Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση ταράτσας - βορινού τοίχου


Kane

Recommended Posts

@Kane

Μα δεν χρειάζεται τεχνίτης για ένα κούτελο.

Εύκολο μερεμέτι είναι. Φτιάξτο μόνος σου!

Πρόκες, ατσαλόπροκες (για να καρφώσεις στο παλιό μπετόν), τάβλες και μερικές κλάπες χρειάζεσαι. Αν δεν σοφατίσεις απ' έξω

και το μπετοφόρμ μια χαρά είναι. Ισώς ούτε καν λατάκια να μην χρειστείς.

(Μαντρακά, σκερπάνι, αλφάδι, πριόνι, τρυπάνι και λοιπά καθημερινά εργαλεία της δουλειάς φαντάζομαι πως έχεις).

Το χαρμάνι έπειτα είναι εύκολο να το σπάσεις.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπα, αγαπητέ, άσε που δε πιάνουν τα χέρια μου, δεν ασχολούμαι καθόλου με το σπόρ. Και πέρα απο αυτό, δεν έχω εργαλεία μπετονιερες, λατάκια κτλ.

 

Ανεβηκα στη πλάκα σήμερα και ανακάλυψα κάτι ακόμη. Οταν σηκώθηκε η πλάκα ήταν επίπεδη. Αργότερα ομως μπηκε περιμετρικά μπετό για να γίνει ενα ψευτοκουτελάκι φάλτσο (για να μενουν τα νερά στη ταράτσα). Σε καποια μέρη φαινεται πως εχει ανοίξει.

Αρα, για να γινει σωστή δουλειά πρεπει πρώτα να το σπάσω. Επειτα καλούπωμα μεσα έξω. Η ταράτσα έχει και 4.5μ ύψος απ'το έδαφος, οπότε και τρελό χαμαλίκι να ανεβει το μπετο κουβά κουβά επάνω.

 

Θα το κάνω με μπετό εντέλει, θα δώσω και 2-3 διπλά μεροκάμματο για να γίνει σωστό.

 

Για τον οπλισμό. Φ8/40 τα εγκάρσια ειναι εντάξει; (30εκ θα γινει το τοιχείο, πόσο βάθος πρέπει να παει το 8ράκι στη πλάκα για να τα υπολογίσω;) Και 2 διανομές κατά μήκος Φ8.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ακούγεται. Τα κατακόρυφα βλήτρα βάλτα να τερματίζουν 3 - 4 εκ. χαμηλότερα από από τελείωμα του κούτελου. Βολεύουν ώστε πάνω σε αυτά να δεθούν τα διαμήκη. Για τα βλήτρα μην τρυπήσεις το πλακάκι περισσότερο από 8 εκ. (φαντάζομαι θα έχει κάποια κρέμαση δοκαριού περιμετρικά)

Αν μπορείς βάλε 3 Φ8 κατά μήκος (οριζόντια), σε δύο παράλληλες σειρές (σαν να λέμε διπλή εσχάρα). Αλλά τα 2 πάνω σίδερα να έχουν επικάλυψη 3 - 4 εκ.

Εγώ μπορεί να έκανα το κούτελο και λεπτότερο, με 12 εκ. πάχος

και με μία εσχάρα από Φ8.

Βέβαια δεν ξέρω τι διαστάσεις έχει το ταρατσάκι και τι ζόρι θα τραβάει σε συστοδιαστολές το κούτελο.

Αλλά ταρατσάκι είναι, τι επιφάνεια και τι ανάγκη να έχει...

Αν θες να υπερβάλεις, υπάρχουν και έτοιμα τσέρκια για σενάζ! Αλλά δεν υπάρχει λόγος.

 

Δώσε περισσότερη σημασία να γίνει σωστό το χαρμάνι, μην είναι νερουλό, να διαστρωθεί καλά το μπετόν

και μην σου φέρουν χώμα αντί για άμμο. Επειδή μιλάμε για κούτελο (λεπτό στοιχείο), παρήγγειλε και γαρμπίλι, όχι μόνο χαλίκι.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αν και διυλίζω το κωνωπα...

 

Εχω απο μια παλιά δουλειά κάποια περισσευούμενα πλέγματα Τ131. Δε μπορώ να τα βαλω αυτά σαν διπλή εσχάρα και να τα δέσουν πάνω στα κατακόρυφη βλήτρα; (φυσικα με την ανάλογη επικάλυψη).

 

Οι διαστάσεις του κουτελου θα είναι 9.85 Χ 11.40 περίπου.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τιμες.

Τα συστηματα θερμοπροσοψης ειναι κοντα στα 30Ε/τμ χωρις να υπολογιζεις γωνιες, ειδικα τεμαχια κτλ κτλ..

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. Καλές δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.