Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

φιλαράκι η πραγματικότητα είναι ή ότι όποιος ψάχνεται κάνει αυτά που προτείνει ο ροδόπουλος, ή αυτά που προτείνω εγώ.

 

η απάντησή μου είναι στα πλαίσια του θρεντ, γιατί εγώ προσωπικά είμαι σχεδόν έτοιμος να παρατήσω το μηχανιλίκι

Δεκτόν.Το ίδιο λέμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

η απάντησή μου είναι στα πλαίσια του θρεντ, γιατί εγώ προσωπικά είμαι σχεδόν έτοιμος να παρατήσω το μηχανιλίκι για πάντα και να ζήσω και να βασιλεύσω αποκλειστικά ως τρειντερ

 

 

 

δεν μας δίνεις καμιά συμβουλή γι' αυτό? :)

Link to comment
Share on other sites

Πανικός . Από την μία άκρη στην άλλη . 

Δεν θα μιλήσω για τον εαυτό μου γιατί είμαι σχετικά κοντά στην σύνταξη , αλλά για τους 35άρηδες . Μήπως να το ψάξετε να ανοίξετε καμιά επιχείρηση , βιοτεχνία  , ιδιαίτερα οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι ? Και αν εδώ είναι δύσκολα , ίσως στα Βαλκάνια βρείτε κάτι καλύτερο .

 

Οι βόρειοι θα έπρεπε να το είχατε ψάξει ήδη .

 

Κάποτε είχαμε πολλές βιοτεχνίες στην Ελλάδα . Ιδέες θα έχετε , δεν γίνεται να μην έχετε .

Αντί να ψάχνετε την Αραπιά και τους αβέβαιους μισθούς ψάξτε κάτι καινούργιο .

 

Και αν έχετε φίλους που είναι και συνάδελφοι ψάξτε το μαζί .

 

Οι ΠΜ και οι Αρχιτέκτονες ας πιέσουν όπου μπορούν να γίνουν χρήσεις γης στην χώρα και να θεσμοθετηθεί η παραθεριστική κατοικία .

Ας βάλουμε στόχο στα επόμενα 10 χρόνια να έχουμε 2 εκ Ευρωπαίους η άλλους που θα αγοράσουν εξοχική κατοικία στην χώρα . Αλλά σοβαρές δουλειές .

 

Ακόμα μην τρελλαίνεστε . Δεν είμαστε τόσοι πολλοί .

 

Οι ΜΜ και ΗΜ πρέπει να ασχοληθούν με τα δικά τους , όχι με την οικοδομή . Από τους άλλους οι ΠΜ και Αρχιτέκτονες και ΑΤΜ που ασχολούνται με τον χώρο και δεν είναι υπάλληλοι , δεν πρέπει να είναι πάνω από 20000 . Από τους ΤΕ , το ΤΕΕ έχει δώσει κωδικούς αμοιβών σε 6500 άτομα . 

 

Αρα τα νούμερα δεν είναι τόσο απογοητευτικά . Η απραξία είναι απογοητευτική .

Link to comment
Share on other sites

δεν μας δίνεις καμιά συμβουλή γι' αυτό? :)

Ναι, να δωσω

 

ειναι αρκετα δυσκολο κ θελει χρονια εξασκηση, διοτι το 90% αυτων που δοκιμαζουν, χανουν ενα σημαντικο ποσο κ τα παρατανε.

 

Μην σε ψαρωνω, εγω μετα απο 4 χρονια καθημερινης σχεδον ενασχολησης ακομη δεν εχω καταφερει να το φτασω σε επιπεδο βιοποριστικο, αυτο που εχω καταφερει (κ ειναι αθλος) ειναι να ειμαι στα ισα, τα καλα μου τρειντς να ισοφαριζουν τα κακα.

 

Αν αντεχει το στομαχι του καθενός, τοτε να το κανει, sky is the limit. Δεν υπαρχουν ορια στο ποσο πλουσιος η ποσο κατεστραμμενος μπορεις να γινεις

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα , σχετικό με την ουσία του θέματος. Αυτό το γνωρίζετε;

 

http://ted.europa.eu/TED/main/HomePage.do

 

Ρίξτε μια ματιά αξίζει

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

τελος, ισως αξιζει τον κοπο για κάποιους που δεν το εχουν κ πολυ να θυσιάσουν κανα δυο δεκαετίες, μα κοιτάξουν καριέρα προς τρίτο κοσμο. Τα δικα μου βιωματα λενε οτι υπαρχουν ευκαιριες σε κατι αφρικες, κατι βορειοδυτικες ινδιες, κ κατι βορειοανατολικα ιρακ σε απόσταση 1 ωρας απο την ισις. Εκει ισως αξιζει τον κόπο να παει καποιος που δεν του βαραει το βιολογικό του ρολοι για οικογενειες κπ, οπως πολυ σωστα ειπες. Κ εκεί χωρις πολλα πολλα, τα αυθαιρετα που βιαστηκες να απαξιωσεις ισως θεωρουνται κ τρελο νοου χαου που θα σου τα σκασουν κιολας για να παρεχεις. Διοτι για να ανοίξεις ενα χωματοδρομο 50 χλμ στη ζουγκλα του κογκο δεν χρειαζεται να ξερεις ρισκ αναλυσις. Οπως επισης για να στησεις ενα προγραμμα εργαστηριακων ελέγχων στο ζαιρ δεν χρειαζεται να εχεις κανει διδακτορικό στο ματιριαλς εντζινιρινγκ.

 

Λεφτα για ανειδικευτους εχει αρκετά στον τριτο κοσμο. Δυστυχως (κ ευτυχως που υπαρχουν ακομα). Υπαρχουν χεντχαντερς παντου, εχει βρωμισει ο τοπος, κ οχι μονο στο λινκντιν. Προσοχή στα σκαμς.

Ακριβώς.

Οι ευκαιρίες είναι εκεί,

εγώ το δοκίμασα σε χώρα της Αφρικής (καρακέντρο) με τρελούς ρυθμούς ανάπτυξης όμως,λόγω όιλ.

Η δουλειά (κατοικίες πιασμένων) έβγαινε με τις κλασσικές γνώσεις σοβαρού  ελληνικού εργοταξίου,και οι ντόπιοι μηχανικοί σε θεωρούσαν και σούπερ ντούπερ τσάρτεντ εντζινήρ.

Εχεις αποφασίσει να πας έξω όμως in any way, (ζέστη,κουνούπι κλπ πρέπει να τα θεωρήσεις  γραφικά Couleur Local αλλιώς το χάνεις το παιχνίδι).

Η ζωή;;; business and pleasure.......

post-28847-0-83687100-1442695601_thumb.jpg

 

post-28847-0-62938300-1442695637_thumb.jpg

Χρειάζεται αρκετή τύχη και πολλά guts.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ειναι αρκετα δυσκολο κ θελει χρονια εξασκηση, διοτι το 90% αυτων που δοκιμαζουν, χανουν ενα σημαντικο ποσο κ τα παρατανε.

 

Μην σε ψαρωνω, εγω μετα απο 4 χρονια καθημερινης σχεδον ενασχολησης ακομη δεν εχω καταφερει να το φτασω σε επιπεδο βιοποριστικο, αυτο που εχω καταφερει (κ ειναι αθλος) ειναι να ειμαι στα ισα, τα καλα μου τρειντς να ισοφαριζουν τα κακα.

 

Και πού τα κάνεις αυτά; σε διαδικτυακές πλατφόρμες;

Link to comment
Share on other sites

George, δοκίμασε τις interactive brokers ή το thinkorswim της ameritrade. Για αρχή χρησιμοποιησε paper money.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

...

Η ζωή;;; business and pleasure.......

...

ωραίος...

και 7 άτομα για το σιδέρωμα ενός τοιχίου είναι μεγάλη χλίδα ....  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι ελπιδα για τα νέα παιδία υπάρχει. Δεν απαιτεί τίποτα φοβερό και τρομερό αλλα αλλαγή νοοτροπίας. Εγω για τον Ελληνα μηχανικό πιστεύω οτι μπορεί να κάνει πολλά παραπάνω απο όσα νομίζει αν αφήσει στην άκρη το αφήγημα που λανθασμένα του έδωσαν να πιστέψει και πιστέψει πλέον στον εαυτό του.

 

Ο Ελληνας μηχανικός έχει 2 προτερήματα. Με λίγη προσπάθεια μπορεί εύκολα να αποκτήσει πολλαπλή άποψη επι τεχνικών θεμάτων αν καταλάβει οτι το επάγγελμα έχει αλλάξει εδω και 20 χρόνια και πλέον να γίνει συγκεκριμένος και αποτελεσματικός σε ένα αντικείμενο και δεύτερον να καταλάβει οτι η Ελλάδα είναι ασήμαντη αγορά για να μπορεί να επηρεάσει την παγκόσμια τεχνική πορεία.

 

Το αποτέλεσμα που βιώνουμε σήμερα (και εχω κατηγορηθεί σαν τον πιανίστα) είναι συνδυαστικό. Το πολυτεχνείο δεν ανταποκρίνεται στις σημερινές ανάγκες του κλάδου, το ΤΕΕ το έχει ρίξει στα κομματικά και δεν είναι καθόλου pro-active και το κράτος μέσω των ΤΠ, ΚΥΑ, ΦΕΚ, ΚΤΣ, ΚΛΠ, ΚΛΜ προώθησε την νοοτροπία να υποβιβάσουμε τους μηχανικούς μας στον κακό ΜΟ ώστε να μπορούμε να τους ελέγχουμε.

 

Εχω σκοτωθεί πολλές φορές με τον Θοδωρή Βουδικλάρη που επιμένει στον Μέσο μηχανικό. Πως μπορεί όμως ο μέσος μηχανικός να επιβιώσει Θοδωρή? Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορεί. Θα πρέπει ο ΜΟ να σηκωθεί πολύ και μπορεί. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.