Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Zvasilia είχες μεγάλη εμπειρία σε στατικά και πώς την απέδειξες; Το ότι δεν είχες εμπειρία από μεταλλικά πώς το κάλυψες;

(Sorry αν το 'χεις αναφέρει παλιά, έψαξα λίγο αλλά δεν το βρήκα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε δύσκολο είναι αλλά όχι ακατόρθωτο. Η γνώμη μου είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ότι είσαι Ελλάδα αλλά το ότι κυνηγάς θέση εργοταξίου. Κι εγώ από Ελλάδα έψαχνα και μάλιστα χωρίς αγγλική διεύθυνση και ήταν σαφές ότι είμαι ακόμη Ελλάδα. Ως πολυτεχνίτης κι εγώ, με εμπειρία και από μελέτες και από εργοτάξιο έστελνα βιογραφικά και για θέσεις εργοταξίου και για μελετητικές. Ποτέ μα ποτέ δεν μου απάντησαν για θέση εργοταξίου, αντίθετα για structural design engineer είχα ανταπόκριση

Οι recruiters που μου τηλεφωνούσαν πάντα ρωτούσαν βέβαια πιο είναι το πλάνο μου και πότε έχω σκοπό να πάω μόνιμα Αγγλία. Όταν τους έλεγα ότι πρώτα θέλω να βρω δουλειά και μετά να φύγω, οι πιο πολλοί δεν ξαναασχολήθηκαν, υπήρχαν όμως κάποιοι οι οποίοι με ενθάρρυναν να συνεχίσω και πρότειναν να πάω εκεί για λίγο για να μου κλείσουν συνεντεύξεις. Δεν θα μακρυγορήσω άλλο με την ιστορία μου, τα έχω ξαναγράψει στο φόρουμ άλλωστε, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν θέλεις αποκλειστικά Αγγλία και έχεις όπως λες εμπειρία σε μελέτες στατικών, προσάρμοσε το βιογραφικό σου και τόνισε τη μελετητική σου εμπειρία και ψάξου για structural design engineer. Ειδικά αν ξέρεις και μεταλλικά θεωρώ ότι έχεις σημαντικό πλεονέκτημα. 

 

Αν θες θέση εργοταξίου γνώμη μου ειναι να ψαχτείς για μέση ανατολή.

γεια σου και ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

Αγγλικη διευθυνση και τηλ εχω και πηγα ενα μηνα εκει...ηρθα μονιμα και θελω να μεινω για μια νεα καριερα τους λεω στα τηλ.

τι structural design engineer ...και τι θα τους πω  ? δουλευα παλια  FESPA με ΕΑΚ και ΕΚΩΣ και μετα σχεδια ξυλοτυπων ACAD!!!  μεταλλικα ξερω απο το πανεπιστημιο....και οι structural graduate τους ξερουν για timber wood steel με ξενα προγραμματα!!!

πχ

για θεση structural engineer

You:

* Chartered Structural Engineer (Associate also considered)

* Experienced user of 3D Design packages (Solidworks, Inventor, Revit)

* Experienced CAD user

* Experienced working with Timber

* Experienced problem solving Timber structural issues

 

 

-θελω σε εργοταξιο γιατι μου ταιριαζει καλυτερα , περισσοτερες θεσεις εχει, προοπτικες να γινω project manager...

 -site engineers στην μεση ανατολη παιρνουν κυριως φιλιπινεζους ινδους κλπ για φτηνα...μονο σε μεγαλυτερα ποστα δυτικους  ...αλλα ο ανταγωνισμος τρελλος!!!

  οι ελληνικες δε ξερω...ακουω ασχημα λογια!!!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι κοροιδο. Η ελληνικη εταιρεια για μεση ανατολη ειναι απλα το εισιτήριο σου. Θα πας, θα μεινεις 1-2 χρονια με αθλιες συνθήκες σε αυτους, κ μετα εχεις το πολυποθητο gcc experience κ μπαινεις στη φούσκα της αγορας εργασιας. Μην ακους κακομοιριες απο ασχετους, το πλανο δεν ειναι να σου σκασουν 5 κ 10 χιλιάρικα πριν πας, δεν υπαρχει καμια τετοια πιθανοτητα. Το πλανο ειναι πας με ενα πιατο φακες, λιωνεις κανα δυο χρονακια, κ μετα αλλαζεις ποστα καθε χρονο, αφου ανεβαινει ο μισθος σου με πλειοδοσια.

 

Χωρις gcc experience μην μπαίνεις καν στον κοπο να ψαχνεις καλη δουλειά. Εχει κλεισει η αγορα. Ειναι το υποκαταστατο του non objection certificate για να αποφυγουν τη φουσκα οι εργοδοτες, λογω της μεγαλης ζητησης μηχανικών.

 

Επισης ινδια παιζει μεγάλη ζητηση, αλλα πας με αντιστοιχια νομίσματος 136 ευρω το μηνα, κ αυτο μονο αν εισαι αρκετα κουολιφαιντ. Αρα πας κ τρως λιγο παντεσπανι ντοπιο, αλλα ο μισθός ενος ετους δεν φτανει καν για τα αεροπορικα να γυρισεις για πεντε μπανακια το καλοκαιρι. Παε κ μενεις εκει για παντα.

 

Κ οπως εχω ξαναπεί χιλιαδες φορες σε αυτο το φόρουμ, ζητηση εχει παντα η Αφρική, αλλα ειναι για λίγους κ συγκεκριμενα οχι για μαμοθρευτα.

 

Η ευρωπη εχει κλεισει εδω κ δεκαετιες κ ειναι για πολύ λίγους, μετρημενους στα δάχτυλα, κ σιγουρα οχι για μη εξειδικευμενους ή ανω των 25 ετων.

 

Αυτα

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

 

-θελω σε εργοταξιο γιατι μου ταιριαζει καλυτερα , περισσοτερες θεσεις εχει, προοπτικες να γινω project manager...

 

Οπότε: CDM regulations, NEBOSH, IOSH, CSCS (Academically Qualified Person), BESC (αν θέλεις για έργα σε national grid), Lucas Card (Για εργα σε London Undergound). 

BIM Level 2?

Ξέρεις να γράφεις RAMS? Έχεις ιδέα από COSHH? Ξέρεις τι είναι το Toolbox Talk? Hot works permits? Ξέρεις τι είναι ένα ITP?

 

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου ταιρίαζει καλύτερα το εργοτάξιο, αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση ένα εργοτάξιο στο νησί με ένα εργοτάξιο στην Ελλάδα. Όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα οι ντόπιοι απόφοιτοι τα έχουν, εμείς τρέχουμε να τα μαζέψουμε. Μετά από ένα χρόνο στο γραφείο κατάφερα να με στείλουν σε εργοτάξιο για ένα μήνα για να κάνω λίγο επίβλεψη εγκατάστασης και QC.

Αν είσαι Αγγλία πάντως στις 11 Οκτωβρίου έχει διάλεξη για την κατασκευή του Shard. Την κάνει ο επικεφαλής του structural engineering department της WSP και είναι στο Colchester. Έλα να πάρεις μια ιδέα και να κάνεις ερωτήσεις.

http://nearyou.imeche.org/eventdetail/index/12170?hq_e=el&hq_m=1077213&hq_l=13&hq_v=a01d81ce8f

Δεν είναι ντροπή να ξεκινήσεις από γραφείο, ίσα ίσα θα πάς καλύτερα προετοιμασμένος στο εργοτάξιο.

Edited by rootbreaker
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε: CDM regulations, NEBOSH, IOSH, CSCS (Academically Qualified Person), BESC (αν θέλεις για έργα σε national grid), Lucas Card (Για εργα σε London Undergound). 

BIM Level 2?

Ξέρεις να γράφεις RAMS? Έχεις ιδέα από COSHH? Ξέρεις τι είναι το Toolbox Talk? Hot works permits? Ξέρεις τι είναι ένα ITP?

 

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να σου ταιρίαζει καλύτερα το εργοτάξιο, αλλά δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση ένα εργοτάξιο στο νησί με ένα εργοτάξιο στην Ελλάδα. Όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα οι ντόπιοι απόφοιτοι τα έχουν, εμείς τρέχουμε να τα μαζέψουμε. Μετά από ένα χρόνο στο γραφείο κατάφερα να με στείλουν σε εργοτάξιο για ένα μήνα για να κάνω λίγο επίβλεψη εγκατάστασης και QC.

Αν είσαι Αγγλία πάντως στις 11 Οκτωβρίου έχει διάλεξη για την κατασκευή του Shard. Την κάνει ο επικεφαλής του structural engineering department της WSP και είναι στο Colchester. Έλα να πάρεις μια ιδέα και να κάνεις ερωτήσεις.

http://nearyou.imeche.org/eventdetail/index/12170?hq_e=el&hq_m=1077213&hq_l=13&hq_v=a01d81ce8f

Δεν είναι ντροπή να ξεκινήσεις από γραφείο, ίσα ίσα θα πάς καλύτερα προετοιμασμένος στο εργοτάξιο.

ΩΧ πολλα δεν ειναι?ολοι οι αποφοιτοι μηχ των colleges σε sites τα ξερουν ολα αυτα???...πωπω βρε συ υπερμηχανικαρες στο uk....))are u sure?

Αν εγω τους ρωτησω για ΑΤΟΕΕ ξερουν?? :P για σεισμο,για φασματα ? :P εδω βρε φιλε αρκετοι μηχανικοι απο uk δεν ξεραν βασικα απο στατικη-μπετον-οδοποιια  αλλα στα RAMS και το ΝΕΒΟSH σαινια!!? :P εξειδικευση!!!

Για πεσμου για buildings construction projects,με αυτα τα προτυπα εργων φτιαχνουν αυτα τα καταπληκτικα σπιτια με τον φοβερο οπλισμο με την απιθανη μονωση και τα φοβερα υδραυλικα???;quality!!!!  :P !!! anyway...

 

Σοβαρα τωρα , για να τα βγαλεις ολα αυτα κ να τα μαθεις οπως λες, εκτος απο χρονο θες κ μια περιουσια εκτος κι αν σου κανουν Training και sponshorship αυτοι που δουλευεις !

 Μονο cscs card ζητανε για εργοταξιο αυτο βλεπω σε καποιες αγγελιες,το "γραφειο"σαν μελετητης δεν μαρεσει και ειναι θεσεις structural design engineer αλλα  θελει προγραμματα ειδικα για steel -timber

κλπ που δεν τα ξερουμε και το highway design engineer δε παιζει με το ΟΔΟΣ...!

οποτε δεν...

Edited by billaras75
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι κοροιδο. Η ελληνικη εταιρεια για μεση ανατολη ειναι απλα το εισιτήριο σου. Θα πας, θα μεινεις 1-2 χρονια με αθλιες συνθήκες σε αυτους, κ μετα εχεις το πολυποθητο gcc experience κ μπαινεις στη φούσκα της αγορας εργασιας. Μην ακους κακομοιριες απο ασχετους, το πλανο δεν ειναι να σου σκασουν 5 κ 10 χιλιάρικα πριν πας, δεν υπαρχει καμια τετοια πιθανοτητα. Το πλανο ειναι πας με ενα πιατο φακες, λιωνεις κανα δυο χρονακια, κ μετα αλλαζεις ποστα καθε χρονο, αφου ανεβαινει ο μισθος σου με πλειοδοσια.

 

Χωρις gcc experience μην μπαίνεις καν στον κοπο να ψαχνεις καλη δουλειά. Εχει κλεισει η αγορα. Ειναι το υποκαταστατο του non objection certificate για να αποφυγουν τη φουσκα οι εργοδοτες, λογω της μεγαλης ζητησης μηχανικών.

 

Επισης ινδια παιζει μεγάλη ζητηση, αλλα πας με αντιστοιχια νομίσματος 136 ευρω το μηνα, κ αυτο μονο αν εισαι αρκετα κουολιφαιντ. Αρα πας κ τρως λιγο παντεσπανι ντοπιο, αλλα ο μισθός ενος ετους δεν φτανει καν για τα αεροπορικα να γυρισεις για πεντε μπανακια το καλοκαιρι. Παε κ μενεις εκει για παντα.

 

Κ οπως εχω ξαναπεί χιλιαδες φορες σε αυτο το φόρουμ, ζητηση εχει παντα η Αφρική, αλλα ειναι για λίγους κ συγκεκριμενα οχι για μαμοθρευτα.

 

Η ευρωπη εχει κλεισει εδω κ δεκαετιες κ ειναι για πολύ λίγους, μετρημενους στα δάχτυλα, κ σιγουρα οχι για μη εξειδικευμενους ή ανω των 25 ετων.

 

Αυτα

σωστος γενικα και ευχαριστω.

-Αφρικη ναι οκ με το οποιο ρισκο ζωης- υγειας για τα λεφτα και την εμπειρια θα πηγαινα αλλα δεν βρισκω αγγελιες πουθενα! αν ξερετε...ΑΙΘΙΟΠΙΑ ακουω τα σπαει σε αναπτυξη!!

-οι ελληνικες εταιριες δυσκολα σε παιρνουν χωρις "μεσο" ..για τις αθλιες συνθηκες 1-2 χρ για την αποκτηση gcc experience που λες δεν εχω προβλημα αλλα "connection" σε αυτες δεν εχω!

Edited by billaras75
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ζητάνε μονο cscs. Όταν θα σου πουνε Write the RAMS and also please make sure we have a valid hot works permit, εσύ τι θα κανεις?

Αν σου ακούγονται πολλά είναι γιατί όντως είναι πολλά. Και ναι εννοείται οτι τους τα κανει sponsor ο εργοδότης, αλλά δεν τους τα κανει με το καλημέρα, έχουν τραβήξει κουπί πρωτα στο γραφείο.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ζητάνε μονο cscs. Όταν θα σου πουνε Write the RAMS and also please make sure we have a valid hot works permit, εσύ τι θα κανεις?

Αν σου ακούγονται πολλά είναι γιατί όντως είναι πολλά. Και ναι εννοείται οτι τους τα κανει sponsor ο εργοδότης, αλλά δεν τους τα κανει με το καλημέρα, έχουν τραβήξει κουπί πρωτα στο γραφείο.

 αλλο μελετητης και αλλο εργοταξιακος...αυτα τα RAMS που λες δεν τα γνωριζω ,σε κανενα job post δεν τα ειδα!!θα επρεπε να τα γνωριζω απο την εργασια μου ΕΛΛΑΔΑ??? 

να μου δειξει ο supervisor τι ειναι να τα μαθω και να τα γραψω..δεν ειναι και κβαντικη φυσικη τα reliabilities-risks safety docs κλπ.......πολυτεχνειο του AΠΘ εβγαλα και εχω κανει και PMP....health and safety κατεχω και Identify risks στο project management!!!τα Ηot works ειναι τα safety για fire and welding κλπ.

Oμως δεν ειμαι SAFETY -RISK or Systems Engineer!!!

 

ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ...ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ..ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!

Edited by billaras75
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@billaras75

 

Αν ενδιαφέρεσαι για αφρικη, τοτε:

1.για πρετορια-γιοχανεσμπουργκ βαλε τα φιλτρα στο λινκντιν τζομπ σερτς

2.για οπουδηποτε αλλου (αφρικη) χυμα στο γκουγκλ ψαχνεις χωρα-χωρα με την καταληξη εντζινιρ χεντχαντερς. Τον Ιούλιο που εψαξα τελευταια φορά βρηκα περίπου 8χιλιαδες θεσεις για πμ.

 

@rootbreaker

Ψαρωσαμε με τα ακρωνυμα, ειδικα με το itp. Μη γινεσαι ροδοπουλος...

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ζητάνε μονο cscs. Όταν θα σου πουνε Write the RAMS and also please make sure we have a valid hot works permit, εσύ τι θα κανεις?

Αν σου ακούγονται πολλά είναι γιατί όντως είναι πολλά. Και ναι εννοείται οτι τους τα κανει sponsor ο εργοδότης, αλλά δεν τους τα κανει με το καλημέρα, έχουν τραβήξει κουπί πρωτα στο γραφείο.

Καλα όλα τα αλλα αλλα αυτό με τα work permits σε κάθε βιομηχανία στην Ελλάδα τα ζητάνε από τους εργοδότες για να δουλέψουν μέσα.. χωρίς PTW δεν κανεις βήμα όποτε πολλοί είναι μαθημένοι σε αυτά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.