Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

avgoust.....

Απάντηση δεν θα πάρεις από τη ΕΥΕΠΕΝ γιατί όλοι γνωρίζουν τί επικρατεί στον χώρο και δεν θέλουν να "κολήσει" η διαδικασία....

Οπως πολύ σωστά σου είπαν με την επιθεώρηση λεβητών-κλιματιστικών θα "λυθεί" το θέμα γιατί πλέον θα είναι μονόδρομος η ύπαρξη ΦΕ.... 

 

Αν το ότι η ΤΟΤΕΕ αναφέρει ρητά ότι η Pm  και κατ' επέκταση ο ΒΑ βγαίνουν υποχρεωτικά από την ανάλυση καυσαερίων δεν είναι "αρκετό" , τότε πάω "πάσο"....  

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τις υπάρχουσες συνθήκες γενικώς......το να ζητάς φ.ε σε περιπτώσεις που ο λέβητας είναι σε αχρηστία, έχεις χάσει την δουλειά για πλάκα....

Από την άλλη να το πάμε και αλλιώς δεν ιδρώνει το αυτί κανενός...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως.....

Και μετά από 10-15 απώλειες ΠΕΑ λόγω απαίτησης ΦΕ έχω γίνει αρκετά "ευέλικτος".....

Αυτό όμως δεν παύει να είναι "παρατυπία"....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μαζί σου...

Και για να τα λέμε όλα και εγώ έχω παρατυπίσει όταν έχασα πολλές δουλειές με απαίτηση φ.ε..Το χειρότερο ότι μεν για μένα πολλές φορές τα ΠΕΑ είναι η μόνη δουλειά που έχω (ντρέπομαι που το λέω), την άλλη στις δουλειές που έχασα βγήκε ΠΕΑ ίσως από κάποιον που δεν έχει και τόσο ανάγκη. Και με ξεφτιλυστική τιμή...

Τι κάνουμε λοιπόν? Ποιος μας προστατεύει? Αν πας με το σταυρό στο χέρι το μόνο που ίσως κερδίσεις είναι μία ηθική ικανοποίηση. so what? Από την άλλη δεν υπάρχει ένα πλαίσιο ελέγχου ή τέλοςπάντων κάποιος οδηγός σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Θα μου πεις μετά, και συ γιατί να συμμετέχεις σε αυτό? Τι να πω...κάπως πρέπει να δουλέψουμε. Δεν ξέρω πραγματικά..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, δεν ειπα πως δεν υπηρχε ρευμα να ξεκινησει το λεβητα, ουτε κοινοχρηστο φερ ειπειν 

Για να ξεκινησει λεβητας με θερμιδομετρηση, πρεπει να γυρισει ο θερμοστατης στο διαμερισμα

Και οταν πλεον οι 3 απο τους 4 εχουν φυγει απο το λεβητα και ο μοναδικος που εξυπηρετειται δεν εχει ρευμα, τι να κανεις?

 

Ευτυχως ο μαστορας μου κατι εκανε, καπου βρηκε μια ακρη, δεν καταλαβα καλα και τον ξεκινησε, μετρησε, συντηρησε και εβγαλε και το ΦΕ

 

Σε αντιστοιχη περιπτωση σε ατομικο λεβητακι πετρελαιου που δεν υπηρχε ουτε ταμπελακι για ισχυ, ουτε αποδοση, ουτε τεχνικα χαρακτηριστικα, ουτε τιποτα, παλι εφερα συντηρητη

Οταν βρισκω λεβητα πετρελαιου που δεν εχει αναγραφομενη ισχυ καν, θα φερω για να βρω την ακριβη ισχυ του και να κανω υπερδιαστασιολογηση

Εκει, ναι, απαιτειται και αλλαζουν τα αποτελεσματα αρδην

 

Αλλα αν η αποδοση του δεν ειναι 90% αλλα 87%, ποσο μεγαλη νομιζετε ειναι η διαφορα ωστε να εχω εσφαλμενο ΠΕΑ χωρις ΦΕ?

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ΠΕΑ από "βίτσιο"....

Μου αρέσει η όλη διαδικασία....

 Δυστυχώς λόγω της κρίσης είναι η μόνη "απασχόληση" που έχει μείνει στους περισσότερους μηχανικούς με τα γνωστά αποτελέσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα ήταν απλά αν υπήρχε η υποχρέωση υποβολής του ΦΕ στο buildingcert.....

 

 

νομίζω το είχα αναφέρει και στο παρελθόν, σε τέτοια περίπτωση θα έπεφτε photoshop που θα πήγαινε σύννεφο, λες να κολλάγανε μερικοί ; 

 

 

σήμερα πάντως πήγα σε σπίτι που είχε λέβητα κάτω από τη σκάλα του κλιμακοστασίου (χύμα στο κύμα), δε το χα ξαναδεί ρε παιδιά αυτό

ο λέβητας είχε πάνω 8 δάχτυλα σκόνη, μου είπε ο άνθρωπος ότι είχε να ανάψει 8~9 χρόνια...

είναι η πρώτη φορά που προβληματίζομαι τι να κάνω, καθότι το σπίτι είναι μεγάλο, είπα καλή τιμή, και τώρα με έχουν πιάσει οι τύψεις μου 

(για την ιστορία μου είπε ότι είναι 120 τμ το σπίτι, ενώ είναι ένα κουτί 9.5 x 10, μείον καμιά 10αριά μέτρα το κλιμακοστάσιο, ήθελα ξερα που τα βρήκε τα 120)

 

να το στείλω ή να βάλω ένα 80% να πάει το παλιάμπελο ;  :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να τον βαλεις να σου υπογραψει μια ΥΔ υποστηριζοντας πως λογω εκτεταμενων φθορων και αντιοικονομικης συντηρησης και επαναλειτουργιας, εχει τεθει εν αχρηστεια ο λεβητας και δε δυναται να λειτουργησει....

Βαλε μετα εφεδρικα συστηματα θερμανσης.

 

Ποιος θα σε πει τι?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει τίποτα αδερφέ, είχε a/c γιατί είδα τις τρύπες αλλά είναι ξηλωμένα...

να βάλω θεωρητικό σύστημα ; 

θα μας πάρουν με τις πέτρες :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.