων, τσιριμπίμ τσιριμπόμ χωρίς καμία ουσία. Τα πάω εξαιρετικά, έρχεται η ώρα του τεχνικού μέρους της συνέντευξης με τον μηχανικό. Ακούστε εδώ να δείτε να γελάσουμε όλοι παρέα τώρα.  Μου δίνουν  φωτοτυπία με ένα από τα προϊόντα που κατασκευάζουν το οποίο είχε ένα ελλάτωμα και μου ζητάνε να βρω κάποια λύση-διόρθωση αποδεκτή από άποψη κατασκευής και κόστους  μέσα σε μισή ώρα!!! Αρκετά δύσκολο αν δεν έχεις κατασκευαστική εμπειρία στο συγκεκριμένο προϊόν, κάνω οτι μπορώ, βρίσκω τρεις  εναλλακτικές στο μισάωρο, δίνω χαρτιά με σχέδια , συνεχίζει ο μάγκας με λοιπές τεχνικές ερωτήσεις, άλλες τις απαντάω, άλλες όχι, και φτάνει στη τελευταία ερώτηση: “Για να μελετήσουμε το ποσοστό των ελλατωματικών μας προϊόντων θεωρούμε οτι ακολουθούν την κανονική (Gauss) κατανομή “  μου λέει και σχεδιάζει τη συνάρτηση πυκνότητας πιθανότητας . «Καμπάνα» την έλεγα οταν παρακολουθούσα το μάθημα και αρχίζω ν ακούω από μέσα μου καμπάνες «ωχ, κάτι κακό θα γίνει τώρα».  Ο τύπος μου ζήτησε να του γράψω στο χαρτί τις σχέσεις περιγράφουν την Gauss! Εννοείται οτι κομπλάρω, δεν απαντάω, που να θυμάμαι κάτι που διάβασα πριν 10 χρόνια και ποτέ δε χρησιμοποίησα πρακτικά. Να μη τα πολυλογώ, έχασα τη δουλειά και πιστεύω οτι αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Στην αρχή μου φάνηκε απίστευτο να ζητάνε να γράφεις τύπους απ έξω σε μια συνέντευξη, αλλά πιστεύω οτι έχει να κάνει με την πραγματικότητα των φοιτητών εδώ. Θέλω να πω οτι εδώ δεν νοούνται καταλήψεις, χαμένες εξεταστικές , κακά συγγράματα, υποχρεωτική θητεία, πράγματα που κάνουν ένα νέο μηχανικό να χάνει πολύτιμο χρόνο από τη φοίτηση του σε μια ηλικία που το μυαλό απορροφά σαν σφουγγάρι.  Σε εμάς στην Ελλάδα  δυστυχώς αυτά είναι η πραγματικότητα, και εγώ που τώρα έχω εικόνα από εδώ και μπορώ να κάνω συγκρίσεις , έχω φτάσει στο συμπερασμα οτι οι καταλήψεις  και γενικά ο χαμένος χρόνος στη διάρκεια της φοίτησης μας έριξαν αρκετά το επίπεδο σε σχέση με τους Ευρωπαίους συνάδελφους. Συν το γεγονός οτι εδώ κάνουν υποχρεωτική πρακτική και μάλιστα σοβαρή πρακτική που οπωσδήποτε βοηθά πολύ στην ανέυρεση εργασίας αργότερα. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν σ εκείνη τη συνέντευξη στη θέση μου ήταν ένας νέος Γερμανός επιμελής μηχανολόγος ίσως, ΙΣΩΣ, απαντούσε εκείνη την ερώτηση. Απλά με εξέτασαν με βασή τα δικά τους δεδομένα και standards, αυτό είναι όλο. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι άφορα τους agents γενικά εγώ έχω δει να ισχύει αυτό που λέει ο μechatr0n. Ετσι λειτουργούν και εδώ στη Γερμανία με τη διαφορά οτι εδώ παίζουν πολλοί αλήτες. Τώρα για ττη διαφορα επιπέδου μεταξύ Ελλήνων και υπόλοιπων μηχανικών, θα σας πω περιστατικό που μου συνέβη πριν κάποιο καιρό. .. Παρόλο που έχω δουλειά ψάχνω εδώ και κάποιο καιρό για κάτι καλύτερο και μετά από μήνες ( ναι,  είναι άσχημη και εδώ η κατάσταση για μηχανικούς δυστυχώς ) είχα  επιτέλους την πρώτη μου συνέντευξη. Πάω λοιπόν , συνέντευξη με την HR κυριούλα και τον προϊστάμενο μηχανικό του τμήματος που αναζητούσε νέο μηχανικό. Η συνέντευξη με την HR κυριούλα, οι κλασσικές μαλακίες των τμημάτων HR που συναντά κανείς παντού, σε αυτό και όλα τα παράλληλα σύμπαντα. «Τι σου τράβηξε το ενδιαφέρον στην εταιρία μας» « γιατί αιτήθηκες» , «τι πιστεύεις οτι μπορείς να προσφέρεις» μπλά μπλά... Έχεις μάθει το ποιηματάκι, τους λές αυτά που θέλουν ν’ ακούσουν, το ξέρουν και αυτοί πολύ καλά οτι έχεις αποστηθίσει ένα ποιηματάκι, χαίρονται με τα τσιτάτα που ακούν, ένα θεατράκι κανονικό που δυστυχώς παίζει πλέον στη διαδικασία προσλήψεων, τσιριμπίμ τσιριμπόμ χωρίς καμία ουσία. Τα πάω εξαιρετικά, έρχεται η ώρα του τεχνικού μέρους της συνέντευξης με τον μηχανικό. Ακούστε εδώ να δείτε να γελάσουμε όλοι παρέα τώρα.  Μου δίνουν  φωτοτυπία με ένα από τα προϊόντα που κατασκευάζουν το οποίο είχε ένα ελλάτωμα και μου ζητάνε να βρω κάποια λύση-διόρθωση αποδεκτή από άποψη κατασκευής και κόστους  μέσα σε μισή ώρα!!! Αρκετά δύσκολο αν δεν έχεις κατασκευαστική εμπειρία στο συγκεκριμένο προϊόν, κάνω οτι μπορώ, βρίσκω τρεις  εναλλακτικές στο μισάωρο, δίνω χαρτιά με σχέδια , συνεχίζει ο μάγκας με λοιπές τεχνικές ερωτήσεις, άλλες τις απαντάω, άλλες όχι, και φτάνει στη τελευταία ερώτηση: “Για να μελετήσουμε το ποσοστό των ελλατωματικών μας προϊόντων θεωρούμε οτι ακολουθούν την κανονική (Gauss) κατανομή “  μου λέει και σχεδιάζει τη συνάρτηση πυκνότητας πιθανότητας . «Καμπάνα» την έλεγα οταν παρακολουθούσα το μάθημα και αρχίζω ν ακούω από μέσα μου καμπάνες «ωχ, κάτι κακό θα γίνει τώρα».  Ο τύπος μου ζήτησε να του γράψω στο χαρτί τις σχέσεις περιγράφουν την Gauss! Εννοείται οτι κομπλάρω, δεν απαντάω, που να θυμάμαι κάτι που διάβασα πριν 10 χρόνια και ποτέ δε χρησιμοποίησα πρακτικά. Να μη τα πολυλογώ, έχασα τη δουλειά και πιστεύω οτι αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Στην αρχή μου φάνηκε απίστευτο να ζητάνε να γράφεις τύπους απ έξω σε μια συνέντευξη, αλλά πιστεύω οτι έχει να κάνει με την πραγματικότητα των φοιτητών εδώ. Θέλω να πω οτι εδώ δεν νοούνται καταλήψεις, χαμένες εξεταστικές , κακά συγγράματα, υποχρεωτική θητεία, πράγματα που κάνουν ένα νέο μηχανικό να χάνει πολύτιμο χρόνο από τη φοίτηση του σε μια ηλικία που το μυαλό απορροφά σαν σφουγγάρι.  Σε εμάς στην Ελλάδα  δυστυχώς αυτά είναι η πραγματικότητα, και εγώ που τώρα έχω εικόνα από εδώ και μπορώ να κάνω συγκρίσεις , έχω φτάσει στο συμπερασμα οτι οι καταλήψεις  και γενικά ο χαμένος χρόνος στη διάρκεια της φοίτησης μας έριξαν αρκετά το επίπεδο σε σχέση με τους Ευρωπαίους συνάδελφους. Συν το γεγονός οτι εδώ κάνουν υποχρεωτική πρακτική και μάλιστα σοβαρή πρακτική που οπωσδήποτε βοηθά πολύ στην ανέυρεση εργασίας αργότερα. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν σ εκείνη τη συνέντευξη στη θέση μου ήταν ένας νέος Γερμανός επιμελής μηχανολόγος ίσως, ΙΣΩΣ, απαντούσε εκείνη την ερώτηση. Απλά με εξέτασαν με βασή τα δικά τους δεδομένα και standards, αυτό είναι όλο. 

 

 

Συμφωνώ σε κάποια που λες αλλά θεωρώ πως οποιοσδήποτε άνθρωπος, οποιασδήποτε ειδικότητας αν δεν χρησιμοποιεί κάτι που έμαθε πριν 10 χρόνια είναι λογικό να το ξεχάσει.Δεν μιλάμε για τον τύπο του εμβαδού κύκλου ή το πυθαγόρειο θεώρημα που τα χρησιμοποιούμε αρκετές φορές στην ζωή μας και σε διάφορες περιστάσεις, μιλάμε για κάτι εξειδικευμένο που μόνο κάποιος φοιτητής που το διδάχτηκε πρόσφατα ή κάποιος επαγγελματίας που το χρησιμοποιεί συχνά λόγω δουλειάς θα το θυμάται. Προφανώς, οι συνεντεύξεις αυτές να είναι κομμένες και ραμμένες στα μέτρα των αποφοίτων των Γερμανικών πανεπιστημίων και τις σχέσεις που περιγράφουν την κατανομή Gauss να τις χρησιμοποιούν συχνά ή να τις θεωρούν δεδομένο πως πρέπει να τις γνωρίζει ο εκάστοτε μηχανικός

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τα πανεπιστήμια, αλλα μέχρι εκει. Το αντικείμενο μας ειναι τεραςτιο και μπορείς να ρωτηςεις οτι θελεις.

 

Εμένα με ρώτησαν κάποτε σε τεχνική συνέντευξη αν ξερω να σχεδιάζω dryer. Τους ειπα ότι δε ξερω αλλα θα παρω τα βιβλία και θα δω γιατι ετςι δουλεύει ο μηχανικός. Μετα πηγε να το παίξει έξυπνος και του ειπα οκ, σχεδίασε μου μια αντλία κ βρες πτώσεις πιέσεων. Μου είπε οτι δε το εχει κανει και πέρασα στην επίθεση λέγοντας οτι η χημική μηχανική ειναι τεράστια και δε γινεται να τα εχεις κανει ολα. Τη δουλεια μου την έδωσαν, αλλα τα λεφτα ηταν λίγα.

Γνώμη μου ειναι να έχουμε αυτοπεποίθηση στα 5 πράγματα που ξέρουμε με πίστη στον εαυτό μας. Για αυτα μας κάλεσαν σε συνέντευξη άλλωστε και να μην ψαρώνουμε.

Άκου εκει καμπύλη Gauss. Lol. Άσε που παιζει να το διάβασε πριν την συνέντευξη. Όσον αφορά τις HR, προσοχή. Ειναι υπερόπλο αν σε συμπαθήσουν. Αν όχι, ξεχνάμε τη δουλεια ακόμα και αν ο line manager θελει. Πρέπει να συμφωνήσουν όλοι...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

AAlex , η HR με συμπαθησε, οχι οτι βοήθησε και σε τίποτα. Τώρα για τη συνέντευξη τι να πω! Μπορεί να είχαν βρει άλλον από πριν και να θέλανε να με τζάσουν, μπορεί ο μηχανικός να ήταν στραβόξυλο, μπορεί να έχουν υψηλά standards. Δε θα μάθω ποτέ, όχι οτι με νοιάζει κι ολας πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Daron,

 

Κρατά πισινή για τις HR. Ειναι ύποπτα όντα.

 

Ο μηχανικός δεν αποστηθίζει. Ξέρει που να ψάξει και εχει μεθοδολογία. Τα standard ειναι ψηλά, αλλα όχι παράλογα. Βρήκες λύσεις στα προβλήματα και αυτο μετραει. Απλά του είπες οτι θα το ψάξεις;

 

Τα εχω ξαναπεί. Όλοι θέλουν να προσλάβουν τον Τέσλα με μισθό Μπαγκλαντες. Γι'αυτο στο UK όλοι το εχουν ρίξει σε άλλες ειδικότητες και ψάχνουν μηχανικούς με το κιάλι. Και απο πανω αναρωτιούνται γιατι εχουν έλλειψη. Στρουθοκαμηλισμός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο για τα πανεπιστήμια, αλλα μέχρι εκει. Το αντικείμενο μας ειναι τεραςτιο και μπορείς να ρωτηςεις οτι θελεις.

 

Εμένα με ρώτησαν κάποτε σε τεχνική συνέντευξη αν ξερω να σχεδιάζω dryer. Τους ειπα ότι δε ξερω αλλα θα παρω τα βιβλία και θα δω γιατι ετςι δουλεύει ο μηχανικός. Μετα πηγε να το παίξει έξυπνος και του ειπα οκ, σχεδίασε μου μια αντλία κ βρες πτώσεις πιέσεων. Μου είπε οτι δε το εχει κανει και πέρασα στην επίθεση λέγοντας οτι η χημική μηχανική ειναι τεράστια και δε γινεται να τα εχεις κανει ολα. Τη δουλεια μου την έδωσαν, αλλα τα λεφτα ηταν λίγα.

Γνώμη μου ειναι να έχουμε αυτοπεποίθηση στα 5 πράγματα που ξέρουμε με πίστη στον εαυτό μας. Για αυτα μας κάλεσαν σε συνέντευξη άλλωστε και να μην ψαρώνουμε.

Άκου εκει καμπύλη Gauss. Lol. Άσε που παιζει να το διάβασε πριν την συνέντευξη. Όσον αφορά τις HR, προσοχή. Ειναι υπερόπλο αν σε συμπαθήσουν. Αν όχι, ξεχνάμε τη δουλεια ακόμα και αν ο line manager θελει. Πρέπει να συμφωνήσουν όλοι...

 

+1 

 

Καλά του είπες κι εγώ στην θέση σου κάτι αντίστοιχο θα του έλεγα.Δουλειά του μηχανικού είναι να έχει το απαραίτητο επιστημονικό υπόβαθρο που προέκυψε από τις σπουδές του ώστε όταν παραστεί η ανάγκη να ξέρει πού και τί να ψάξει και να γνωρίζει πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως εργαλείο στο εκάστοτε πρόβλημα που αντιμετωπίζει

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.