Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Το θεμα ειναι μη γυρισει ο τροχος και αναγκαστουμε να κανουμε κι εμεις με 50αρικα τα ΠΕΑ μας, κανοντας ακριβως την ιδια δουλεια με τωρα, για να ζησουμε φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμμμ...Κοίτα προσωπικά άμα ήταν να πέσω τόσο πολύ για να πω ότι κάτι κάνω, θα τα παράταγα και θα έπαιζα μουσική σε ένα μπαράκι εδώ συνοικιακό να κάνω και το κέφι μου... :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

vagom

Για την αναγκαιότητα της ύπαρξης του φύλλου ελέγχου διάβασε το νήμα από την αρχή. Νομίζω ότι γίνεται διεξοδική συζήτηση.

Για τον τρόπο που γίνεται η καυσανάλυση, εκτός της ΚΥΑ 189533/11 μπορείς να βρεις πολλά άλλα τεχνικά εγχειρίδια και κείμενα π.χ. στο ΘΚ2 ''Επιθεώρηση λεβήτων και εγκαταστάσεων θέρμανσης'' παρ. 1.4 και παρ. 2.2.4, στο ΘΚ3 ''Μετρήσεις και καταγραφή δεδομένων'' παρ. 2 κ.ά.

 

Φύλλο ελέγχου εκδίδουν μόνο οι τεχνικοί καυστήρα με άδεια από τη Διεύθυνση Ανάπτυξης (νομίζω) τις παλιές Νομαρχιακές υπηρεσίες. Αν σαν μηχανικός μπορείς να πάρεις την άδεια τότε μπορείς να κάνεις μετρήσεις και να εκδίδεις φ.ε.

Αν σαν ενεργειακός επιθεωρητής έχεις το μηχάνημα και μπορείς να κάνεις μέτρηση τότε το κάνεις για τις δικές σου εκτιμήσεις. Φ.ε. δεν μπορείς όμως να βγάλεις. Αν δεν είσαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνεις τότε καλύτερα να μην ακουμπήσεις το λέβητα.

Τα όργανα μέτρησης καυσαερίων πρέπει να είναι πιστοποιημένα και μια φορά τον χρόνο (νομίζω) πρέπει να στέλνονται για συντήρηση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις σαφείς απαντήσεις σας (απόλυτα σεβαστές και τεκμηριωμένες).

 

Η ένστασή μου (και καθαρά προσωπική μου γνώμη) όσον αφορά το ΦΕ είναι η εξής:

Κατά τη διάρκεια μιας επιθεώρησης δικαιολογούμαστε να κάνουμε ένα σορό παραδοχές. Αναφέρω χαρακτηριστικά:

 

ΕΕR κλιματιστικών = 2 (για 10-ετία) ασχέτως αν είναι συντηρημένα, ασχέτως αν είναι Daikin ή Kinezoyiami, ασχέτως αν έχουν inverter.

U μετά το 1979 από τον πίνακα 3.5

Φωτισμός: Ουσιαστικά ότι μας «φωτίσει» (αφού συνήθως ο προηγούμενος νοικάρης έχει ξηλώσει τα φωτιστικά)

Πριν το ΄83 δεν ζητάμε καν άδεια οικοδομής

κλπ.

 

Οι παραπάνω παραδοχές είναι χονδροειδέστατες: 0,5 διαφορά στο EER ή 0,5 KW στον φωτισμό ή 0,1 στο U μπορούν να σου αλλάξουν κατηγορία.

 

Το ngm λοιπόν μας πείραξε;

 

Πάνω απ’ όλα είμαστε μηχανικοί, μπορούμε να κρίνουμε και να «αυτοσχεδιάσουμε» ενίοτε, όχι μπακαλίστικα αλλά τεκμηριωμένα και με βάσει τις γνώσεις μας και την εμπειρία μας (όσοι έχουν δουλέψει σε εργοτάξια και βιομηχανία καταλαβαίνουν τι εννοώ).

 

Οι γνώσεις και η εμπειρία λοιπόν, μας λένε ότι το ngm ενός λέβητα, όπως το μετράει ο καυστηρατζής, κυμαίνεται από 0,87 έως 0,93 αναλόγως ποιότητας (μάρκας), ηλικίας, καλής ή κακής συντήρησης.

Αν λοιπόν (εγώ προσωπικά) δεν βρω με τίποτα το ΦΕ, δεν θα στυλώσω τα πόδια σαν δημόσιος υπάλληλος πίσω από το γκισέ της εφορίας. Θα κάνω αυτοψία στον λέβητα, θα πάρω τις θερμίδες από το ταμπελάκι και για το ngm θα κρίνω αναλόγως κατάστασης.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος. Μην πυροβολείτε !

(προσωπική γνώμη εκφράζω, δεν λέω κάντε κι εσείς το ίδιο)

 

Καλημέρα και καλές δουλειές (σωστές και τίμιες).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον vagom σε ολα.

Απλά νομιζω για ενεργειακους λογους η συντηρηση λεβητα ειναι πιο σοβαρη ενεργειακα απο το ιδιο το ΠΕΑ.

Αν λοιπόν βγάλουμε ΠΕΑ χωρις φ,ε. ειναι σαν να βαζουμε κουστουμι με παντοφλες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να συμφωνησω απόλυτα με vagom. Δεν έχω δει ΦΕ με β.α. κάτω από 87%. Επίσης μπορώ να παραθέσω σειρά καταστάσεων που το να ζητάς το ΦΕ ήταν σουρεαλιστικο:

1. Παλιά πολυκατοικία σε παραλιακό προάστειο που εμφανώς χρησιμοποιείται σαν παραθεριστική κατοικία και ο λέβητας είναι παροπλισμένος.

2. Μονοκατοικία που ο ιδιοκτήτης είναι συνταξιούχος συντηρητής.

3. Ισόγειο πολυκατοκίας με σώματα καλοριφέρ που λειτουργεί ως κατάστημα με ΚΚΜ και τα σώματα εν αχρηστεία.

4. Λέβητας της κακιάς ώρας σε αυθαίρετο, εξωτερικά ελάχιστα διαφερει από σόμπα.

Φαντάζομαι όλοι σας θα έχετε βρεθεί σε αντίστοιχες καταστάσεις.

Ωστόσο αν σε κάθε παλιό ή και νέο λέβητα που δεν έχει ΦΕ, αρχίζουμε το μπαλαμούτι, στο τέλος άθελα μας υποβιβάζουμε το ΠΕΑ και βοηθάμε τις φοτοσοπιές που αναλύονται σε άλλο ποστ.

Για τα υπόλοιπα κενά των ΤΟΤΕΕ και ιδιαίτερα για το φωτισμό συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που στα κλιματιστικά με λίγη τυχη, σκάλα και google συνήθως βγαίνει άκρη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στα κλιματιστικα μια φωτογραφια το ταμπελακι να βγαλεις και το εβγαλες το EER

Δε θελει μπαλαμουτι...

 

Στα ΦΕ ειναι το πανηγυρι...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Παρά την υποχρέωση της ΚΥΑ 189533/11 που πρέπει να τηρείται γενικότερα, το εν προκειμένω "χαρτί" κανένα στοιχείο γνησιότητας δεν έχει. Δεν εξασφαλίζεται καν η αληθείς ημερομηνία ελέγχου (αν έχει γίνει).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Ξέρετε αν έχει βγει εγκύκλιος που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την έκδοση πιστοποιητικού εαν δεν υπάρχει το φύλλο ελέγχου????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.