Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Καλά τα λές συνάδερφε και αν αναλογιστείς ότι σύμφωνα με την νέα νομοθεσία δεν αναφέρεται πουθενά τα 10 χρόνια του ΠΕΑ, οπότε ισχύει για πάντα αν δεν αλλάξει κάτ,ι σε εναεργειακό επίπεδο, στο κτίριο, το ΠΕΑ το βγάζουμε τις περισσότερες φορές για "τα μάτια του κόσμου¨!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ότι αφορά το ΦΕ εγώ θα ξαναπώ την άποψη μου και τα περιστατικά

 

1. ΔΕΝ υπάρχει πουθενά ρητή απαγόρευση έκδοσης ΠΕΑ αν δεν υπαρχει Φ.Ε. Αυτό που λέει είναι σε παρένθεση ότι είναι υποχρεωτικό να υπάρχει . Υποχρέωση που αφορά τον ιδιοκτήτη όμως , καθώς ο ιδιοκτήτης οφείλει να έχει ετήσιο ΦΕ είτε χρειάζεται ΠΕΑ είτε όχιι.

2. Εχω κάνει εδώ και καιρό γραπτό ερώτημα στην ΕΥΕΠΕΝ , δεν έχω πάρει γραπτή απάντηση .

3. Αντιθέτως έχω θέσει και δια τηλεφώνου το ερώτημα στην πιο απλή μορφή : Δεν υπάρχει ΦΕ . Τι κάνω φεύγω ? Και η απάντηση του συγκεκριμένου συναδέλφου ήταν ΟΧΙ. Θα υπολογίσεις με την παλαιότητα τον β.α. , τα έχω γράψει αναλυτικά σε άλλο ποστ

 

4.Η ΕΥΕΠΕΝ στην οποία υποθέτω έχει τεθεί αρκετές φορές το ερώτημα γραπτά και προφορκά θα μπορούσε με μια κίνηση να βγάλει εγκύκλιο , ή απλώς στα faq του ΤΕΕ να γραφτεί , ρητά και κατηγορηματικά ότι "σε περίπτωση απουσίας ΦΕ απαγορεύεται η έκδοση ΠΕΑ". Είναι μια πολύ απλή ,κατανοητή και σαφέστατη φράση που τα λύνει όλα. Είναι τυχαίο που δεν το κάνουν ?

 

5.Τελικά έχω καταλήξει ότι τα πράγματα στο λεβητοστάσιο θα σοβαρέψουν μόνο με την έναρξη της επιθεώρησης λεβήτων. Μόνο τότε.

 

Με βάση τα παραπάνω προσωπικά θα δώσω ΠΕΑ έτσι κι αλλιώς. Θα πιέσω για νέο ΦΕ αλλά αν αυτό είναι αδύνατο δεν θα φύγω. Ξέρω ότι πολλοί διαφωνείτε με αυτή τη τακτική αλλά εξηγώ τους λόγους.

 

ΥΓ. Εχθές , σε αυτοψία για ΠΕΑ , ο άνθρωπος έχει λόγω οικονομικών προβλημάτων είχει σταματήσει την χρήση του καλοριφέρ και ζεσταινόταν με AC.Επειδή κινδυνεύει να του παρει η τράπεζα το σπίτι του , το νοικιάζει (σκοτωμένα) και μετακομίζει ..στο υπόγειο.Ο δε ενοικιαστής ,ούτε να ακούσει για πετρέλαιο. Με το ac θα βολευτεί. Το λεβητοστάσιο το έχει κάνει αποθήκη.Τι να καταλάβει όταν του λες για ΦΕ ?

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια και εγώ έχω αρχίσει και δίνω ΠΕΑ έτσι.....Πρώτον γιατί το ξανασκέφτηκα και δεν είναι δυνατόν να απαιτήσω φ.ε για κάποιον που 5 χρόνια έχει τον λέβητα σε αχρηστία.... Δεύτερον γιατί μας έχουν κάνει έτσι που δεν λέει να αφήνεις δουλειές με την καμία.... Δεν μπορεί να κάθομαι, να μου έρχονται οι ειφορές και να πληρώνω τους ανέργους και από πάνω...Ολους εκτός από μένα... Ε, να και γω....

Link to comment
Share on other sites

εγω εχασα 4 πεα ετσι.....και επειδη ουτε να χανω δουλειες ειμαι αλλα ουτε να το πολυκουραζω...

 

σκεφτηκα να μου υπογραφει ο ιδιοκτητης μα υδ οτι το συστημα θερμανσης με λεβητα ειναι σε ΑΧΡΗΣΤΙΑ

 

θεωρητικο συστημα και τελειωσα

 

 

εγω στην ΕΥΕΠΕΝ εχω ζητησει αν μπει στη φορμα και κουτακι για σχολια και παρατηρησεις και παραδοχες αλλα @@@@

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εγω στην ΕΥΕΠΕΝ εχω ζητησει αν μπει στη φορμα και κουτακι για σχολια και παρατηρησεις και παραδοχες αλλα @@@@

 

Ε ναι. Είναι τραγικό μα μην υπάρχει δυνατότητα για παρατηρήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mου έστειλαν από ΕΥΕΠΕΝ το εξής:

 

Η μη χρήση του υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης δεν είναι επαρκής λόγος για να μην περιγραφεί στο ΠΕΑ.

Για να αγνοηθεί το σύστημα θέρμανσης θα πρέπει ο ΕΕ να διαπιστώσει και να μπορεί να τεκμηριώσει ότι το σύστημα είναι εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης που δεν δύναται να επισκευασθεί και καθιστά αναγκαία την αντικατάστασή του.

Στη περίπτωση αυτή, μου έστειλαν απόσπασμα από τη ΤΟΤΕΕ 20701-1 για χρήση του συστήματος θέρμανσης του

κτιρίου αναφοράς.

 

Τώρα το ερώτημα είναι αν η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη σύμφωνα με την οποία δεν χρησιμοποιεί τη θέρμανση, είναι στοιχείο με το οποίο διαπιστώνουμε και τεκμηριώνουμε ότι το σύστημα είναι εκτός λειτουργίας.

Edited by nerak
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nerak

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την κοινοποίηση της απάντησης της ΕΥΕΠΕΝ.

 

Η ΥΔ του ιδιοκτήτη που αναφέρεις δεν έχει καμιά απολύτως σημασία. Δεν θα αναγνωριστεί ως στοιχείο για το ότι το σύστημα είναι <<εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης κλπ>>. Αυτό θα πρέπει να διαπιστωθεί από τον επιθεωρητή. Δηλαδή ότι η κεντρική θέρμανση έχει βλάβη και είναι ΠΕ (πέρα επισκευής που λέγαμε στο στρατό).

Το αν οι ιδιοκτήτες αποφάσισαν προσωρινά να μη το χρησιμοποιούν είναι κάτι που αφορά τους χρήστες.

Και όπως λένε οι ΤΟΤΕΕ και η ύλη των σεμιναρίων ο επιθεωρητής εξετάζει το κτίριο και όχι τις συνήθειες των χρηστών. <<Για την εκτίμηση της ενεργειακής απόδοσης ενός κτιρίου δε λαμβάνεται υπόψη ο ανθρώπινος παράγοντας (δηλαδή ο χρήστης) στην πραγματική του διάσταση>>.

 

Σίγουρα είναι δύσκολο να πεις στους ιδιοκτήτες να φέρουν καυστηραντζή για φύλλο ελέγχου σε εγκατάσταση που δεν έχουν σκοπό να χρησιμοποιήσουν.

Αυτό όμως είναι δικό μας και δικό τους πρόβλημα.

Το αν αποφασίσει ο επιθεωρητής να κάνει κάτι άλλο για να βγει από τη δύσκολη θέση, τότε θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ότι είναι έτοιμος να επωμιστεί και τις τυχόν συνέπειές της.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια μας λένε "βγάλτε εσείς το φίδι από την τρύπα"......

Πόσο δύσκολο θα ήταν να υπάρχει ένα πεδίο όπου θα αναγράφεται το ον/μο του συντηρητή και ο αριθμός του φύλλου ελέγχου????....

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Αλλά και πάλι μπορούν να γίνουν μαϊμουδιές. Δύσκολο είναι δηλαδή ο συντηρητής να "πειράξει" λίγο τα νούμερα κι αν έρθει ο έλεγχος -ύστερα από κάποιους μήνες- να πει "εγώ τότε τόσο μέτρησα"; Κι ακόμα, πέρα από τον καθαρισμό, ακολουθείται πάντα η προβλεπόμενη διαδικασία για τις ρυθμίσεις (χρόνοι κλπ);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.