Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Κατανοητές και χρήσιμες όλες αυτές οι συμβουλές μονο που δεν ειναι για όλους.. Γιατι στην τελική για να βρει καποιος δουλεια ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο πρεπει να εχει έστω κατι.. Μονο με τη θέληση δεν νομιζω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατανοητές και χρήσιμες όλες αυτές οι συμβουλές μονο που δεν ειναι για όλους.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό εννοείται, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εμείς μόνο συμβουλές, άλλες φορές γενικές και άλλες φορές πιο ειδικές.

 

Όταν με είχε ρωτήσει ο Project Breeze κάποια πράγματα του απάντησα αλλά για τον τομέα που ήθελε να εργαστεί δεν είχα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν έχει κάποιον δικό του να μείνει αναγκαστικά θα πρέπει να έχει κάποιο budget. Δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς. Το budget αυτό βέβαια δεν χρειάζεται να είναι κάποιο μεγάλο ποσό. Για παράδειγμα, στην περιοχή που μένω μπορείς εύκολα να βρεις single bedroom σε shared house accommodation με κόστος 250-300 λίρες τον μήνα (στην τιμή συμπεριλαμβάνονται οι λογαριασμοί). Με ακόμα 200-250 λίρες τον μήνα για φαγητό και προσωπικά έξοδα μπορείς να ζήσεις. Ένα budget του ύψους 2.000 λιρών είναι υπέραρκετο. Το ιδανικό θα είναι, στην αρχή, να μην έχουμε πολλές απαιτήσεις από τους εαυτούς μας και να ψάχνουμε και κάποια δουλειά να μας συντηρεί όσο ψάχνουμε κάτι στο αντικείμενό μας. Το να βρεις δουλειά σε μία καφετέρια, σε ένα εστιατόριο ή σε ένα κατάστημα ως πωλητής εξυπηρετεί πολλαπλούς σκοπους

 

1. Σου δίνει αυτοπεποίθηση γιατί γνωρίζεις πως δεν έχεις το κεφάλι σου στην γκιλοτίνα αφού βγάζεις αρκετά λεφτά ώστε να συντηρείσαι και έχεις και το αρχικό κεφάλαιό σου άθικτο

2. Το παραπάνω δίνει ένα σημαντικό boost στην γενικότερη ψυχολογία σου γιατί δεν αισθάνεσαι άχρηστος και μη παραγωγικός, εργάζεσαι και αμοίβεσαι γι'αυτό.

3. Βελτιώνεις κατά πολύ τις κοινωνικές σου δεξιότητες ερχόμενος σε επαφή με ντόπιους και εξασκείς και την γλώσσα γεγονός που θα σε βοηθήσει απίστευτα στις συνεντεύξεις.

 

Δουλείες τέτοιου είδους υπάρχουν άπειρες, δεν θα σου πάρει πάνω απο 15 μέρες να βρεις. Είναι θέμα απόφασης και στην συνέχεια υπομονής μέχρι να βρεθεί κάτι στο αντικείμενό σου που σίγουρα θα βρεθεί.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

ειδα οτι εχει μια εκθεση για engineering & construction recruitment στο Μπερμιγχαμ στις 27-28 Νοεμβριου και σκεφτομαι να παω.

 

https://www.engineerjobs.co.uk/engineering-exhibitions/autumn-exhibition-2015

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλη λύση βάζεις διεύθυνση εξωτερικού αν έχεις κάποιο συγγενή/φίλο και έχεις και ξένο νούμερο

Link to comment
Share on other sites

Αν εισα εξω, αυξάνεις πιθανότητες οπως έχουμε δει απο πολλούς συναδέλφους.

 

Μια φιλη βρήκε δουλεια σε φωτοβολταϊκά στη Γερμανία, Μόναχο. Ειχε την σχετικη εμπειρια, βρήκε και εκλειςε τη δουλεια σε μια βδομάδα. Η δουλεια έγινε απο δουλεια μεςω LinkedIn και δεν εχει ιδεα απο γερμανικά.

 

Το εχω ξαναπεί απο αυτο το βήμα: LinkedIn ειναι κρυμμένος άσος στο μανίκι, λεφτα στη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για εργασία στο εξωτερικό και θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω.Στην αναζήτηση εργασίας έπεσα στην παρακάτω αγγελία μέσω του προφίλ μου στο Linkedin:


 

Σήμερα το πρωί έλαβα ένα e-mail το οποίο μου έλεγε ότι μου προσφέρουν εργασία δύο ετών με δυνατότητα ανανέωσης για τα γραφεία στην Αμερική στο Χιούστον με μισθό 10000 Dollars US,δωρεάν στέγη,ασφάλιση, αεροπορικά και εργασία για 9 μήνες το χρόνο. Μου ζήτησαν να τους στείλω αν δέχομαι την πρόταση για να συνεχίσουν τη διαδικασία και να τους απαντήσω όσο γίνεται πιο σύντομα.Να διευκρινίσω ότι δεν έχω δώσει κάποια συνέντευξη σε αυτή την εταιρία. Το site της συγκεκριμένης εταιρίας είναι: http://forbuildingcc.com/.

 

Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για όλη αυτή την υπόθεση ως προς την αξιοπιστία κυρίως όσων εργάζονται στο εξωτερικό και ιδίως Αμερική.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

 

.Να διευκρινίσω ότι δεν έχω δώσει κάποια συνέντευξη σε αυτή την εταιρία. 

 

Φιλε αυτο για παραδειγμα δεν ειναι αρκετο για να καταλαβεις τι παιζει?

Θα σου ζητησουν Χ ποσο να τους στειλεις για βιζα/κλπ εξοδα και γεια σας

Edited by lefe
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σας,
 
Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για εργασία στο εξωτερικό και θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω.Στην αναζήτηση εργασίας έπεσα στην παρακάτω αγγελία μέσω του προφίλ μου στο Linkedin:
 
Σήμερα το πρωί έλαβα ένα e-mail το οποίο μου έλεγε ότι μου προσφέρουν εργασία δύο ετών με δυνατότητα ανανέωσης για τα γραφεία στην Αμερική στο Χιούστον με μισθό 10000 Dollars US,δωρεάν στέγη,ασφάλιση, αεροπορικά και εργασία για 9 μήνες το χρόνο. Μου ζήτησαν να τους στείλω αν δέχομαι την πρόταση για να συνεχίσουν τη διαδικασία και να τους απαντήσω όσο γίνεται πιο σύντομα.Να διευκρινίσω ότι δεν έχω δώσει κάποια συνέντευξη σε αυτή την εταιρία. Το site της συγκεκριμένης εταιρίας είναι: http://forbuildingcc.com/.
 
Θα ήθελα την πολύτιμη γνώμη σας για όλη αυτή την υπόθεση ως προς την αξιοπιστία κυρίως όσων εργάζονται στο εξωτερικό και ιδίως Αμερική.
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Και μένα μου είχαν προσφέρει 30.000 AUD για εργασία σε πλατφόρμα άντλησης πετρελαίου στην Ν. Ζηλανδία. Μετά από λίγο ψάξιμο στο google ανακάλυψα το προφανές, ότι ήταν απάτη. Μακρυά από τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.