Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση


rasbou

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι μπορεί να  συνεισφερει και αυτο στην οικονομικοτερη καταναλωση (διαφορετικές απαιτήσεις ρυθμού ή ισχύς απωλειών ανά χώρο) αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι χρυσώνουμε το χάπι. Η ενδοδαπέδια μπορεί να προσφέρει την καλύτερη ποιότητα θέρμανσης αλλά μάλλον δεν ενδείκνυτε για όλον το ελλαδικό χώρο. Επίσης η ηλεκτρική θέρμανση με αντιστάσεις είναι φθηνή λύση αλλά αποτελεί τη χειρότερη επιλογή από πλευράς κόστους κατανάλωσης. 

Τέλος θα επισημάνω για άλλη μια φορά ότι οι η ανάγκη ψύξης έχει αυξηθεί και προβλέπεται να αυξάνεται ατο μέλλον. Και όταν θέλουμε φθηνά συστήματα δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε αυτό.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλη η ιστορία ξεκίνησε επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι χωρίς να ξέρουν το διαθέσιμο προϋπολογισμό, θερμομονωτικα χαρακτηριστικά και περιοχή μπορούν να δώσουν απάντηση για μια λύση θέρμανσης. Εγώ λέω ότι δεν γίνεται. Δεν είναι απάντηση μηχανικού "οικονομική αυτοκτονία" χωρίς να έχει ιδέα γιατί μιλάει.

Κ όσο περίεργο κ αν ακούγεται για όσους δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο, η ηλεκτρική ενδοδαπεδεια θέρμανση είναι καλή λύση υπό συνθήκες. Και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

Και φυσικά η συζήτηση για συστήματα που συνδυάζουν κ ψύξη είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα αλλά δυστυχώς εδώ δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε στα βασικά, πως να βάλουμε και τη ψύξη στη κουβέντα...

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε stayros , ας θυμηθούμε το αρχικό ερώτημα...

"Έχω ενα σπίτι (μονοκατοικία) 100m2 και σκέφτομαι να βάλω ηλεκτρική ενδοδαπεδια θέρμανση. Υπάρχει κάποιος που την έχει χρησιμοποιήσει να με κατατοπίσει ως προς την κατανάλωση και την απόδοση της θέρμανσης;"

Είναι ξεκάθαρο ότι ρωτά για ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Μπορείς, λοιπόν, να μας δώσεις το μέσο κόστος ανά αποδιδόμενη KWh(th) εντός θερμαινόμενου χώρου  για:

  1. ηλεκτρική ενδοδαπεδια θέρμανση
  2. θέρμανση με ηλεκτρικό λέβητα
  3. πετρέλαιο
  4. φ/α
  5. α/θ

που είναι ανεξάρτητη από περιοχή, θερμομονώσεις.... 

 

 

Υ.Γ.

9 ώρες πριν, stayros said:

 Δεν είναι απάντηση μηχανικού "οικονομική αυτοκτονία" χωρίς να έχει ιδέα γιατί μιλάει.

 

δεν θα απαντήσω σε προσωπικές επιθέσεις...

μια γρήγορη ματιά στα ποστ των συμμετεχόντων στο φόρουμ είναι αρκετή για να κατανοήσουμε που ο καθένας μας "εξειδικεύεται..."

Link to comment
Share on other sites

Για κατανάλωση ρωτάει ο χριστιανός αλλά που; Το ίδιο σπίτι στη Κρήτη και στο Νευροκόπι θα έχουν την ίδια κατανάλωση; Ένα "τρύπιο" σπίτι στην Αθήνα κ ένα σύμφωνα με το νέο ΚΕΝΑΚ θα έχουν την ίδια κατανάλωση; Ενα τρύπιο σπίτι στο Νευροκόπι κ ένα σύμφωνα  με το ΚΕΝΑΚ  στη Κρήτη; Για αυτό λέω δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε στα βασικά.

Εγώ δεν ξέρω από μέσες τιμές κ καταστάσεις. Θα ζητήσω στοιχεία κ θα συγκρίνω λύσεις κ θα προτείνω. Και ναι μπορεί κάλλιστα να είναι οικονομική αυτοκτονία η ηλεκτρική ενδοδαπεδεια, αλλά το ίδιο μπορεί να είναι κ η κλασσική.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ιδιώτη, κατανάλωση = €

Οι θερμικές απώλειες ενός θερμαινόμενου χώρου είναι συγκεκριμένες, εξαρτώνται από το χαρακτηριστικά του χώρου, και είναι ανεξάρτητες από την μέθοδο θέρμανσης.

Άρα, το ερώτημα του Petertzil (για να το κάνουμε φραγκοδίφραγκα),  είναι για τον δεδομένο χώρο (=το σπίτι του), αν θα είναι οικονομική η λειτουργία (προφανώς σε σύγκριση με τις άλλες μεθόδους) ηλεκτρικής ενδοδαπέδιας θέρμανσης. 

Η απάντηση λοιπόν είναι ότι με τα δεδομένα του ΣΗΜΕΡΑ, ήτοι κόστος ηλεκτρικής ενέργειας, κόστος πετρελαίου θέρμανσης, κόστος φυσικού αερίου, κόστος πέλλετ κτλ, ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση έχει το ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ κόστος=€  λειτουργίας. 

Γιατί? Διότι το κόστος παραγωγής θερμότητας ανά KWh(th) με ηλεκτρική τρόπο (εξαιρώντας βεβαίως Α/Θ, που δεν έχουμε παραγωγή, αλλά άντληση θερμότητας) είναι το υψηλότερο.

Μάλιστα, συνυπολογίζοντας και το κόστος αρχικής εγκατάστασης και διάρκεια ζωής του όποιου συστήματος για 30 χρόνια, πάλι η ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση πάλι το υψηλότερο ΣΥΝΟΛΙΚΑ κόστος έχει. 

Ακόμα και αν ιδιοπαράγεις ηλεκτρική ενέργεια π.χ. από φ/β, η "άσκηση βγαίνει" (=θετικό οικονομικό αποτέλεσμα) μόνο αν χρησιμοποιηθεί Α/Θ.

 

 

Ειλικρινά, αναρωτιέμαι τι δεν καταλαβαίνεις μετά από 3 σελίδες απαντήσεων που σου έχουν δώσει τόσοι συνάδελφοι μηχανολόγοι μηχανικοί?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι τον ενδιαφέρει η ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ κατανάλωση; Σοβαρά τώρα; Τον ενδιαφέρει η κατανάλωση που θα έχει σε ένα έτος. Δεν είναι άσκηση σε διαγώνισμα. Το σπίτι του είναι φτιαγμένο με συγκεκριμένα υλικά σε συγκεκριμένη τοποθεσία και ΦΥΣΙΚΑ η κατανάλωση στο ΕΤΟΣ εξαρτάται κ από τα θερμομονωτικά χαρακτηριστικά κ από τη τοποθεσία.

 

Και ναι στα 30 χρόνια λειτουργίας θα βγει πιο φτηνό το πετρέλαιο, απόσβεση πότε θα γίνει; Αφού βγάζουμε νούμερα από το μυαλό μας εγώ σου λέω θα κάνει απόσβεση την πολύ ακριβότερη λύση στην 15ετια. Ποιος επενδύει λεφτά σήμερα για απόσβεση στην 15ετια; ΚΑΝΕΙΣ. Μπορει ο πελάτης να κάνει αλλά  πράγματα με τα λεφτά αυτά που τον συμφέρει περισσότερο. Μήπως όμως είναι στο Νευροκόπι κ κάνει απόσβεση σε 2-3 χρόνια οπότε του λες του πελάτη "κοίτα να δεις η λύση που σου προτείνω έχει την ίδια ποιότητα θερμανσης με την ηλεκτρική ενδοδαπεδεια, είναι πολύ ακριβότερη αλλά δες τα νούμερα, σε 3 χρόνια θα έχεις βγάλει τα λεφτά της.";

Χωρίς στοιχεία είναι απλά υποθέσεις τυπου να χαμε να λέγαμε να χαμε να πούμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν καταλαβαίνω, υπολόγισε μου 100m² μέτρα σπίτι πόση κατανάλωση θα έχει στο έτος με ηλεκτρική ενδοδαπέδεια.

Link to comment
Share on other sites

θα έχει     Αn * Kn

όπου Κn η κατανάλωση ενός άλλου συστήματος και Αn ο αντίστοιχος συντελεστής.

ο Αn έιναι πάντα μεγαλύτερος από τη μονάδα και φθάνει τιμές πάνω απο 4 σε σχέση με συστήματα Α/Θ ή κλιματιστικών.

 

Σου ξαναλέω, επειδή τα μαθηματικά δε βγαίνουν παρουσίασε ένα παράδειγμα όπου η ηλεκτρική ενδοδαπέδια είναι καλύτερη λύση και τα ξαναλέμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για θεωρητικά νούμερα. Όπως είπε ο Astrah κατανάλωση = €. Θέλω να μάθω €. Εγώ επειδή είμαι βλάκας λέω ότι δεν μπορώ να υπολογίσω ποια είναι η κατανάλωση σε € με αυτές τις πληροφορίες και άρα δεν μπορώ να πω ότι είναι οικονομική αυτοκτονία. Ας μου το υπολογίσει κάποιος πιο έξυπνος λοιπόν να μάθω και εγώ πως γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.