Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ΥΔΕ σε εστιατόριο. Με τους ΔΔΕ τι κάνουμε;


Recommended Posts

Άρα οι συσκευές δεν είναι γειωμένες προφανώς μέσω αγωγού. Μήπως υπάρχει καμιά ισοδυναμική σύνδεση μεταξύ τους..?

 

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο απουσίας 5ου αγωγού γείωσης..

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω:Προφανως ηταν συνηθισμενο(δεν καταλαβαινω για ποιο λογο) η συνδεση του μεταλλικου μερους της συσκευης με τον ουδετερο ο οποιος χρησιμευε και σαν αγωγος λειτουργιας και σαν αγωγος προστασιας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως συγχωρεστε μου την παρατηρηση αλλα εχω την εντυπωση οτι μιλαω με ατομα που δεν εχουν δει απο κοντα για τι πραγμα μιλαω αλλα μονο απο θεωρια.

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος…..

 

Σχέδιο από τον κατασκευαστή δεν υπήρχε?

 

 

 

Ποτέ δεν έχω δει ηλεκ σχέδιο φριτέζας

 

H συνδεση γινεται με φις τετραπολικο.

 

πρώτη φόρα ακούω για φριτέζα με 4*16 ή 4*32

Link to comment
Share on other sites

...Προφανως ηταν συνηθισμενο(δεν καταλαβαινω για ποιο λογο) η συνδεση του μεταλλικου μερους της συσκευης με τον ουδετερο...

 

Συγχωρέστε με για την άγνοιά μου, αλλά η πρώτη ηλ/κή εγκατάσταση της οποίας την κατασκευή θυμάμαι (ήμουν παιδί), κάπου στα μέσα του '80, είχε ξεχωριστό αγωγό γείωσης (κίτρινο) και ξεχωριστό ουδέτερο (γρι). Είχε και ΔΔΕ, και διαπιστώνω ότι δεν ήταν εξαίρεση, σε πολλές εγκαταστάσεις της εποχής βρίσκω ΔΔΕ...

 

Οπότε, όταν λέμε ότι "ήταν συνηθισμένο", σε πια εποχή αναφερόμαστε; Ίσως στην δεκαετία του '60;

 

Από την άλλη, οι συσκευές εκείνης της εποχής έχω την εντύπωση ότι, όταν δεν γείωναν τα μεταλλικά μέρη, τα άφηναν απλώς ασύνδετα, δεν τα συνέδεαν στον ουδέτερο. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Έλλην κατασκευαστής φριτεζών θα έπρεπε να αποτελέσει εξαίρεση, υλοποιώντας μία ασυνήθιστη για την εποχή σύνδεση.

 

Εν τέλει, ο,τι και να συνέβαινε σε μακρινές εποχές του παρελθόντος, σήμερα η ανεξάρτητη γείωση και ο ΔΔΕ επιβάλλονται εκ του νόμου. Επίσης, η γείωση των μεταλλικών περιβλημάτων των συσκευών και η μη σύνδεση τους με κάτι στου οποίου την άλλη άκρη συνδέεται η φάση...

Link to comment
Share on other sites

Παντως συγχωρεστε μου την παρατηρηση αλλα εχω την εντυπωση οτι μιλαω με ατομα που δεν εχουν δει απο κοντα για τι πραγμα μιλαω αλλα μονο απο θεωρια.

Τετοια πραγματα ομολογω πως τον λιγο καιρο που δουλευω δεν εχω δει :smile:

Συσκευες με συνδεσεις πατεντα κτλ

Εδω στα νοτια οι μαγαζατορες ειναι large και βαζουν καινουριες συσκευες οταν ανοιγουν μαγαζι :mrgreen:

Οι συσκευες που βαζουν ειναι συνηθως made in italy. Οπως και οι παγκοι, ντουλαπια, νεροχυτες κτλ κτλ κτλ.

 

Καλωδιο και κλεμα δεν συνηθιζεται γιατι δεν μπορουν να βγουν οταν καθαριζουν.
Επισης εδω κατω εκτος απο large ειναι κ λιγο τεμπεληδες, συχνα συνδεουν με κλεμες. Μην ρωτας πως κ αν καθαριζουν... Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω ξανα οτι μιλαω για τριφασικη εγκατασταση σε εστιατοριο,οχι οικιακη μονοφασικη.Και εγω στο πατρικο μου στις αρχες του'80 θυμαμαι οτι ειχαμε χωριστα αγωγους ουδετερου-γειωσης(φυσικα! ) ΔΔΕ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

 

Από την άλλη, οι συσκευές εκείνης της εποχής έχω την εντύπωση ότι, όταν δεν γείωναν τα μεταλλικά μέρη, τα άφηναν απλώς ασύνδετα, δεν τα συνέδεαν στον ουδέτερο. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Έλλην κατασκευαστής φριτεζών θα έπρεπε να αποτελέσει εξαίρεση, υλοποιώντας μία ασυνήθιστη για την εποχή σύνδεση.

 

Συγγνωμη αλλα αυτο ειναι 100 φορες πιο εγκληματικο(το να αφηνεις μεταλλικο μερος στον αερα! ) απο το να το συνδεσεις στον ουδετερο..

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω ξανα οτι μιλαω για τριφασικη εγκατασταση σε εστιατοριο,οχι οικιακη μονοφασικη.

 

'Ε, και ?

Ποια η διαφορά στο τρόπο κατασκευής κ λειτουργίας μιας ηλεκ εγκατάστασης 1φ ή 3Φ?

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι οτι στο εστιατοριο υπαρχουν 3φασικες καταναλωσεις χωρις ουδετερο ενω σε μια μονοφασικη δεν υπαρχει καταναλωση χωρις ουδετερο.

Επισης κατι το οποιο τωρα σκεφτηκα ειναι στην περιοχη μου οπως και σ'ολη την Ελλαδα πλην Αθηνας υπαρχει συστημα ΤΝ, ο ουδετερος και η γειωση ειναι ηδη συνδεδεμενοι μεσα στον μετρητη.

Edited by JOUN
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.