Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φύλλο ελέγχου λέβητα


johnjohn1

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 647
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήγα σε μία αυτοψία είχε ένα παλιό μηχάνημα που έμοιαζε με σόμπα πετρελαίου με το τζαμάκι τις παλιές....αλλά είχε και σώματα;!

 

Ρωτάω τον ιδιοκτήτη λέω έχετε κάπου τον λέβητα...α μου λέει αυτό είναι....το ανοίγω και ενώ έχει κανονικό τζαμάκι (Δεν ξέρω τι βλέπεις από εκεί μέσα αλλά μου φάνηκε καρμπόν η παλιές σόμπες) είχε κυκλοφορήτή και έδινε τα σώματα.

 

Και πάμε τώρα στις ερωτήσεις ε...πόσο ισχύ έχει;

 

Ιδιοκτήτης πάρε τον συντηρητή....

 

Παίρνω τον συντηρητή και προς μεγάλη μου έκλπηξη έχει ηλεκτρονικό αρχείο.....

 

Α μου λέει φίλε μου αυτό το μηχάνημα είναι 26000 θερμίδες notherm ή κάπως έτσι τέλος πάντων.

 

Ρωτάω βαθμό απόδοσης και μου απαντάει

 

" Αυτά δεν βγάζουν βαθμό απόδοσης γιατί δεν τηρούν κανένα πρότυπο και δεν κάνουμε καυσανάλυση από το Υπουργείο τα δηλώνουμε όχι σαν λέβητες αλλά άλλού τύπου συσκευή θέρμανση με πετρέλαιο (ή κάπως έτσι αφού μίλαγα από κινητό)"

 

Με δουλέυει;

 

Πως στο καλό να το δηλώσω το ρημάδι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε φυλλο συντηρησης λεβητα που μου εδωσαν,γραφει την ενδειξη ΧΩΡΙΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (και οντως δεν αναβουν 2 χρονια τωρα) και δεν υπαρχουν Β.Α και αλλα στοιχεια.Ο συντηρητης ισχυριζεται οτι επειδη δεν ειχε πετρελαιο δεν μπορουσε να μετρησει.Καταρχας εχει βαση ο ισχυρισμος του?Τι κανω ,μπορω καπως να υπολογισω κατι ?μπορω να παω με θεωρητικο συστημα και αν ναι τι πρεπει να γραψω στη καρτελλα θερμανσης?να παρω υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη οτι δεν αναβουν?
Υ.Γ. Ο λεβητας ειναι 200000 θερμιδες...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενας δικος μου, πολυ καλο παιδι και τσακαλι, εχει ενα μικρο μπιτονακι με πετρελαιο στ αμαξι

... αποσυνδεει τα σωληνακια και τα ριχνει στο μπιτονακι και τον αναβει οσο "χρειαστει"....

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να φανταστώ κάποια άλλη λύση από το να απαιτήσεις να βάλουν έστω κάποια λίγα λίτρα ώστε να γίνει εκκίνηση του λέβητα και σωστές μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον υπάρχει συνδεδεμένος λέβητας, όχι

 

από ερώτηση στην ΕΥΕΠΕΝ:

 

Στην περίπτωση που ο λέβητας δεν χρησιμοποιείται ως κεντρικό σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας, λόγω οικονομικών λόγων, θα τον καταχωρήσετε ως σύστημα θέρμανσης στο ηλεκτρονικό αρχείο της ενεργειακής επιθεώρησης. Ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν θα μπορούσε να καταχωρηθεί ο λέβητας ως μονάδα παραγωγής θέρμανσης είναι να έχει αποσυνδεθεί από το δίκτυο διανομής, το οποίο μπορείτε να το διαπιστώσετε και οφείλετε να το ελέγξετε κατά την επιθεώρησή σας.

Επίσης, σχετικά με το φύλλο ελέγχου καυσαερίων παρακαλούμε όπως συμβουλευτείτε το κεφάλαιο 4.1 της ΤΟΤΕΕ-20701-1/2010, στο οποίο αναγράφονται οι περιπτώσεις στις οποίες απαιτείται ή μη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.