Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ομογενείς


Recommended Posts

Από ότι έμαθα πλέον οι ομογενείς πληρώνουν το 20% του προστίμου.

Προσπαθώ να βρω που είναι αυτό το άρθρο και δεν μπορώ.

Αν μπορεί κάποιος να μου πει που είναι γιατί θέλω να δω αν ένας πελάτης μου, μπορεί να μπει σε αυτό το άρθρο και τελειώνει η προθεσμία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ναι μόνο για κύρια κ μοναδική κατοικία!! Να ρωτήσω και εγώ κάτι αυτό για τη μειονότητα της Θράκης(Ν.4067) η έκπτωση ισχύει ???? Ήρθε ένας πελάτης κ ήθελε να τακτοποιήσει αλλά δεν ξέρω τι ισχύει?? Παίρνω τηλ στο ΤΕΕ δεν το γνωρίζουν ?? Τι να κάνω??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις αν οι Ομογενεις από Ιμβρο και Τενεδο θεωρουνται Παλλινοστούντες για να χρησιμοποιήσουν το δικαιωμα της εκπτωσης στον 4014.???Και αν ναι ποια δικαιολογητικα πρέπει να προσκομησσουν???

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γοργονα

καλησπερα

 

ναι

 

το αρθρ. 47 του ν 4067 οριζει οτι το αρθρ. 70 του ν. 40422012, ισχυει

 

" για τα μελη της μουσουλμανικης μειονοτητας της Θρακης"

Link to comment
Share on other sites

βανα 77

 

για το θεμα σου θα δεις το αρθρ. 70 του ν 4042/2012

οπου γραφει οτι

 

..."παλλινοστουντες ομογενεις, που εχουν γραφει στα μητρωα αρρενων και τα δημοτολογια δημου ή κοινοτητας.. για .κυρια και μοναδικη κατοικια..πληρωνουν το 20% ...και προσκομιζουν....κλπ.."

Επομενως, παλλινοστών ομογενης ειναι ο εχων εγγραφει στα ανω μητρωα και δημοτολογια.....πουθενα δεν οριζει ο νομος ούτε περιοριζει τον τοπο προελευσης....απο συγκεκριμενη χωρα....

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

γοργονα

καλησπερα

 

ναι

 

το αρθρ. 47 του ν 4067 οριζει οτι το αρθρ. 70 του ν. 40422012, ισχυει

 

" για τα μελη της μουσουλμανικης μειονοτητας της Θρακης"

 

Ευχαριστώ , οπότε μπορώ να αναλάβω τη ρύθμιση !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε συζήτηση που είχα με συνάδελφο στο παρακάτω θέμα:

http://www.michanikos.gr/topic/27504-%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-4014/

και εγώ υποστήριζα ότι μπορούν όλοι οι ομογενείς να κάνουν τα χαρτιά τους και να δικαιούνται έκπτωση μου, συνάδελφος μου απάντησε οτι μόνο οι ομογενείς από την πρώην ΕΣΣΔ μπορούν να ενταχθούν.

Τελικά τι κάνουμε?

Τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο πολλλααα τηλεφωνα σε διαφορες Δημοσιες Υπηρεσιες το θεμα με τους Ιμβριους και τενεδιους παραμενει αδιευκρινηστο..Το ΥΠΕΚΑ λεει δεν ξερει και να ρωτησουμε στο Υπουργειο εσωτερικων...Εννοειται πως το ΤΕΕ δεν ξερει....Ο συλλογος Ιμβριων υποστηριζει πως μπορουν να υπαχθουν στη ρυθμιση και δινουν βεβαιωσεις καταγωγης..Το υπουργειο εσωτερικων λεει πως το θεμα με τους Ιμβριους ειναι λιγο μπερδεμενο..και τελος δικηγοροι του υπουργειου λενε πως παλλινοστουντες θεωρουνται οι ομογενεις απο πρωην ΕΣΣΔ αλλα οι ιμβριοι και τενεδιοι εχουν κατα καιρους ευννοικες ρυθμισεις για διαφορα θεμτα (πχ. ρευμα απο τη δεη για παλλινοστουντες, απαλλαγη απο πρωτη κατοικια για παλλινοστουντες κλπ ) και ετσι δεν ξερουν ενω δε θεωρουνται κατα βαση παλλινοστουντες αν μπορουν να ενταχθουν σαν υποκατηγορια στη ρυθμιση/??

ενα μπαχαλο!!!

αρα???μπαινουν ή δεν μπαινουν στη ρυθμιση τελικα με την εκπτωση των παλλινοστουντων??/??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.