Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριος χώρος


Recommended Posts

Το στέλεχος της Ο.Α. όπου αναφέρονται οι διαστάσεις και το εμβαδόν ημιυπαίθριου χώρου (ο οποίος και αργότερα κλείστηκε) μας καλύπτει ως απόδειξη της παλαιότητας?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση της αδείας δε σημαίνει και αυτόματο κτίσιμο της οικοδομής.Δυστυχώς σε τετοιες αλλαγές χρήσης τα δημόσια έγγραφα δεν καλύπτουν την παλαιότητα.Μάλλον θα καταλήξουμε σε υπεύθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Manolis_gon αλλά υποθέτω πως το στέλεχος της Ο.Α. (και η θεώρηση για ηλεκτροδότηση) μας εξασφαλίζει ως προς τη κατασκευή του Φ.Ο.

Κάνω λάθος?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Mα δεν πρόκειται για αυθαίρετη κατασκευή για να παίζει ρόλο ο ΦΟ, αλλά αλλαγή χρήσης οπότε μετράει η ημερ εγκατάστασής της.

Η θεώρηση γαι ηλεκτροδότηση μόνο το αντίθετο μπορεί να υποδείξει. Υποτίθεται ότι για ηλεκτρ έγινε έλεγχος από τη ΔΕΗ ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες, οπότε ο ΗΧ δεν είχε κλείσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τι έχει γίνει με το πως αποδεικνύεται η παλαιότητα της αυθαίρετης κατασκευής;

 

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει δημιουργηθεί ένα πρόβλημα...

 

Δεν βρίσκεται ο φάκελος της ΟΑ και έτσι δεν θα έχω επίσημα σχέδια...

 

Έχω ένα με το διαμέρισμα αλλά δεν γνωρίζω αν είναι φωτοτυπία από επίσημο ή όχι...

 

Και από την πολεοδομία μου είπαν ότι θα μου δώσουν βεβαίωση με τα τετραγωνικά του κάθε ορόφου, την δόμηση, την κάλυψη κτλ...

 

Αλλά εγώ είναι να τακτοποιήσω μόνο ένα διαμέρισμα του ορόφου και στο σχέδιο που έχω στα χέρια μου φαίνεται μόνο αυτό το διαμέρισμα του ορόφου και όχι τα υπόλοιπα...

 

Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αν η θεώρηση για ηλεκτροδότηση έγινε το 2000, ε, κατά 90% εκεί κοντά έκλεισε και ο ημιυπαίθριος. Κι αν π.χ. όλα τα διαμερίσματα είναι όμοια με τους ίδιους ημιυπαίθριους και κλεισμένους ε, είναι φανερό,τι να αποδείξεις τα αυτονόητα. Το βάζεις 1983-2003.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Αν η θεώρηση για ηλεκτροδότηση έγινε το 2000, ε, κατά 90% εκεί κοντά έκλεισε και ο ημιυπαίθριος. Κι αν π.χ. όλα τα διαμερίσματα είναι όμοια με τους ίδιους ημιυπαίθριους και κλεισμένους ε, είναι φανερό,τι να αποδείξεις τα αυτονόητα. Το βάζεις 1983-2003.

 

Για τα υπόλοιπα τι κάνω;

 

Έχω μάθει πως δεν έχει ανοίξει ακόμα η ηλεκτρονική υποβολή σχεδίων... Ισχύει; Μπορώ δηλαδή να περάσω τώρα τις παραβάσεις και αργότερα τα σχέδια;

 

Τα σχέδια πρέπει να είναι θεωρημένα από την πολεοδομία οπωσδήποτε;

 

Γιατί η οικοδομική άδεια μου λένε πως δεν έχει βρεθεί ακόμα! Μπορώ να το πάω βάσει συμβολαίου στην αγοραπωλησία; Να πάρω από εκεί τα τετραγωνικά του διαμερίσματος που με ενδιαφέρει και μετά να ρυθμίσω όλες τις αυθαιρεσίες που έχουν γίνει; Γιατί προφανώς στο συμβόλαιο δεν περνιούνται τα τετραγωνικά των χώρων που έχουν κλείσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι πέρνα τις παραβάσεις, δεν στέλνουμε ακόμα σχέδια

Αν πάρεις σχέδια από φάκελο της πολεοδομίας, πας που πας καλό είναι να είναι θεωρημένα για το γνήσιο του αντιγράφου, αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας.

Αν δε βρεθεί οικοδομική άδεια, πάρε από πολεοδομία ότι βεβαιώσεις είναι να πάρεις και βρες από συμβολαιογράφο τοπογραφικό-στέλεχος και κάτοψη βάσει της οποίας θα κάνεις την αυτοψία (που πιθανόν να είναι και η κάτοψη που έχεις στα χέρια σου). Ποιας χρονιάς είναι η άδεια? Πες τον ιδιοκτήτη να ρωτήσει κανένα γείτονα μήπως έχει αυτός τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ...

 

Και όταν περάσουμε σχέδια, αντίγραφα δεν περνάμε; Των θεωρημένων βέβαια αλλά αντίγραφα! Σωστά;

 

Έχω ήδη στα χέρια μου τον πίνακα ιδιοκτησιών αλλά το σχέδιο δεν είναι θεωρημένο... Είναι σίγουρο ότι θα έχει ο συμβολαιογράφος τοπογραφικό/διάγραμμα κάλυψης και κατόψεις;

 

Η ΟΑ είναι του 1991

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.