Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαντρότοιχος γείτονα


QCHAPS

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς είναι δυστυχώς και το μέλλον δεν φαίνεται λαμπρότερο από το σήμερα, το πολύ χειρότερο σήμερα από το χθες.

Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα.

Κατ' αρχην καλο θα ηταν να συμβουλευτεις καποιον μηχανικο απο κοντα.

Τωρα, εχει αδεια σε ισχυ για το σπιτι για να μπορει να το περιφραξει?

Αν δεν εχει, εχει βγει αδεια περιφραξης?

Το υψομετρο της περιφραξης πρεπει να μην υπερβαινει το ενα μετρο στο συμπαγες τμημα ανω της υψηλοτερης σταθμης εδαφους εκατερωθεν των οικοπεδων. Αν υπερβαινουν τα 2.5μ θεωρειται τοιχος αντιστηριξης . Αν το υπερβαινει, θελει εγκριση επιτροπης αρχιτεκτονικου ελεγχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει στο εξής που μου κάνανε ως παρατήρηση σε Δ.Κ. στη πολεοδομία : η επίχωση του οικοπέδου μου (εντός σχεδίου) κοντά στα πλάγια όρια θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά 1μ. , διότι αν είναι 1.50 μ. (που τόσο είναι η δική μου) δημιουργείται περίφραξη ύψους 1,50 συμπαγής που δεν επιτρέπεται ??? Εγω θεωρώ πως το 1 μ. περίφραξη μετράται απο την ψηλότερη από τις διαμορφομένες στάθμες εκατέρωθεν της περίφραξης .Δηλ. πως μπορώ να μπαζώσω 1,50μ. και από την τελική στάθμη και πάνω να σηκώσω και τοχείο 1μ...(Η αρχική στάθμη του οικοπέδου μου είναι ιδια με αυτή του γείτονα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.