Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσδιορισμός συντελεστών εi και fi σε υφιστάμενη εγκατάσταση κεντρ. θέρμανσης


ant_ena

Recommended Posts

Η κατανομή θέρμανσης γίνεται βάσει του ΦΕΚ.

 

Μπορείς να κάνεις ότι άλλο θες απλά δεν είναι νόμιμο, δλδ αν τσακωθείτε και πάτε στα δικαστήρια θα είσαι εκτεθειμένος.

Link to comment
Share on other sites

Η κατανομή θέρμανσης γίνεται βάσει του ΦΕΚ.

 

Μπορείς να κάνεις ότι άλλο θες απλά δεν είναι νόμιμο, δλδ αν τσακωθείτε και πάτε στα δικαστήρια θα είσαι εκτεθειμένος.

 

Είναι δηλαδή υποχρεωτική η μελέτη θέρμανσης και για κτίσματα προγενέστερα του ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεμένε !! Ο Κανονισμός Κατανομής Δαπανών ισχύει για οικοδομές από το 1985 και μετά, δηλ. μετά την δημοσίευση του Π.Δ. Κανένας Νόμος δεν έχει αναδρομική ισχύ. Όσον αφορά του πως θα γινει η κατανομή δαπανών είναι στην διακριτική σου ευχέρεια, και στην αποδοχή του τρόπου που θα προτείνεις από τους ενοίκους της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

@ IEROFANTIS

Ok! Κατάλαβα! Απλά θέλω να είμαι νόμιμος αλλά και δίκαιος. Από ό,τι έχω καταλάβει, αν δεν υπάρχει θερμιδομέτρηση, το πράγμα αρχίζει και γίνεται περίπλοκο και μάλλον άδικο για κάποιους... Θα το ψάξω αρκετά το θέμα πριν καταλήξω.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν υπάρχει μέθοδος κατανομής δαπανών στον κανονισμό σας (όσο αυθαίρετη και να είναι) και επιδιώξετε σήμερα επίσημα να δημιουργήσετε, θα κινηθείτε με βάση την σημερινή νομοθεσία.

 

Αυτό σημαίνει μελέτη θερμ. απωλειών από μηχανολόγο και δημιουργία πίνακα κατανομής θέρμανσης, στη συνέχεια. Και τέλος, ενημέρωση φακέλου πολεοδομίας και ενημέρωση/προσθήκη στον κανονισμό από συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.