Μετάβαση στο περιεχόμενο

Panels made in...country of origin


Recommended Posts

Όλοι μας έχουμε τις απόψεις και τα επιχειρήματά μας για να υποστηρίξουμε ή να αποκλείσουμε ένα PV panel

ανάλογα με το που είναι κατασκευασμένο (π.χ Γερμανία, Κίνα. Μαλαισία, Αμερική, Ισπανία) και στη συνέχεια να το προτείνουμε στους επενδυτές μας - πελάτες μας.Μιλάω για το country of origin όχι certified - mounted και όλα τα σχετικά.

 

Ο στόχος του topic λοιπόν δεν είναι να γίνουν αναφορές για το αν τα γερμανικά που φτιάχνονται στη Κίνα δεν είναι κινέζικα κ.τ.λ. Αυτά έχουν συζητηθεί.

 

Ο πελάτης πρέπει πάντα να γνωρίζει τι είναι αυτό που πληρώνει είτε ακριβό είτε φθηνό άρα και εμείς που του

δίνουμε την επιλογή θα πρέπει να είμαστε σωστά ενημερωμένοι (δεν βάζω μέσα το θέμα του δόλου).

 

Θα πρέπει να γνωρίζει ο πελάτης π.χ ότι είναι προϊόν γερμανικής εταιρίας που παράγεται π.χ Κίνα ή Νορβηγικής που παράγει Μαλαισία ή ισπανικής που αγοράζει wafers στην Μαλαισία και στην Ρουμανία.

 

Θα ήθελα λοιπόν να συνεισφέρουμε όλοι με τις γνώσεις μας και να δημιουργήσουμε μια λίστα

με προϊόντα που κατά κόρον παρουσιάζονται για κάτι που είναι ή που δεν είναι (ώστε να επιδράσει θετικά είτε αρνητικά στον επενδυτή).

 

Παρακαλείστε όλοι να συνεισφέρετε με επιχειρήματα και πηγές αν είναι δυνατόν για την αξιοπιστία όλων μας.

 

Στόχος δεν είναι η αντιπαράθεση.

 

Τι εννοώ εν κατακλείδι:

 

1.Luxor, Schueco, Conergy, Sovello = γερμανοκινέζικα

2.Schott= R&D γερμανία και country of origin είτε Τσεχία είτε Μαλαισία πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος

3.Siliken - country of origin Iσπανία αλλά πρόσφατα Ρουμανία και ενώ μέχρι τώρα αγόραζαν κυψέλες

γερμανικές τώρα παίρνουν και από Τaiwan.

4. SUNWORX - η πληροφόρηση που έχω είναι ότι είναι εξολοκλήρου γερμανικά. Ισχύει?

5. SolarWorld - Γερμανία και Αμερική. Ισχύει?

6. Rec - Mαλαισία

7. Αleo. Εδώ και αν επικρατεί σύγχυση. OK τα ΑVIM που είναι θυγατρική της ΑLEO είναι καθαρά κινέζικο προϊόν.

Οι σειρές S17, 18, 19 που παρουσιάζονται ως γερμανικές (μπορεί και να είναι)?

Eπίσης εδώ έχω να παρατηρήσω ότι αναφέρεται ότι οι μετρήσεις στα ηλεκτρολογικά χαρακτηριστικά έχουν ακρίβεια της τάξεως του +- 10% κάτι που εμένα προσωπικά μου φαίνεται μεγάλο νούμερο (με την κακή έννοια).

8. Bosch (η οποία έχει εξαγοράσει την ALEO). Παράγει ingots και wafers και cells η ίδια της. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα που.

9. Αzola. Φαίνεται να είναι γερμανικά

Link to comment
Share on other sites

Schueco και στην Ελλάδα. Απλώς φασόν...

Sharp Αγγλία, Ουκρανία και ...Κίνα; (δεν είμαι σίγουρος)... Πάντως για τα πλαίσια της Ουκρανίας έφτασαν στα αυτιά μου άσχημα πράγματα.

 

*** Να σχολιάσω ότι το να προμηθεύεσαι κυψέλες από Taiwan δεν είναι απαραίτητα κακό...Επίσης η ύπαρξη μητρικής γερμανικής εταιρίας δεν είναι αμελητέο προσόν... Θεωρώ ότι υπάρχει μια έξτρα εγγύηση ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπε ο saloniker, το +-10% αφορά τα λοιπά ηλεκτρολογικά χαρακτηριστικά, όχι τη θετική απόκλιση ισχύος. Ειναι η πιο συνηθισμένη τιμή που έχουν τα περισσότερα γερμανικά πάνελ που έχω κοιτάξει και θεωρώ ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού στα πιο πολλά datasheets απλά δεν αναφέρεται. Αναφορικά με τα υπόλοιπα:

1. Η aleo έχει ένα εργοστάσιο στη Γερμανία (βασική μονάδα παραγωγής) και ένα στην Ισπανία και ο πελάτης γνωρίζει από ποιο εργοστάσιο προέρχεται η κάθε παραγγελία. Το εργοστάσιο που υπάρχει στην Κίνα παράγει αποκλειστικά τα avim.

2. Η solarwatt έχει το εργοστάσιό της στη Δρέσδη.

Και οι δύο εταιρείες αγοράζουν κυψέλες από διάφορους προμηθευτές (πχ sunergy).

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

1. πρόσθεσε και MAGE. Η Schuco έχει τη διαφορά ότι τα επιμέρους κομμάτια πλην κυψελών γίνονται στη Γερμανία και κάνει assembly + κυψέλες Κίνα - Τσεχία - Πολωνία - Ελλάδα

2. Ακριβώς και κυψέλες Κίνα κυρίως

3. Ακριβώς (μόνο Taiwan)

4. Όχι. Νομίζω Πολωνία αλλά όχι Γερμανία

5. Όχι για τις κυψέλες. Για το assembly. Γενικώς άσε τις ΗΠΑ απ έξω γιατί όλες οι εταιρίες τα φτιάχνουν εκεί για την εκεί αγορά.

6. Και Σκανδιναβία το assembly

7. Όσο γερμανικά είναι και τα άλλα. Κυψέλη Κίνα, assembly Γερμανία - Ισπανία

8. Εδώ κάπου χάνεται η αλυσίδα. Πάνελ στη Γερμανία αλλά τα υπόλοιπα παντού

9. Μιλάγαμε για σοβαρές εταιρίες μέχρι τώρα

 

 

 

 

 

1.Luxor, Schueco, Conergy, Sovello = γερμανοκινέζικα

2.Schott= R&D γερμανία και country of origin είτε Τσεχία είτε Μαλαισία πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος

3.Siliken - country of origin Iσπανία αλλά πρόσφατα Ρουμανία και ενώ μέχρι τώρα αγόραζαν κυψέλες

γερμανικές τώρα παίρνουν και από Τaiwan.

4. SUNWORX - η πληροφόρηση που έχω είναι ότι είναι εξολοκλήρου γερμανικά. Ισχύει?

5. SolarWorld - Γερμανία και Αμερική. Ισχύει?

6. Rec - Mαλαισία

7. Αleo. Εδώ και αν επικρατεί σύγχυση. OK τα ΑVIM που είναι θυγατρική της ΑLEO είναι καθαρά κινέζικο προϊόν.

Οι σειρές S17, 18, 19 που παρουσιάζονται ως γερμανικές (μπορεί και να είναι)?

Eπίσης εδώ έχω να παρατηρήσω ότι αναφέρεται ότι οι μετρήσεις στα ηλεκτρολογικά χαρακτηριστικά έχουν ακρίβεια της τάξεως του +- 10% κάτι που εμένα προσωπικά μου φαίνεται μεγάλο νούμερο (με την κακή έννοια).

8. Bosch (η οποία έχει εξαγοράσει την ALEO). Παράγει ingots και wafers και cells η ίδια της. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα που.

9. Αzola. Φαίνεται να είναι γερμανικά

Link to comment
Share on other sites

Panasonic Ουγγαρία αν θυμάμαι καλά

Αleo - Assembly Γερμανία-Ισπανία και κυψέλες απο q-cells τα poly & Bosch τα Mono - Avim Kινα

Centrosolar - Assembly Γερμανία και κυψέλες απο Ασία

Βοsch Assembly Γερμανία-Πορτογαλία και κυψέλες απο την ίδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.