Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Και θα σε παρει καποια εταιρεια εξω επειδή γνωρίζεις να ελέγχεις τη νομιμότητα ενος κτηρίου σύμφωνα με όσα ορίζει ο ΝΟΚ στην ελλαδα, να κανεις τι; Σοβαρά μιλάμε τωρα;

 

Δεν είπα αυτό,

 

έγραψα πως θα αναφέρεις στο CV σου αυτό που έκανες (4178)

γιατί διαφώνω με αυτό που ειπώθηκε (ότι πρέπει να το κρύψεις!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν πήγαινε σε σένα η απάντηση αλλα γενικα.. Καλα έκανες και το ανεφερες τωρα αν αυτο εκτιμηθεί ειναι αλλη υπόθεση...

Project ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

LOL, δε ξαναδίνω πανελλήνιες καλύτερα ?

 

φιλαράκι η πραγματικότητα είναι ή ότι όποιος ψάχνεται κάνει αυτά που προτείνει ο ροδόπουλος, ή αυτά που προτείνω εγώ.

 

η απάντησή μου είναι στα πλαίσια του θρεντ, γιατί εγώ προσωπικά είμαι σχεδόν έτοιμος να παρατήσω το μηχανιλίκι για πάντα και να ζήσω και να βασιλεύσω αποκλειστικά ως τρειντερ

 

όποιος ψάχνεται να κάνει καριέρα ως μηχανικός ακολουθεί ή το ροδόπουλο, ή πάει τρίτο κόσμο, στο πουθενά στην ερημιά και λέει κ ευχαριστώ.

 

τώρα για το πώς το βλέπει ο καθένας το θέμα, π.χ. σπούδασα άρα είμαι χρήσιμος, αυτά λίγη σημασία έχουν αν δεν έχεις βύσμα να δουλέψεις. και η μεμψιμοιρία βλάπτει, όπως π.χ. κάτι τυπάκια φοιτητές που βγαίνουν σε δημοσιογραφικές εκπομπές και ρωτάνε για ποιό λόγο να κάτσουν στην ελλάδα αφού δεν υπάρχει δουλειά. 

 

Για μένα ο καθένας είναι υπεύθυνος να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Κ προφανώς δεν θεωρώ ότι είναι λύση να επιχειρήσεις μόνος σου σε αυτή την αγορά, γιατί εκτός του ότι είναι πεθαμένη, θα σε θεωρήσει και το κράτος πλούσιο κ θα σε γδάρει ζωντανό.

 

επομένως ναι, μια λύση αν θελει κάποιος να είναι μηχανικός είναι να πάει ''έξω''. Προς δύση πρέπει να ακολουθήσει το δρόμο του ροδόπουλου. προς ανατολή και νότο οι προδιαγραφές είναι 4178, ή και τίποτα.

 

και η ζωή γενικά δεν είναι καθόλου εύκολη.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Zavi πάει χάλασες και εσύ ρε φίλε, πριν 2 χρόνια τα είχες γράψει πολύ ωραία , ακόμα θυμάμαι αυτό το "Θα λιώσει το κ@@λί σου απο τη ζέστη και θα σε φάνε τα κουνούπια ".Θα συμφωνήσω μαζί σου , απλά να προσθέσω οτι πλέον η Δύση δεν τραβάει άλλο κόσμο, υπάρχει κορεσμός σε μηχανικούς.ϊσως περιπτώσεις τρομερής εξειδίκευσης που αναφέρει ο ροδόπουλος, αλλά πόσοι είναι σ'ολη την Ελλάδα; Δυστυχώς θα επιβιώσει ο προνοητικός - ο προσαρμοστικός - ο βυσματίας και τέλος ο καλύτερος και έμπειρος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι ακόμη και να γυρίσει η οικονομία, ο κλάδος μας θα ανακάμψει τελευταίος. Και μπορεί το ποστ μου αυτό να το είχα γράψει πριν καμιά πενταετία, σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά, διότι κουβαλάμε και 5 χρόνια αδράνειας. 

 

κατά τα άλλα, τη γνώμη μου λέω, στην τελική παίρνω ως δεδομένο ότι ο καθένας ρωτάει πώς θα δουλέψει ως μηχανικός.

 

ε, ως μηχανικός, σε αυτή τη χώρα δεν μπορεί να δουλέψει. υπάρχουν και άλλες δουλειές που έχει η χώρα, και μάλιστα χωρίς καν να απαιτείται να αλλάξεις πόλη.

 

προσωπικά εγώ προκειμένου να μη χρειαστεί να αλλάξω καν γειτονιά, αποφάσισα ότι μάλλον θα αλλάξω κλάδο

 

το να κάθεται κάποιος στον καναπέ όλη μέρα και να μεμψιμοιρεί ''δεν υπάρχει δουλειά'', κατά τη γνώμη μου είναι μαλακία

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ε, ως μηχανικός, σε αυτή τη χώρα δεν μπορεί να δουλέψει. υπάρχουν και άλλες δουλειές που έχει η χώρα, και μάλιστα χωρίς καν να απαιτείται να αλλάξεις πόλη.

Δεν θα διαφώνησω και τοσο με αυτα που λες αλλα μήπως πιάνουμε εντελώς το άκρο; Δεν μπορει σε μια χωρα 50Κ μηχανικοι να μην κανουν τιποτα. Δεν γινεται, και δεν μιλάμε μονο για κλάδους οικοδομής αλλα όπου χωράει μηχανηλικι. Δεν μπορει να ειναι όλοι βολεμένοι και βισματα μονο. Κα φυσικά δεν μιλάμε για την σουπερ γουαου δουλεια που θα σε αναδείξει σαν επιστήμονα κτλ σαχλαμάρες αλλα μια νορμαλ που θα μπορέσεις να κανεις μια νορμαλ ζωη, οικογένεια και τα σχετικά.. Γιατι αν ειναι να τρέχεις στα πέρατα του κοσμου για να κανεις το μηχανιληκι να το χεσω, στην τελική κάθομαι εδω και πουλάω καλαμακια για φραπεδες ούτε εχουν όλοι την καυλα να δούνε πως χτίζεται το μετρό στην ντοχα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@ikaros

 

βασικά δεν είναι 50κ, είναι 100+κ διότι αφήνεις έξω τους τει

 

εγώ όσους φίλους ξέρω που δούλευαν σε εταιρείες, τέθηκαν όλοι σε διαθεσιμότητα μετά από την καταπληκτική πολιτική του ιουλίου

 

οι καιροί δεν είναι για μηχανικούς. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια να δουλεύεις έξι μήνες, μετά να κάθεσαι για 2 χρόνια μέχρι να ανοίξει δουλειά, κ μετά να δουλεύεις για άλλους τρεις. Δεν πληρώνεσαι τόσο ώστε να αφήνεις χρήματα στην άκρη ώστε να καλύψεις τις ανάγκες σου όταν δεν δουλεύεις. Τα έξοδα τρέχουν, μιλάμε για φορολογία 30+ % , τσμεδε 3-4κ το χρόνο, να μην τα ξαναλέμε, μηχανικός άνω της πενταετίας με τσμεδε φόρο κλπ θέλει ένα δεκαχίλιαρο το χρόνο μόνο να δίνει για το κράτος. Αυτό σημαίνει ότι έχεις εισπράξει στην καλύτερη 13κ, στη χειρότερη 17κ, μόνο κ μόνο για να πληρώσεις το κράτος.

 

Η αγορά της ελλάδας δεν μπορεί να απορροφήσει βιώσιμα 100κ μηχανικούς, ούτε καν 10κ μηχανικούς

 

και τα πράγματα γίνονται ακόμα πιό δύσκολα όταν δεν έχεις βιογραφικό

 

τέλος πάντων, την άποψή μου την είπα, υπάρχουν σεφ πιτσιρίκια κάτω από 30 σε ξενοδοχεία σε κάτι ωραία νησάκια που χτυπάνε 2κ το μήνα ως εποχιακοί, κ εμείς οι μαλάκες διαβάζουμε νέες τεχνολογίες υλικών και πρότυπα για κάτω από τα μισά όπως λέει και ο ροδόπουλος. και σε ένα πεντάλεπτο εγώ βγάζω το μισθό της εβδομάδας με φόρεξ (το ίδιο εύκολα τον χάνω επίσης)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

100k είναι μόνο οι διπλωματούχοι.

 

όταν λες έγινες trader εννοείς ότι εμπορεύεσαι τα δικά σου λεφτά ή τα λεφτά άλλων?

διότι το πρώτο δε θεωρείται δουλειά, ούτε είναι κάτι καινούριο για ένα μηχανικό.

οι μηχανικοί που είχαν λεφτά πάντα τα εμπορεύονταν με συνάλλαγμα, χρυσό κλπ.

ή τα επένδυαν σε επιχειρήσεις (βενζινάδικα, αγροκτήματα, ξενοδοχεία κλπ).

 

οι μηχανικοί που στο παρελθόν πλούτισαν έχουν ήδη αλλάξει επάγγελμα.

κλείνουν τις εταιρείες και ασχολούνται με χωράφια, με trading, ακόμα και με bet!

 

βέβαια για να βγάζεις μέσω forex τα λεφτά της εβδομάδας σημαίνει ότι έχεις μέσα αρκετό απόθεμα..

όταν έχεις αυτά τα λεφτά δε χρειάζεται να δουλέψεις, εκτός αν είναι να κάνεις καμια γερή αρπαχτή.

βασικά δε χρειάζεται καν να σπουδάσεις.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δουλεια ειναι οτιδήποτε σου αποφερει χρήματα και δεν στηρίζεται στην τύχη.. Trader, manager κτλ ειναι δουλεια διότι επενδύεις βαση κάποιου σχεδίου. Στοίχημα, forex όχι, αν και το δεύτερο απαιτεί κάποιες γνώσεις αγοράς δεν το κανει ο οποιαδήποτε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εσύ μιλάς για επενδυτές. ο τρέιντερ είναι μία σκάλα κάτω. ο πλούσιος τρέιντερ δεν κάνει τρέιντινγκ, κάνει επενδύσεις.

 

και όσο για το αν θεωρείται δουλειά, εγώ προσωπικά θεωρώ δουλειά οτιδήποτε πέρα από το να κάθεται κάποιος. κ φυσικά το βράδυ να έχεις εισπράξει περισσότερα απ΄όσα ξοδεύεις.

 

δεν συνεχίζω άλλο το διάλογο, μπήκα αρπαχτά χθες να πω τη γνώμη μου γιατί η αλήθεια είναι ότι συγκινούμαι όταν κάποιος ψάχνει συμβουλές. την είπα, την επεξεργάζεται ο καθένας όσο θέλει και αν θέλει, και στην τελική οι ενήλικες αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. για περισσότερα ρωτήστε το ροδόπουλο και τον τοπαπ,

 

αυτοί αν θέλουν μπορούν να σας κατατοπίσουν ολοκληρωτικά. ο ροδόπουλος ξέρει από δυτικό κόσμο, και ο τοπαπ από τα πέρατα της γης. κ οι 2 έχουν καλή άποψη επί του θέματος.

 

η γνώμη μου είναι ότι το μηχανιλίκι έχει πεθάνει, το μανατζεριλίκι θέλει αρκετή προϋπηρεσία, οι γνώσεις δεν πληρώνονται πλέον, το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων τα επόμενα 10 χρόνια θα είναι για γέλια, οι τράπεζες δεν πρόκειται να δώσουν ξανά φτηνό χρήμα και τα ακίνητα για να ασχοληθεί κάποιος έχουν ξεζουμιστεί. επομένως προτείνω είτε αλλαγή κλάδου για όποιον δεν έχει κολλήματα τύπου εντζινιρινγκ, ή δουλειά εκτός συνόρων η οποία έχει σοβαρό ψυχολογικό αντίτιμο, είτε πάτε με το ροδόπουλο είτε με μένα. 

 

εύχομαι καλή τύχη σε όλους, κ σε κάποιον που ρώτησε παραδείγματα ευκαιριών τρίτου κόσμου, ας ψάξει στο γκουγκλ ''engineer headhunters ......'' και στις τελίτσες ας βάλει την ήπειρο που θέλει να πάει, εκτός από αμερική, αυστραλία και ευρώπη (δηλαδή μένουν ασία, αφρική και ανταρκτική)

 

αυτά

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.