Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Κανε το προφανες...

Υπερδιαστασιολογησε το λεβητα και δες τι ισχυ σου βγαζει η εξισωση οτι θα επρεπε να ειναι εγκατεστημενη

Μετα συγκρινε αυτην την ισχυ και με τις δυο αυτες τιμες που ανεφερες ανωτερω....

Πιθανοτατα θα εισαι μεσα στο ιδιο βασμα μειωτικου συντελεστη λογω υπερδιαστασιολογησης

Απο κει και υστερα οτι χρησιμοποιησεις ειναι το ιδιο

Αν δεν εισαι, παρε το δυσμενεστερο, για ασφαλεια.

 

Ειδαλλως ερχεται συντηρητης και μετραει εκ νεου και σου γραφει την ακριβη ισχυ και την ακολουθεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Γνωρίζει κάποιος πως ακριβώς βγάζει ο καυστηρατζής τον βαθμό απόδοσης;

Είναι υποχρεωτικά μια ακριβής και αξιόπιστη διαδικασία με πιστοποιημένα όργανα και μηχανήματα, ή μπορεί πολλές φορές να τον «κόβει» με το μάτι και την εμπειρία του;

 

Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε μπορώ να το κάνω κι εγώ, σαν μηχανικός.

 

Να θυμίσω επίσης ότι στο λογισμικό ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υπάρχει η επιλογή τικαρίσματος ύπαρξης ή μη του Φύλλου Ελέγχου. Η επιθεώρηση ολοκληρώνεται επιτυχώς και με ατικάριστο το κουτάκι. Αυτό εμένα μου λέει ότι η ύπαρξη ΦΕ δεν είναι υποχρεωτική (ακόμα τουλάχιστον).

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικους σκοπους ειναι εκεινα τα κουτακια...

Καμια φορα τα αφηνω χυμα, ξετικαριστα ολα

Δεν παιζουνε ρολο

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται με πιστοποιημένα όργανα....Το θεωρώ πολύ χοντρό αλλιώς. Θα πρέπει να είναι πολύ γάτος για να ταιριάξει θερμοκρασίες καυσαερίων, περιεκτικότητες, απώλειες κτλ...ώστε να βγάλει το σωστό βαθμό απόδοσης...

Θα μου πεις το κάνει 1 φορά και το εφαρμόζει παντού...Χοντρό πολύ...

 

Επειτα οι οδηγίες σχετικά με την ύπαρξη ΦΕ ή όχι είναι σαφής..... Λάθος για μένα που υπάρχει αυτό το κουτάκι στο λογισμικό...Γενικά τα κουτάκια αυτά δεν έπρεπε να υπάρχουν καν για μένα

Link to comment
Share on other sites

Επειτα οι οδηγίες σχετικά με την ύπαρξη ΦΕ ή όχι είναι σαφής.....

Αν μπορείς μου λες σε ποιες οδηγίες αναφέρεσαι;

Συγνώμη που επιμένω, αλλά δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται σαφώς ότι χωρίς ΦΕ δεν εκδίδουμε ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα πολύ πρόχειρα....

 

... ο πραγματικός βαθμός απόδοσης και η πραγματική θερμική ισχύς προσδιορίζονται από την ανάλυση καυσαερίων, η οποία είναι υποχρεωτική σύμφωνα με την Κ.Υ.Α 10315/93 και αναγράφονται στο φύλλο συντήρησης και ρύθμισης του συστήματος θέρμανσης...

 

Μη τήρηση θεωρείται λάθος στο ΠΕΑ... Πως αλλιώς θα το βρεις? Στο περίπου? Και γιατί πχ 75%? και όχι 66... (τυχαία νούμερα)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 20701-1 / 4.1.2.1. Βαθμός απόδοσης μονάδων λέβητα - καυστήρα:

 

Στην πρώτη παράγραφο που μιλάει για ονομαστική ισχύ και υπολογισμό του β.α. από τον πίνακα 4.2 με τους λογαρίθμους αναφέρει "ο μελετητής" και αφορά τις ΜΕΑ (μελέτες).

Στην δεύτερη παραγραφο αναφέρει "για όλες τις υφιστάμενες μονάδες θέρμανσης", συνεχίζει με οτι έγραψε ο Ικαρος παραπάνω και συμπληρώνει "Ο επιθεωρητής λαμβάνοντας υπόψη την πραγματική θερμική ισχύ ........" . Όλη η β' παραγραφος αφορά τα ΠΕΑ (επιθεωρήσεις).

Άρα στα ΠΕΑ το φύλλο ελέγχου είναι υποχρεωτικό.

Edited by pan77
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι καυστηρατζήδες, που μου έτυχαν, επισυνάπτουν την εκτύπωση του μηχανήματός που κάνει τον έλεγχο.

Αν βέβαια κάνουν μαϊμουδιά και σ'αυτό, τότε υπεύθυνοι και υπόλογοι είναι οι ίδιοι που υπογράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, παλι, οι καυστηρατζηδες μετρανε κανονικα με μηχανηματα και συμπληρωνουν χειρογραφα το φυλλο συντηρησης

 

Το οποιο, btw, ειναι μια βλακεια και μιση...

Αλλοι βγαζουν ΠΕΑ εξ αποστασεως και μεσω Photoshop κι εμεις ασχολουμαστε με φυλλα ελεγχου και σκιασεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.