Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ποσο τυχερος νιωθω που εγινα μηχανικος στην Ελλαδα....!!!!!!!!!!!

 

Πλεον με την κριση στην χωρα μου και την διαλυση της οικοδομικης δραστηριοτητας  μπορω να ταξιδεψω απο καζακσταν μεχρι ιαπωνια για να εργαστω....αφου πρωτα εχω μαθει την γλωσσα της εκαστοτε χωρας τελεια.!!!!!!!!!super!!!

 

O μηχανικος των 5 ηπειρων και ωκεανων για ενα κομματι ψωμι......

Αυτό. Για ένα κομμάτι ψωμί σε σχέση με τους ντόπιους συνάδελφους. Και ίσως και πολίτης  Β Κατηγορίας αν είσαι αρκετά άτυχος ώστε να πέσεις σε ξενόφοβο περιβάλλον. Μόλις βρω χρόνο ετοιμάζω αναλυτικό post για την τωρινή κατάσταση στη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Daron,

 

Αναμένω το post σου με τρομερό ενδιαφέρον γιατι εχω ακούσει πολλες διαφορετικές απόψεις. Αν δεν ειναι κόπος, θα ήθελα να σου ζητήσω να συμπεριλάβεις στην ατζέντα σου τα ακόλουθα:

 

- Ανεργία, τεχνικο επιπεδο και παραγωγή νέων μηχανικών.

- Αντιμετώπιση ξένων και κυρίως Ελλήνων (τόση προπαγάνδα βλέπεις...)

- Συνταξιοδοτικό

- Ελκυστικότητα αντικειμένου, εκπαίδευση και ανάπτυξη

- Επιβίωση χωρίς γερμανικά, αν υπάρχει βεβαίως βεβαίως

- Μισθοί, μπόνους και ετήσιες αυξησεις και promotions.

 

Οτιδήποτε καλύψεις απο τα παραπάνω θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Εκτός αν ειναι ήδη στην ατζέντα σου όποτε ακόμα καλύτερα :)

 

Ευχαριςτω εκ των προτέρων!

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

To ξαναγράφω εάν η τιμή είναι σχεδόν η ίδια, και αφήνεις τον άλλο να κατασκευάζει κάποιο προϊόν που χρειάζεσαι συνεχώς, τότε ο άλλος δεν κερδίζει μόνο χρήματα, αλλά και την τεχνογνωσία και τη δυνατότητα παραγωγής. Παράδειγμα υδρόμετρο ύδρευσης ή άδρευσης αμα μου βρείτε κάτι άλλο πλην κινέζικης παραγωγής σε όποια χώρα και να είστε θα ήθελα πολύ να ήξερα.... Και δεν είναι μόνο αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει ενα μινι περασμα απο Γερμανια και εχω αρκετους συναδελφους που εργαζονται στην ιδια εταιρία αλλα στο Γερμανικο κομματι της (σε τουλαχιστον 3-4 διαφορετικες πολεις) μπορω να γραψω 2-3 λογια για καποια απο αυτα 

- Αντιμετώπιση ξένων και κυρίως Ελλήνων (τόση προπαγάνδα βλέπεις...)
 

 

Ηρεμα πραγματα. Οσο πιο μεγαλη η εταιρεια τοσο πιο λιγο τους νοιάζει απο που εισαι. Αν εισαι σε καμια εταιρεία τυπου γραφειο των πεντε ατομων εκει ισως παιζει θεμα αναλογα σε τι τυπους πεσεις.Αυτο ισχυει μαλιστα σε ολες τις χωρες συμπεριλαμβανομενης της Ελβετιας. Οσο πιο μικρο γραφειο τοσο (τρομακτικα) μεγαλύτερη πιθανοτητα να πεσεις σε κλικα κομπλεξικων. 

 

Σε μεγαλη εταιρεια/πολυεθνικη ακομα και να εχει θεμα ο αλλος ψιλο-δυσκολα να πει κατι στα ισια στον χωρο εργασιας . Επειδη και εγω παω σχετικα συχνα στις Γερμανικες εγκαταστασεις και στην γραμμη παραγωγης  το μοναδικο που ακουσα ηταν που με ρωτησαν πως ειναι η κατασταση Ελλαδα.

Α και μια μοναδικη φορα ενας τυπος διπλα στο τραπεζι στο μεσημεριανο ελεγε για το ποσο βαριδιο ειμαστε στην ΕΕ και ποσο λιγο δουλευουμε και κατι τετοια , 95% δεν ηξερε ουτε οτι ειμαι ξενος ουτε οτι ειμαι Ελληνας αλλα τι να κανουμε κουτοι υπαρχουν και θα υπαρχουν παντου.

Αυτο το μοναδικο απο συνολικα  70 ατομα που παιζει να ειχα μιλησει . Ε βεβαια αν πας και εσυ με το καλημερα και τους αρχισεις στα δωστε μας 200δις αποζημειωσεις ε μαλλον δεν θα σε παρουν με καλο ματι. Η αποψη μου ειναι οτι οταν εισαι στο γραφειο πολιτικες αποψεις κλπ τις αφηνεις στο σπιτι , αν πας εξω για μπυρες με τους συναδελφους σκεψου και κρινε αν πρεπει να αναλυσεις τα πολιτικα σου πιστευω , στο γραφειο μια ευγενικη και  αντικειμενικη απαντηση του τυπου "η αληθεια ειναι καπου στη μεση" ειναι αρκετη.

Α και να ξερεις οτι αρκετοι καταλαβαινουν τι παιχνιδι παιζεται με τα μιντια κλπ , με ρωτησε συναδελφος αν παιζει να φαει ξυλο αν παει Ελλαδα για διακοπες (στα σοβαρα ανησυχουσε ο ανθρωπος)  ή αν ειναι ολα ενα παραμυθι απο τα καναλια. Επισης  αρκετοι εχουν παει στην Ελλαδα ειτε για διακοπες ειτε καποιοι λιγοι προσωρινα για δουλεια (πχ commissioning σε καποιο προτζεκτ) οποτε εχουν μια ιδεα στο περιπου.

 

 

- Επιβίωση χωρίς γερμανικά, αν υπάρχει βεβαίως βεβαίως
 

 

ΑΡΚΕΤΑ δυσκολα .Για entry level ουτε καν , το θεωρω  θαυμα. Δεν ξερω αν μιλαμε για σενιορ θεσεις εκει λογικα ειναι πιο ευκολα με την εννοια οτι μπορει να εισαι τοσο τοσο καλος επαγγελματικα αλλα και παλι υπαρχουν καποιες δυσκολιες και εξαρταται απτην γλωσσα της ομαδας σου. Αν η εταιρεια ασχολειται με Γερμανικα προτζεκτ μονο , δεν υπαρχει καμια ελπιδα. Αν ειναι πολυεθνικη και μπορει πχ (με ενα προχειρο παραδειγμα) να εισαι project manager σε εργο που τρεχει Γαλλια ή UK τοτε προφανως ειναι πιο ευκολα τα πραγματα αλλα το language barrier υπαρχει και λαμβανεται λιγο υποψη.

 

 

Οσο αφορα τα μισθολογικα εξαρταται απτον τομεα και την εταιρεια . Για entry level ξεκινανε απο 41.000 με 49.000 μικτα τον χρονο. Στο πολυ πολυ περιπου με το ματι βγαινει 2100-2500 τον μηνα καθαρα. Το πιο ακριβο ενοικιο για επιπλωμένη γκαρσονιερα  προς το κεντρο του Μοναχου ισως να ειναι 700-800 ευρω αλλα αποτι βλεπεις φτανει ανετοτατα.

 

 

long story short , Δεν ειναι η γη της επαγγελίας ,αυτα παει περασαν δεν υπαρχει τετοιο πραγμα πλεον πουθενα . Και επισης η ιστορια οτι ολα στην Γερμανια ειναι  φουλ οργανωμενα και δουλευουν ρολοι ειναι μαλλον πετυχημενη διαφημιση αλλα απεχει λιγο απτην πραγματικοτητα, χαρακτηριστικο παραδειγμα η απεργια της Deutsche Bahn αυτη την βδομαδα που παρελυσαν σχεδον οι συγκοινωνιες των τρενων.

Παρολαυτα η κατασταση ειναι σχετικα/αρκετα καλη με πληθος θεσεων εργασιας σε ολους τους τομεις 

 

https://www.deutschlands100.de/top-arbeitgeber/ranking-engineering.html

 

Εμενα προσωπικα απο που μου αρεσει σε συγκριση με UK ειναι οτι σε ολες τις πολεις τις Γερμανιας οσο ακριβες και να ειναι (πχ Μοναχο , Αμβουργο) ο μισθος που θα παρεις ειναι υπεραρκετος να νοικιαζεις  σπιτι/στουντιο μονος σου κατι που δεν ισχυει σε Λονδινο αν εισαι entry level πχ.

Δεν λεω οτι ειναι κακη η συγκατοικηση ή τιποτε τετοιο αλλα το θεωρω λιγο θεμα σεβασμου (σορρυ αν ακουγεται αστεια η εκφραση) προς τον εργαζομενο να εχει την ευχερια να αποφασισει που (ή μαλλον πως) γουσταρει να μεινει σε συγκριση με το "μα καλα εισαι σε junior θεση παρε 28Κ GBP γιατι ετσι ειναι η αγορα και ας δουλευεις τερμα κεντρο στο Λονδινο".

 

ps: αυτα ειναι οι προσωπικες μου αποψεις μεχρι στιγμης , ουτε το αλάθητο διεκδικω ουτε ειναι μονιμες . Αυριο μεθαυριο μπορει να παω δουλεια και να γινει παρεξηγηση στο θεμα Ελλαδας , να βαρεθω το ενα ή το αλλο κλπ ετσι και αλλιως ζουμε σε παραξενους καιρους.. 

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Για ένα κομμάτι ψωμί σε σχέση με τους ντόπιους συνάδελφους. Και ίσως και πολίτης  Β Κατηγορίας αν είσαι αρκετά άτυχος ώστε να πέσεις σε ξενόφοβο περιβάλλον. Μόλις βρω χρόνο ετοιμάζω αναλυτικό post για την τωρινή κατάσταση στη Γερμανία.

 

Πάντως εξωτερικό δεν είναι μόνο η Γερμανία και η Αγγλία. Γενικότερα όσο πιο περίεργη,απομακρυσμένη και με λιγότερους Έλληνες είναι η χώρα φιλοξενίας,τόσο το καλύτερο (προσωπική εκτίμηση).

 

Ο lefe παρακάτω είπε κάτι αρκετά σημαντικό.

 

Δεν λεω οτι ειναι κακη η συγκατοικηση ή τιποτε τετοιο αλλα το θεωρω λιγο θεμα σεβασμου (σορρυ αν ακουγεται αστεια η εκφραση) προς τον εργαζομενο να εχει την ευχερια να αποφασισει που (ή μαλλον πως) γουσταρει να μεινει σε συγκριση με το "μα καλα εισαι σε junior θεση παρε 28Κ GBP γιατι ετσι ειναι η αγορα και ας δουλευεις τερμα κεντρο στο Λονδινο"

 

 

Αυτοί που αισθάνονται τυχεροί που εργάζονται στην Ελλάδα,ας μας πουν αν μπορεί ένας entry level μηχανικός να συντηρήσει σπίτι σε οποιαδήποτε πόλη (!!!).Τελευταία φορά που ανέβηκα τώρα το Πάσχα,άκουσα για κάτι τρελά ποσά του τύπου 600ευρώ χωρίς το ΤΣΜΕΔΕ κι έπαθα σοκ.

 

Σε κάθε περίπτωση καλή τύχη σε όσους είναι εντός κι εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον από τη μέχρι τώρα δική μου εμπειρία, πολιτικές συζητήσεις / "εθνικές" κτλ.. εντός εργασιακού περιβάλλοντος αποτελούν για τους γερμανούς  θέμα ταμπού(ακόμη και στα μεταξύ τους θέματα) και παρόλο το ντόρο που γίνεται με τις διαπραγματεύσεις μόλις μια φορά είχα παρόμοια συζήτηση με συνάδελφο και σε πολύ πολιτισμένο κλίμα η οποία δεν διάρκεσε πάνω από 2 λεπτά.

Edited by antboton
Link to comment
Share on other sites

Daron,

 

Σε ευχαριςτω παρά παρά πολυ για το post. Άκρως κατατοπιστικό και ουσιώδες. Ειδικά εκει που είπες οτι άλλοι την αποθεώνουν και άλλοι την θεωρούν χάλια, απλά τα είπες ολα.

 

Βλέπω αρκετές ομοιότητες με Αγγλία, ειδικά εκει που μιλάς για τη σχέση μικρή εταιρεία-επαρχία. Και χωρίς τη γλώσσα ολα δυσκολεύουν.

 

Το management team πως σε αντιμετωπίζει; Ειναι ανοιχτό στις ιδέες σου; Πιθανότητα ανέλιξης υπάρχει;

 

Το εχω ξαναπεί:,πλεον όλοι θέλουν τον Τεσλα με μισθό Μπαγκλαντες και πλεον ειναι παγκοςμιο φαινόμενο. Εχω φίλο που ειναι Data Archtect, ειναι contractor και βγάζει £750 μικτά την μερα! Και μια μερα που είχε έρθει σπιτι μου, άνοιξε ενα βιβλιο Χημικής Μηχανικής και μου λέει οτι εσυ κανεις πολυ πιο δύσκολα πραγματα με μεγαλύτερες ευθύνες και παιρνεις το 1/4 απο οσα εγω που απλά παίζω με δεδομένα. Τι να απαντήσεις εκει; Ειναι φίλος και δεν το είπε για να με μειώσει. Ίσα ίσα που με προτρέπει να αλλάξω τομέα!

 

Συνοψίζω: λεφτα της πλάκας, συνθήκες εργοστάσιο, training ανύπαρκτο, απαιτήσεις στη στρατόσφαιρα. Και μετα στην Αγγλία αναρωτιούνται γιατι πάνε σε άλλους τομείς.

Edited by AAlex
Link to comment
Share on other sites

Το management team πως σε αντιμετωπίζει; Ειναι ανοιχτό στις ιδέες σου; Πιθανότητα ανέλιξης υπάρχει;

 

Το εχω ξαναπεί:,πλεον όλοι θέλουν τον Τεσλα με μισθό Μπαγκλαντες και πλεον ειναι παγκοςμιο φαινόμενο.

 

AAlex, 

γενικά στις μικρές-μεσαίες εταιρείες εδώ οι δυνατότητες ανέλιξης είναι περιορισμένες. Έχεις δίκιο σχετικά με το οτι ψαχνουν τον Τέσλα με μισθό ξεφτίλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του Τέσλα με μισθό Μπαγκλαντές, ίσως υπάρχει μια εξήγηση: από την εποχή του τέσλα έχουν περάσει 100 χρόνια και ο πολιτισμός έχει φτάσει πλέον και στο Μπαγκλαντές, οπότε τέσλα υπάρχουν πολλοί και είναι και εύκολο να εντοπιστούν, οπότε δε θεωρείται και κάτι το ιδιέτερο. Υπάρχει γενικά κορεσμός.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.