Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Eγω δεν εχω θεμα αν ειναι μαυρος,ασπρος ή κινεζος ,ουτε αν γινεται ΗR event κλπ και θα πηγαινα με ευχαριστηση... αλλα οταν ερχεται ενας αχμεντ που τελειωσε το 2011  ενα  πανεπιστημιο της πλακας στην Αιγυπτο και μου λεει 15+ χρονια εμπειρια και ενα σωρο skills..για να μπει η εταιρεια στην ελληνικη αγορα σε recruitment event....εγω δεν παω εσεις που εχετε τα skils πηγαιντε να γνωρισετε τον τιτανα! ατομα που δουλευουν περσικο δεν πηγαν ποτε σε ρεκρουιτερ εβεντ..και μου λενε μακρυα απο τετοιες εθνικοτητες ρεκρουιτερ στο λινκεντιν..μονο ευρωπαιο ή αμερικανο!!! κατι θα ξερουν...

Edited by billaras75
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο zvasillia με κάλυψε πλήρως.

 

Ο Αχμέντ ομως εχει δουλεια, και ειναι να βρει κάποιον με τα χαρακτηριστικά που του ζήτησαν οι μάνατζερ του. Γενικά, η Parsons ζηταει κόσμο με πολυ εμπειρια και μπορεί να το δει κανεις ευκολα αν μπει στο job site της. Γιατι το παίρνετε προσωπικά; Τη δουλεια του κανει, και για να ειναι στην Parsons σημαίνει οτι την κανει σωςτα.

 

Και επαναλαμβάνω. Τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι κωλοπανεπιστήμια, και το χειρότερο ειναι που νομίζουν οτι σημαίνουν κατι, ενω στην ουσία ειναι για πέταμα. Κοιτάξτε γύρω σας. Οποιος δε το βλέπει, στρουθοκαμηλίζει.

 

Σε συνέντευξη στην εταιρια που ειμαι τωρα, μου είπαν οτι κοιτάνε απο ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες, την κατάταξη και το προγράμμα σπουδών!!! Και τα security checks καθυστέρησαν ενα μηνα γιατι το ΕΜΠ ηταν κλειστό λόγω καταλήψεων!!!

 

Ποςο δικιο ειχε ο Σεφέρης "οπου και να παω η Ελλαδα με πληγώνει"!!

Edited by AAlex
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εχω θεμα αν ειναι μαυρος,ασπρος ή κινεζος ,ουτε αν γινεται ΗR event κλπ και θα πηγαινα με ευχαριστηση... αλλα οταν ερχεται ενας αχμεντ που τελειωσε το 2011  ενα  πανεπιστημιο της πλακας στην Αιγυπτο και μου λεει 15+ χρονια εμπειρια και ενα σωρο skills..για να μπει η εταιρεια στην ελληνικη αγορα σε recruitment event....εγω δεν παω εσεις που εχετε τα skils πηγαιντε να γνωρισετε τον τιτανα! ατομα που δουλευουν περσικο δεν πηγαν ποτε σε ρεκρουιτερ εβεντ..και μου λενε μακρυα απο τετοιες εθνικοτητες ρεκρουιτερ στο λινκεντιν..μονο ευρωπαιο ή αμερικανο!!! κατι θα ξερουν...

 

Εχεις την εντυπωση οτι ενας ευρωπαιος εχει σε μεγαλυτερη εκτιμηση το ελληνικο πανεπιστημιο απο το αιγυπτιακο:;;;;Πολλοι μαλιστα μαθαμε οτι ειμαστε στην ευρωπη μετα την χρεοκοπια του τσιπρα

Link to comment
Share on other sites

1ον μπορεί να μη σπούδασαν σ' αυτά

2ον μπορεί να μην είχαν τη δυνατότητα να πάνε σε άλλα

3ον μπορεί να το κατάλαβαν όταν ήταν πια αργά (είχαν αποφοιτήσει)

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εδώ μιλάνε πολύ υποτιμητικά για τα ελληνικά πανεπιστήμια την στιγμή που είναι απόφοιτοι τους. Χρειάστηκαν 5 χρόνια για να καταλάβουν οτι δεν τους κάνουν ? Αν δεν τους άρεσε ας διακόπτανε και ας πηγαίνανε έξω μια που τόσο σε εκτίμηση το έχουν. Και μ αυτό έρχομαι στο 2ο σκέλος του ποστ σου, την οικονομική δυνατότητα. Γερμανία που είμαι δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια δωρεάν, πολλά έχουν δίδακτρα. Για να σπουδάσεις παίρνεις φοιτητικό δάνειο το οποίο φυσικά πρέπει μετά να αποπληρώσεις. Ακόμα και αν δε βρεις δουλειά αμέσως στο αντικείμενο σου πρέπει να πας να δουλέψεις όπου να ναι για να μην σε κυνηγάνε από το τηλ. κλπ για το πότε θα αποπληρώσεις το δάνειο. Δεν είναι και πολύ ωραίο. Αν το βλέπανε όσοι μιλάνε έτσι ίσως και να αλλάζανε γνώμη..  Στην Ελλάδα τουλαχιστον είχατε την τριτοβάθμια εκπαίδευση δωρεάν (σε θεωρητικό πλαίσο τουλάχιστον, γιατί ΟΚ αν δε τα σκάσεις σε φροντιστήριο δεν μπαίνεις)  Πολύ μηδενισμός ρε μάγκες, ηρεμήστε λίγο

Edited by Daron
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω γιατι:

 

1. Δεν ήξερα ποςο χάος ειναι τα ελληνικά πανεπιστήμια.

 

2. Οταν το καταλαβα, δεν ειχα φράγκο για να παω εξωτερικό.

 

3. Δεν ειχα σάλιο να κανω Μάστερ εςτω στο εξωτερικό.

 

4. Δεν ειχα σάλιο γενικότερα.

 

5. Δεν ειχα ιδεα για φοιτητικά δάνεια αλλα και να ειχα, θα με φόβιζε αρκετά.

 

Σε κάλυψα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από κάτι πανεπιστήμια τρύπες στην ΜΒ που χώθηκαν πολύ δικοί μας ¨Διλπλωματούχοι¨του εξωτερικού και τους έστελναν το χαρτί Ελλάδα είναι σίγουρα καλύτερα

Edited by antboton
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από κάτι πανεπιστήμια τρύπες στην ΜΒ που χώθηκαν πολύ δικοί μας ¨Διλπλωματούχοι¨του εξωτερικού και τους έστελναν το χαρτί Ελλάδα είναι σίγουρα καλύτερα

spot on

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.