Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατάτμηση, κάθετη ιδιοκτησία


Recommended Posts

Καλημέρα.

όντως έδωσα ελλειπη στοιχεία.

Στο οικόπεδο έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (500 χιλιοστά και 500 χιλιοστά) και έχει εξαντληθεί η δόμηση και η κάλυψη (και οι δύο άδειες είναι κοντά στο 1990). Το οικόπεδο είναι γωνιακό και η μία κάθετη ιδιοκτησία αυτή που με ενδιαφέρει) έχει πρόσοψη και στους δύο δρόμους ενώ η άλλη στον έναν.

Θέλω να βγάλω άδεια για διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου και κατασκευή ανοιχτής κλίμακας (από ότι ξέρω δεν μετράει στη δόμηση και στην κάλυψη)

Το γωνιακό οικόπεδο είναι σε κεκλιμένο έδαφος και με την κλίμακα θα δημιουργείται πρόσβαση από το πεζοδρόμιο στον ακάλυπτο χώρο, για τη μία κάθετη .

Με τον νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειων χρειάζεται νέο τοπογραφικό (εξαρτημενο από σύστημα συντεταγμένων κλπ.) και στο νέο τοπογραφικό που έγινε το οικόπεδο βγήκε 10 τ.μ. παραπάνω(298τ.μ.) . Αυτά τα παραπάνω 10 τ.μ. αλλάζουν τα χιλιοστά και είναι πλέον 510 και 490(152τ.μ. και 146τ.μ.).

Η ερώτησή μου είναι αν μπορεί να μπορεί να θεωρηθεί ανεχόμενη απόκλιση ή πρέπει να γίνει αλλαγή στο συμβόλαιο της κάθετης.

Παλιότερα είχα διαβάσει ότι αν η αποκλίσεις είναι μέσα σε κάποια όρια μπορώ να μην προχωρήσω σε αλλαγές στα συμβόλαια.

 

Ποια είναι η αποψή σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισως είναι μιά ευκαιρία να το δείς με άλλο μάτι το όλο θέμα . Από την στιγμή που αλλάζει το τοπογραφικό , αλλάζουν όλα . Αρα και διόρθωση συμβολαίου πρέπει να κάνεις , αλλά αν δεν έχεις αυθαιρεσίες , κάτι σχετικά πιθανό αφού μπορεί να ελέγθηκαν οι άδειες σαν πριν το 1993 , ίσως μπορείς να εντάξεις την όλη διαδικασία στον ΝΟΚ και έτσι πέραν το ΣΔ που έχει δώσει η αύξηση του εμβαδού , να πάρεις και τον ΣΔ των κλιμακοστασίων .

 

Ψάξτο λίγο καλύτερα , αφού τέτοιες περιπτώσεις ορισμένες φορές , κάνουν καλό στο επαγγελματικό σου προφίλ .

Αλλά πρώτα ψάξτο καλά , χωρίς να τους ανακοινώσεις τίποτα , αφού τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να δημιουργήσουν έριδες μεταξύ των πελατών σου .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Η κάθετη δεν είναι κατάτμηση. Το ότι κάποιος έχει το 50% π.χ. εξ αδιαιρέτου σε ένα οικόπεδο δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά η επιφάνεια της έκτασης στην οποία έχει αποκλειστική χρήση πρέπει να είναι το 50% του συνόλου.

 

Στην περίπτωσή σου δηλαδή marita επειδή άλλαξαν για οποιοδήποτε λόγο τα εμβαδά δεν σημαίνει ότι άλλαξαν και τα ποσοστά.

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Αλλά , υπάρχουν αυθαιιρεσίες, οι οποίες έχουν ενταχθεί στον 4014 και δεν έχω αύξηση της δόμησης (χαμηλά κτίρια - μέγιστη δόμηση 200τ.μ. η οποία κα ι έχει υλοποιηθεί).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tsak1 ,

 

Δηλαδή μπορώ να προχωρήσω χωρίς αλλαγές στο συμβόλαιο?

 

Μηπως θυμάσαι που έχει ξανασυζητθεί το θέμα ? Εψαξα αλλά δεν μπορεσα να βρω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ. Η κάθετη δεν είναι κατάτμηση. Το ότι κάποιος έχει το 50% π.χ. εξ αδιαιρέτου σε ένα οικόπεδο δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά η επιφάνεια της έκτασης στην οποία έχει αποκλειστική χρήση πρέπει να είναι το 50% του συνόλου.

 

Στην περίπτωσή σου δηλαδή marita επειδή άλλαξαν για οποιοδήποτε λόγο τα εμβαδά δεν σημαίνει ότι άλλαξαν και τα ποσοστά.

Σωστότατος.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Αλλά , υπάρχουν αυθαιιρεσίες, οι οποίες έχουν ενταχθεί στον 4014 και δεν έχω αύξηση της δόμησης (χαμηλά κτίρια - μέγιστη δόμηση 200τ.μ. η οποία κα ι έχει υλοποιηθεί).

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει η τροποποίηση καθέτου με την τακτοποίηση των αυθαιρεσιών.
Link to comment
Share on other sites

αστέριος , δεν έχει σχέση . Ο BAS μου είπε ότι με το ΝΟΚ αν δεν έχω αυθαιρεσίες, μπορεί να έχω επιπλέον δόμηση.

Ρωτάω αν χρειάζεται τροποποίηση καθέτου επειδή θέλω να εκδόσω άδεια διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου - κατασκευή κλίμακας και το νέο τοπογραφικό έχει διαφορες με το υπάρχων συμβόλαιο. (Τα οποία ζητούνται και τα δύο για την άδεια δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω την αρχική ερώτηση μιας και δεν καλύφθηκα πλήρως...

έχω ένα μεγάλο γήπεδο 25 στρέμματα εκτός σχεδίου.... θέλω μέσα να χτίσω ανεξάρτητες κατοικίες προς πώληση, ή για μίσθωση ή για τουριστικούς λόγους, σαν ενοικιαζόμενα δωμάτια.. επειδή όμως δεν μπορω να κάνω σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, στο μυαλό μου έχω τις εξής περιπτώσεις

 

1) ενώνω 2 ή περισσότερα απο αυτά με κάποιο ημιυπαίθριο πχ και βγάζω μια άδεια για αυτά και κάνω σύσταση οριζοντίου ιδοκτησίας.. επειδή όμως τα ΄κτίσματα θα είναι πολλά (25-30) την εγκαταλείπω αυτή την ιδέα για πρακτικούς λόγους..

 

2) κάνω κατάτμηση του γηπέδου που είναι μεγάλο (25 στρεμματα περίπου) και προκύπτουν κάποια άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα (άνω των 4 στρεμμάτων και με πρόσωπο σε δρόμο) και μέσα σε αυτά χτίζω... αλλά και πάλι... πόσες ανεξάρτητες κατοικίες μπορώ να χτίσω εκεί μέσα?

 

3)εξαδιαιρέτου ιδιοκτησία με ιδιωτικά συμφωνητικά (κάτι το οποίο δεν μαρέσει σαν ιδεά μιας και δύσκολα κανείς αγοράζει έτσι όπως είπε ένας συνάδερφος πιο πάνω)...

 

έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε? παρακαλώ θερμά και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, να μην γράφουμε πάνω σε τόπικ που ξεκίνησαν για άλλο σκοπό αν ο ενδιαφερόμενος ακόμα δεν πήρε απάντηση.. 8-)

Link to comment
Share on other sites

bagg21 Καλησπέρα.

Απαντήσεις σου δόθηκαν και οι συνάδελφοι ασχολήθηκαν με το θέμα σου απο το #1 μέχρι και το #12.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την τελευταία σου πρόταση. Δεν μπορείς να περιορίσεις τους συναδέλφους να εκθέτουν τα ζητήματα που τους απασχολούν και σχετίζονται με το συγκεκριμένο νήμα.

όσο αφορά τα πολλά ερωτήματα που θέτεις, με όλο το συναδελφικό σεβασμό, θα σου πρότεινα να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι είδους επένδυση θέλει ο εντολέας σου να κάνει (πχ μονάδα τουριστικών καταλυμάτων κλπ) και να επανέλθεις με μια πιο ειδική πρόταση να την συζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω την αρχική ερώτηση μιας και δεν καλύφθηκα πλήρως...

έχω ένα μεγάλο γήπεδο 25 στρέμματα εκτός σχεδίου.... θέλω μέσα να χτίσω ανεξάρτητες κατοικίες προς πώληση, ή για μίσθωση ή για τουριστικούς λόγους, σαν ενοικιαζόμενα δωμάτια.. επειδή όμως δεν μπορω να κάνω σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, στο μυαλό μου έχω τις εξής περιπτώσεις

 

1) ενώνω 2 ή περισσότερα απο αυτά με κάποιο ημιυπαίθριο πχ και βγάζω μια άδεια για αυτά και κάνω σύσταση οριζοντίου ιδοκτησίας.. επειδή όμως τα ΄κτίσματα θα είναι πολλά (25-30) την εγκαταλείπω αυτή την ιδέα για πρακτικούς λόγους..

 

2) κάνω κατάτμηση του γηπέδου που είναι μεγάλο (25 στρεμματα περίπου) και προκύπτουν κάποια άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα (άνω των 4 στρεμμάτων και με πρόσωπο σε δρόμο) και μέσα σε αυτά χτίζω... αλλά και πάλι... πόσες ανεξάρτητες κατοικίες μπορώ να χτίσω εκεί μέσα?

 

3)εξαδιαιρέτου ιδιοκτησία με ιδιωτικά συμφωνητικά (κάτι το οποίο δεν μαρέσει σαν ιδεά μιας και δύσκολα κανείς αγοράζει έτσι όπως είπε ένας συνάδερφος πιο πάνω)...

 

έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε? παρακαλώ θερμά και χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, να μην γράφουμε πάνω σε τόπικ που ξεκίνησαν για άλλο σκοπό αν ο ενδιαφερόμενος ακόμα δεν πήρε απάντηση.. 8-)

 

Εχω την εντύπωση, ότι έχει εκδοθεί νέος νόμος για τουριστικές εγκ/σεις με με πολλά πλεονεκτήματα (όσον αφορά την δόμηση) σε σχέση με τους νόμους που διέπουν την εκτός σχεδίου δόμηση. Μήπως μπορείς να ενταχθείς σε αυτόν ??? ( αν έχει εκδοθεί )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.