Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλα ένα μπάχαλο-πλήρης αποδιοργάνωση του επαγγέλματος μας


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

σχεδόν σε όλα τα αναφερόμενα "ως μπάχαλο πιό πάνω" πρέπει να αναπτυχθεί ειδικότητα μηχανικού

ειδικότητα φορολογικά

ειδικότητα αμοιβών μηχανικών

ειδικότητα τοπογραφικών μεταβίβασης κλπ

κρίμα ....στην κατάντια μας

από μια περήφανη τάξη ..σχεδόν καταντήσαμε να κρεμάμαι το κεφάλι σε όλα τα παραπάνω

 

ΙΑΣΟΝΑ

είμαι ήδη απογοητευμένος, έχω 5 άδειες και δεν μπορώ να εκδώσω καμία-μάλιστα χρειάζεται να επιστρέψω και ακριβααααααααααα για την εποχή χρήματα-και αυτό για να είμαι εντάξει-όπως ως κανόνα κράτησα σε όλη την μέχρι τώρα ζωή

 

Όλα θα γίνουν. Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ.

"Φιλοσόφισε" και λίγο αυτό: Ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος έχει γαλήνη για να δέχεται τα πράγματα που δεν μπορεί ν' αλλάξει, έχει δύναμη για ν' αλλάξει τα πράγματα που μπορεί κι έχει σοφία για να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν και εκτός topic επιτρέψτε μου να το αναφέρω (περιληπτικά):

 

Ερώτημα: Ποιός είμαι; Ποιός είναι ο εαυτός μου;

 

1η απάντηση: Αυτός που εγώ πιστεύω ότι, είμαι (πρώτος κύκλος).

2η απάντηση: Αυτός που οι άλλοι πιστεύουν ότι, εγώ είμαι (δεύτερος κύκλος).

3η απάντηση: Αυτός που πραγματικά είμαι (τρίτος κύκλος).

 

Στους περισσότερους ανθρώπους, οι τρεις αυτοί κύκλοι απλώς ακουμπούν ή έστω τέμνονται σε κάποιο κομμάτι τους.

Σε κάποιους λιγότερο, σε άλλους περισσότερο....

Οι άνθρωποι εκείνοι που καταφέρνουν στη ζωή τους και κάνουν τους τρεις αυτούς κύκλους να ταυτιστούν, χαρακτηρίζονται ως ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ άνθρωποι!

 

Ολοκλήρωση = Αυτογνωσία

 

Και ναι, γύρω μας υπάρχει πολύ από αυτό το ..."φρούτο"!!! Το ...βλέπουμε, το ...ζούμε, το ...γευόμαστε καθημερινώς!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

είμαι ήδη απογοητευμένος, έχω 5 άδειες και δεν μπορώ να εκδώσω καμία-μάλιστα χρειάζεται να επιστρέψω και ακριβααααααααααα για την εποχή χρήματα-και αυτό για να είμαι εντάξει-όπως ως κανόνα κράτησα σε όλη την μέχρι τώρα ζωή

 

Σε συμμερίζομαι μιας και αναγκάστηκα πρώτη φορά να κάνω απόσυρση σε 2 φακέλους και να επιστρέψω τις αμοιβές.....

 

Είναι λυπηρό.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω για πιο λόγο αποσύρατε φακέλους? και γιατί δεν μπορείτε να εκδώσετε άδειες? από περιέργεια ρωτάω, για να δω τι γίνετε και παραέξω...

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλέον πρόβλημα είναι ότι αυτή την φορά μέσα από το μπάχαλο πηγάζουν και ποινικές ευθύνες . Αυτό ίσως είναι και το χειρότερο.

Πολύ φοβάμαι ότι μέσα από αυτά που περιγράφονται στο 1ο ποστ , αρκετοί θα μπλέξουμε.

 

Επίσης , δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το """""δικό μας""""""" ΤΕΕ μας αναγκάζει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος είτε αμοιβών είτε αυαθιρέτων να δηλώνουμε ή να βεβαιώνουμε ψευδή γεγονότα,

Link to comment
Share on other sites

Μπα... μην το λες... χειρότερα είναι να έχεις και να μην μπορείς να την κάνεις αξιοπρεπώς αλλά να μπαίνεις και στο τρυπάκι "εχω δουλειά" και να μην μπορείς να τα βροντήξεις και να φύγεις γιατί αναζωπυρώνεται η ελπίδα μέσα σου..

Εγώ, δουλεύω σχεδόν όλα τα σκ, όχι γιατί πνίγομαι, αλλά γιατί είναι οι μόνες μέρες που μπορώ να κάνω την πραγματική δουλειά μου, μελέτη! Μέσα στην εβδομάδα πελαγοδρομώ ανάμεσα σε νόμους, υπηρεσίες και ηλίθιο "σοσιαλαιζιν" με προϊσταμένους και υπαλλήλους που βαριούνται τη ζωή τους και κερνάνε καφέδες τον κόσμο!

οκ, λίγο υπερβολική περιγραφή, αλλά καταλαβαίνεται τι περιγράφω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "ψευδή γεγονότα" ?

 

Παράδειγμα : Στην βεβαίωση μεταβίβασης αδόμητου γηπέδου , βεβαιώνω ότι μου επιδόθηκαν εγκεκριμένα σχέδια ( !! ) και νομιμοποιητικά στοιχεία ...

Αν δε , πρόκειται για περίπτωση μεταβίβασης μέσω χρησικτησίας , είναι ψευδές και το ότι μου επιδόθηκαν τίτλοι ιδιοκτησίας (δεν υπάρχουν).

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.