Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκιάσεις


Inzaghi

Recommended Posts

kostas κανε ενα πειραμα....εγω εκανα ενα πειραμα με φωταγωγο 1χ70 ,προσανατολισμος τοιχου (1 μ )324,υψος εμποδιου 4.30,πλευρικα εμποδια 0.7 και 0.7 προβολος 0.7,για δες τι βγαζει;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

75 μοίρες μόνο από προσανατολισμό, οκ βγάζει 0,58 στην ψύξη αν τα αθροίσεις με πρόβολο και πλευρικά κάτι ψιλά μπορεί να βγάζει. Έχεις αγνοήσει όμως ότι στην πράξη οι φωταγωγοί στην πράξη συμπεριφέρονται ουσιαστικά σαν ΜΘΧ, γιατί οι απώλειες λόγω μεταφοράς είναι μηδέν αφού δεν φυσάει και λόγω ακτινοβολίας πάλι μηδεν. Επειδή είμαστε μηχανικοί και όχι μπακάληδες και ο πελάτης συνήθως θα σε πιέζει για να πάει αύριο στην εφορία, θα συνεχίσω να τους αγνοώ. Με έπεισες όμως να τους κοιτάω όταν πρόκειται για τελευταίο όροφο, αμόνωτο σπίτι και είναι για το εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

0.85 ΘΕΡΜΑΝΣΗ 0.67 ΨΥΞΗ(Απο οριζοντα)

και γω 0 βαζω στα περισσοτερα,αλλα επειδη ειμαι μηχανικος το ψαχνω λιγο..... :smile:

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι άλλο, με τα βουνά τί κάνετε; Εγώ τα αμελώ γιατί δεν μου έχει τύχει καμιά καραμπινάτη περίπτωση, ωστόσο γνωρίζω φιλικά σπίτια που ο ήλιος κρύβεται τουλάχιστον μία ώρα νωρίτερα, ακόμα και από βουνά με υψόμετρο χαμηλότερο από 300μ. Υπολογίζουμε γωνία με το μάτι;

Link to comment
Share on other sites

σε συνεχεια του post 87 αν ειναι τα κτιρια το ενα πισω απο το αλλο τι γινεταιl;εφαρμοζουμε κατι διαφορετικο;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.