Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριφασικό ρεύμα - καλώδια - ασφάλειες


ilias_77_thes

Recommended Posts

φιλε νικοστρι μηπως ξερεις να απαντησεις στο τελευταιο μου ερωτημα?

Στο technical data ο κατασκευαστής σου δίνει τα στοιχεία, όπως βλέπω, για τα 3,7kw σου λέει 20 Α ασφάλεια , προσωπικά εγώ δεν θα το ασφάλισα με 20αρα αλλά με 16αραC & 5*2,5 καλώδιο και ο λόγος είναι ότι οι κατασκευαστές δίνουν πάντα το max αντοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Καλησπέρα....

Μήπως έχει κάποιος την καλοσύνη να μου δείξει με πιο τρόπο να υπολογίσω την ένταση ανά γραμμή που θα χρειαστώ για να τροφοδοτήσω φορτίο 40,750 W.

Τα φορτία είναι προβολείς (1000w & 750w) για θεατρική προβολή τα οποία θα ελέγχονται από τριφασικά Dimmer. και θέλω να υπολογίσω τα φορτία ανά φάση.

Εγώ τα υπολόγισα 59Α ανά φάση, δηλαδή απαιτούμενη παροχή 5x63Α. 

Σας παρακαλώ διορθώστε με αν είμαι λάθος και αν θυμάστε κάποιο μαθηματικό τύπο να υπολογίζω όποτε χρειάζομαι. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα, το φορτιο ειναι φορτια?

Και πως κατανεμονται?

Ετσι οπως το περιγραφεις δεν βγαινει νοημα.

 

 

ΝΑ σε ρωτησω τον υπολογισμο σε τι θα τον χρειαστεις?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα υπολόγισες. 59 A, Δηλαδή θα χρησιμοποιήσεις Γ.Α. 3x63 (όχι 5x63). Έπειτα κάνεις ισοκατανομή τα φορτία σου περίπου (13583 W φορτώνεις στην κάθε φάση).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Υποψιν ότι συμφωνα με τον πινακα καταναλώσεων της ΔΕΗ, η παροχη Νο3 για τριφασικο ρευμα ενώ στο μετρητη ασφαλίζεται με 3χ63Α στον γενικο πινακα της εγκαταστασης πρεπει να μπουν 3χ50Α.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Άργησα να μπω και να δω τα σχόλια σας:

3x63Α έχεις δίκιο KYRIAKOSCHAR :) Εγώ εννοούσα το βιομηχανικό φις. :)

 

ΜΑΝΕΝΙ.  Τον υπολογισμό τον χρειάζομαι για να ξέρω το μέγιστο φορτίο μου που θα χρειαστώ για να το ζητήσω σε κάθε υπαίθριο θέατρο όπου θα γίνετε η θεατρική παράσταση. Φυσικά την σωστή μέτρηση θα την κάνω με αμπεροτσιμπιδα όταν στήσω για τις πρόβες. Άλλα τώρα χρειαζόμουν ένα προυπολογισμο για να δω που βρίσκομαι με τα φορτία. 

 Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.