Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

Μόνο μέτρηση... :sad: Η Θεσσαλονίκη Inzaghi έχει μεγαλή αγορά οπότε και καλύτερες τιμές! Αλλά εντάξει και το 30αρικο δεν είναι και πολλά, γιατί φαντάσου πως πρέπει ο Χριστιανός να κάνει απόσβεση του μηχανήματος και της συντήρησή του (ανά 1 ή 2 χρόνια δεν θυμάμαι καλά το στέλνουν για πιστοποίηση) άσε που εδώ στις μικρές επαρχιακές πόλεις δεν κάνουν και κάθε μέρα μέτρηση για να κάνουν γρήγορα απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμάς στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ (εποχή με το που άνοιξαν τα σεμινάρια) μας είχαν πει ότι χωρίς καυσανάλυση, βάζουμε το καπελάκι μας και φεύγουμε.

Διαβάζοντας την ΤΟΤΕΕ, έχω την ίδια άποψη με τον εισηγητή.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΥΕΠΕΝ άμα είναι της άποψης ότι δεν χρειάζεται Φ.Ε. λέβητα να το πει γραπτώς και όχι τηλεφωνικώς.....

Το Φ.Ε. είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ εκτός αν βγει οδηγία επίσημη για το αντίθετο.....

Link to comment
Share on other sites

Καυσανάλυση. Η λύση σε όλα τα προβλήματα :smile:

 

EDIT: Κουκουρούκου που λένε. Σε άλλο thread ήθελα να το στείλω

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε , επειδή με το φύλλο ελέγχου έχω πικρή εμπειρία , αυτό που εν τέλει με ενδιαφέρει είναι αν σε περίπτωση ελέγχου έχω πρόβλημα. Πήρα λοιπον τ/φ σε ένα από τα νούμερα που δίνει το buildingcert για υποστήριξη , ρώτησα ειδικότητα (μην είναι κανένας από το σινάφι μου και δεν το πολυκατέχει) , είχα πέσει σε Μηχανολόγο , και αφού μου είπε ότι ο ιδιοκτήτης /διαχειριστής/υπεύθυνος είναι υποχρεωμένος να έχει το δελτίο ανάλυσης το έθεσα ως εξής και ο διάλογος είναι σχεδόν ακριβής:

 

"-Για να πάμε στο δια ταύτα.Πηγαίνω για επιθεώρηση και δεν υπάρχει δελτίο. Του λέω ότι είναι υποχρεωτικό , μου λέει δεν έχω , δεν ξέρω τι μου λες εδώ είναι ο λέβητας κάνε ότι καταλαβαίνεις . Τι κάνω , φεύγω ?

-Ε όχι δεν φεύγεις !!!

-Αλλά τι κάνω ?

-Κοίταξε να δεις. Η απόδοση του λέβητα μειώνεται κατά ένα ποσοστό ετησίως , για κάθε χρόνο που δεν συντηρείται.Υπάρχουν από τους κατασκευαστές πίνακες που δίνουν αυτό το ποσοστό μείωσης , οπότε ΘΑ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ από αυτά τον βαθμό απόδοσης του λέβητα. "

(Εδώ μου εξήγησε ότι τα εργοστάσια κάνουν τόσες μετρήσεις που ξέρουν τι κάνει ο κάθε λέβητας και πότε.). Και συνεχίσαμε .

"-Που τους βρίσκω αυτούς τους πίνακες ?

-Αν ψάξεις στο internet θα βρεις.

-Σε περίπτωση ελέγχου θα είμαι καλυμμένος ?

-Αν έχεις κάνει μια ρεαλιστική προσέγγιση ναι.

-Δηλαδή ?

- Ε , μην έρθω και δω ένα παλιό λέβητα ασυντήρητο και μου εχεις βάλει μεγάλο βαθμό απόδοσης"

 

Αυτά. Κι έτσι θα κάνω πλέον όπου δεν θέλουν.

Πάντως ρητή απαγόρευση για τον επιθεωρητή δεν βρήκα μέσα στην ΤΟΤΕΕ. Ο παραβάτης είναι ο ιδιοκτήτης , δική του υποχρέωση είναι.

 

Είμαστε όμως ήδη εκτός θέματος με το δελτίο συνάδελφοι.Εδώ λέμε για την θερμομόνωση.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Αυτόν το διάλογο θα έπρεπε να τον προωθήσουμε στο ΤΕΕ. Εγώ προτείνω αφού όλα μπορούν να προκύπτουν από πίνακες, να μπορεί να εκδίδει ΠΕΑ η ΠΟΜΙΔΑ για να ξεμπερδεύουν οι άνθρωποι πιο γρήγορα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , δεν είναι μονο το ngm που επηρεάζει . Είναι και τόσα άλλα πράγματα. Η διαδικασία αυτή που μου είπε ο άνθρωπος προφανώς είναι για κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις.

Υπαρχει και διαφορετικη αντιμετωπιση απο τους φορεις εκπαίδευσης σε διαφορα ζητήματα. Αλλος λέει πάρτε το ελαχιστο που προκυπτει από τον τύπο με τον λογάριθμο.

Ο Περδίος έχει βγάλει βιβλίο με οδηγίες προς τους επιθεωρητές που λέει αν δεν υπάρει δελτίο πάρτε 0,87.

Φαίνεται λοιπόν ότι υπάρχει ασάφεια , όχι ως προς την υποχρέωση του ιδιοκτήτη να έχει δελτίο αλλά ως προς τις ενέργειες του επιθεωρητή όταν δεν υπάρχει. Μην μου πείτε ότι δεν τα γνωρίζουν αυτά.

Γιατί τότε δεν μπήκε στις αναθεωρημένες ΤΟΤΕΕ ρητή απαγόρευση προς τον επιθεωρητή ? Η εστω εγκύκλιος της ΕΥΕΠΕΝ. Αν δεν υπάρχει δελτίο απαγορεύεται η έκδοση ΠΕΑ ! καθαρά και ξάστερα.

Από την άλλη , για σκεφθείτε κάτι δελτία που είναι άλλα αντί άλλων . Εχω στα χέρια μου , με CO2 0% , με μη αναγραφόμενη ισχύ κλπ. Εκεί το κάνουμε δεκτό και είμαστε ΟΚ ?

Τεσπα , η συζήτηση ήταν μεγάλη και από ότι κατάλαβα είμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο καθώς η τελική κατάληξη ήταν ότι με την έναρξη της διαδικασίας επιθεώρησης λεβήτων θα τελειώσουν όλα αυτά.

 

Και τέλος , δεν σας είπα ότι 1-2 εβδομάδες πριν τον παραπάνω διάλογο , είχα ξαναρωτήσει για το θέμα του δελτίου στα ίδια τηλέφωνα και μου είχαν ξαναπεί ότι δεν απαγορεύεται αλλά επειδή δεν ήταν μηχανολόγος (και μάλλον δεν ήταν πολύ σίγουρος) μου πρότεινε να μιλήσω με κάποιον από τους μηχ/μηχ.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει ο Inzaghi θα τα έπαιρνα, άντε το πολύ τις επιφάνειες των ημιυπαίθριων με ανεπαρκή θερμομόνωση. Αν και στις θέσεις που εφάπτονται με όμορα κτίρια, πιθανόν να είναι αμόνωτες οι επιφάνειες.

 

Σχετικά με την απαίτηση του φύλλου ελέγχου, η 4η ΤΟΤΕΕ είναι σαφής:

"2.1.14.1. Πίνακας 12.1 – Μονάδες Παραγωγής

Καταγράφονται τα τεχνικά χαρακτηριστικά των μονάδων παραγωγής θέρμανσης & ψύξης. Τα στοιχεία λαμβάνονται από τη σήμανση των κατασκευαστών, εάν υπάρχει, τις σχετικές μελέτες ή άλλα διαθέσιμα στοιχεία, όπως για παράδειγμα, την ανάλυση καυσαερίων η οποία είναι υποχρεωτική σύμφωνα με την ΚΥΑ 10315/93. Συγκεκριμένα καταγράφονται τα εξής:........

Δεν απαιτείται κατά την ηλεκτρονική καταχώρηση, αλλά χρησιμοποιείται για την επιλογή τυπικών

τιμών απόδοσης, σύμφωνα με την 2010α.

· Ονομαστική ισχύς (kW). Καταγράφεται η ονομαστική ισχύς της μονάδας.

· Βαθμός Απόδοσης. Καταγράφεται ο πραγματικός βαθμός απόδοσης όπως μετρήθηκε κατά την

ανάλυση καυσαερίων (από 0 έως 1) ή ο συντελεστής επίδοσης (COP) της συγκεκριμένης μονάδας

(ανάλογα με τον τύπο), για παράδειγμα, λέβητας / τηλεθέρμανση / ΣΗΘ ή αντλία θερμότητας,

αντίστοιχα, σύμφωνα με την Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1".

Το τι λέει τηλεφωνικά (κι επομένως χωρίς συνέπειες) ο καθένας υπάλληλος, δεν έχει καμιά εγκυρότητα.

Αν ισχύει κάτι διαφορετικό, αυτό θα πρέπει να είναι επίσημο, με υπουργική απόφαση, με τα ονόματα αυτών που το υπογράφουν και σε δημόσια ανάρτηση. Όλα τ' άλλα είναι ...τούφες όπως λέει και κάποιος συμφορουμίτης.

Link to comment
Share on other sites

"Τα στοιχεία λαμβάνονται από τη σήμανση των κατασκεαστών, εάν υπάρχει, τις σχετικές μελέτες ή άλλα διαθέσιμα στοιχεία, όπως για παράδειγμα, την ανάλυση καυσαερίων η οποία είναι υποχρεωτική σύμφωνα με την ΚΥΑ 10315".

στην οποία μάλιστα ΚΥΑ αναφέρει ξεκάθαρα στο άρθρο 5 ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη ή του διαχειριστή για τους οποίους μάλιστα προβλέπει και κυρώσεις.

( Επίσης σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία , είναι υποχρεωτικό και ένα κτίσμα να έχει κάτι πιο βασικό από το φύλλο καυσαερίων : άδεια οικοδομής. :mrgreen: )

 

Aυτό που δεν βλέπω στην ΤΟΤΕΕ είναι το σημείο που λέει ".. σε περίπτωση μη επίδειξης του φύλλου ανάλυσης καυσαερίων , απαγορεύεται η έκδοση του πιστοποιητικού και ο επιθεωρητής υποχρεούται να διακόψει την διαδικασία επιθεώρησης " όπως επίσης δεν λέει πουθενά ότι αν το κτίριο είναι αυθαίρετο τα μαζεύουμε και φεύγουμε.

 

Για να καταλάβεις την διαφορά , για τα αυθαίρετα κτίρια πχ , υπάρχει Νομος με συγκεκριμένες απαγορευτικές διατάξεις και κυρώσεις για μηχανικούς, δικηγόρους, συμβ/φους που τις παραβιάζουν όταν δίνουν βεβαιώσεις νομιμότητας ή συμπράτουν σε συμβόλαια.

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.