Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση 2012


Recommended Posts

ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...

 

ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ, ΣΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΡΑΦΕΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΠΙΤΙΔΕΥΜΑΤΟΣ 500 ΕΥΡΩ.

Το ερώτημα λοιπόν είναι το εξής:

Αφού η δήλωση αφορά για χρήσεις του 2011, και έχουμε πληρώσει το τέλος επιτυδεύματος για το 2011 (400 ευρώ) γιατί το βάζει λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Η επιδότηση του ΟΑΕΔ για νέους επιστήμονες σε ποιον κωδικό μπαίνει;;;;;;;; Την δηλώνουμε και στο Ε1 και στο Ε3;;;;;;;

 

Βάζουμε μόνο τα ποσά που έχουμε λάβει μέσα στο συγκεκριμένο οικονομικό έτος και όχι το συνολικό ποσό της επιδότησης, σωστά;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρεται.

Να ρωτήσω. Η επιδότηση για νέους μηχανικούς φορολογείται?

Όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να είμαι σίγουρος, δε βλέπω κάποιο φορολογικό λόγο ώστε να αποτελεί, η επιδότηση για εξοπλισμό επιχείρησης, αποκτηθέν εισόδημα. Για 100% σιγουριά κάνε και μια ερώτηση στο λογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Προς

Pavlos33

 

Ο λογιστής μου είναι φιντάνι.

Μου λεεί πως ναι. Αλλά είναι παράλογο ρε γαμώτο. Αν μπορείς ρώτα και συ τον δικό σου να μας πει.

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περυσι δεν ειχε φορολογηθει. Πρεπει το ΣΚ να καθισω να κανω την δηλωση, να δω αν εχουν αλλαξει τα πεδια.

Δεν βλεπω καποιο λογο για να φορολογηθει φετος.

 

Στο Ε3 ειχα βαλει το ποσο της επιδοτησης στο κουτακι 904.

Στο Ε1 παρομοιως στο κουτακι 659 (στο 659 γραφει: εισοδηματα που αποκτησατε το 2010 τα οποια απαλλασσονται απο το φορο, φορολογουνται με ειδικο τροπο καθως και απο μερισματα ημεδαπων ΑΕ, ΕΠΕ κτλ )

 

Εχουν αλλαξει αυτα τα κουτακια? Εχει δει κανεις τα φετινα εντυπα δηλωσεων?

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σελίδα είναι; Έβγαλα τα μάτια μου και δεν το έχω βρει ακόμη...

 

Άκυρο, το βρήκα.....γιατί όμως να μην τα δηλώσουμε στον κωδκό 681 που αφορά επιδοτήσεις;

 

Ποια η διαφορά επιδότησης - επιχορήγησης;

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.