Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας πλυντηρίου αυτοκινήτων


Recommended Posts

πες του οτι θα του το δουλευεις και το 1ο εξαμηνο μεχρι να ρεφαρει

τσαμπα φυσικα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι για να συνοψίσουμε, διαβάζοντας όλα τα παραπάνω, για πλυντήριο μόνο αυτοκινήτων, η διαδικασία πλέον έχει ως εξής:

 

1. Άδεια σε ΥΔΟΜ κατά τα γνωστά αν είναι νέο, ή αλλαγή χρήσης σε υφιστάμενο κλπ.

 

2. ΠΠΔ στην Δνση Περιβάλλοντος οικείας Περιφέρειας, εφόσον σύμφωνα με 4014/11 εμπίπτει στην κατηγορία Β.

 

3. Αναγγελία (πλέον) λειτουργίας στην Δνση Μεταφορών οικείας Περιφέρειας, με όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνταν στην άδεια ιδρυσης και λειτουργίας (υπάρχει σχετικο έγγραφο κλπ.)

 

4. Βεβαίωση απο Πυροσβεστική

 

5. Βεβάιωση διάθεσης αποβλήτων από ΕΥΔΑΠ

 

6. Βεβαίωση απο Δήμο για απότμηση πεζοδρομίου

 

Σωστα;

 

Παίζει κάποιο ρόλο στη διαδικασία (απλοποίηση) αν το πλύσιμο γίνεται με το χέρι ή με μηχανήματα, ή απλά μόνο στη σύνταξη των απιατούμενων μελετών και σχεδίων;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, πελάτης με πρατήριο υγρών καυσίμων θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας για πλυντήριο αυτοκινήτων .

Υπάρχουν κάπου τα απαιτούμενα δικαιολογητικα? Επίσης χρειάζεται πολιτικός μηχανικός για την άδεια λειτουργίας?

Είναι διαφορετική η διαδικασία και τα δικαιολογητικά στην περίπτωση εγκατάστασης πλυστικού μηχανήματος και πλυσίματος με το χέρι?

Στην περίπτωσή μας ενδιαφέρεται για πλύσιμο χειροκίνητο περισσότερο.

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ένας πελάτης θέλει να νοικιάσει ένα χώρο για να κάνει πλυντήριο αυτοκινήτων που στην πολεοδομία είναι δηλωμένος ως κατάστημα.

Μέχρι τώρα οι προηγούμενοι που τον νοίκιαζαν το είχαν ως συνεργείο αυτοκινήτων.

Χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή είμαι καλυμμένη;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα συνάδελφος και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ένας πελάτης θέλει να νοικιάσει ένα χώρο για να κάνει πλυντήριο αυτοκινήτων που στην πολεοδομία είναι δηλωμένος ως κατάστημα.

Μέχρι τώρα οι προηγούμενοι που τον νοίκιαζαν το είχαν ως συνεργείο αυτοκινήτων.

Χρειάζεται αλλαγή χρήσης ή είμαι καλυμμένη;

 

Δυστυχώς για τα πρατήρια υγρών καυσίμων και για τα πλυντήρια αυτοκινήτων η "επιτροπή σοφών" θεωρεί πως πρέπει να κάνεις αλλαγή χρήσης ακόμα κι αν ο χώρος είναι βιοτεχνικός , ενώ για συνεργείο σε καλύπτει ακόμα και η χρήση καταστήματος. Τώρα για το πλυντήριο πέρα από την αλλαγή χρήσης θα χρειαστεί να κοιτάξεις και τα λύματα αλλά αυτά σε δεύτερη . Αναφέρομαι στις βεβαιώσεις που πρέπει να πάρεις και στην κατασκευή ελαιοσυλλάκτη κλπ. 

 

https://wiki.ellak.gr/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1_%CE%88%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BE%CE%B7%CF%82_%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85_%CE%A0%CE%BB%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85_-_%CE%9B%CE%B9%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85_%CE%9F%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημέρα, ένας πελάτης μου ζήτησε να κάνει πλυντήριο αυτοκινήτων σε περιοχή που επιτρέπονται μόνο επαγγελματικά εργαστήρια χαμηλής όχλησης...στην απάντηση για χρήση γης δεν αναφέρει αν επιτρέπεται αλλά γράφει οτι στην περιοχή επιτρέπεται μόνο επαγγελματικά εργαστήρια...που μπορώ να βρω το βαθμό όχλησης για το πλυντήριο αυτοκινήτων? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παιδευομαι να βγαλω μια αδεια πλυντηριου αυτοκινητων. Αρχικα χρειαζεται αλλαγη χρησης γιατι το υφισταμενο ειχε αδεια καταστηματος. Το προβλημα μου ειναι οι απαιτουμενες θεσεις σταθμευσης. Υπολογιζονται σαν καταστημα αρα οκ, σαν επαγγελματικο εργαστηριο οπως το θεωρει η εφορια οποτε παλι οκ, ή σαν συνεργειο αυτοκινητων οποτε χρειαζομαι παραπανω θεσεις που δεν εχω που να τις φτιαξω. Βεβαια αν ηταν συνεργειο δε χρειαζομουν αλλαγη χρησης, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση. Το εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα, παιδευομαι να βγαλω μια αδεια πλυντηριου αυτοκινητων. Αρχικα χρειαζεται αλλαγη χρησης γιατι το υφισταμενο ειχε αδεια καταστηματος. Το προβλημα μου ειναι οι απαιτουμενες θεσεις σταθμευσης. Υπολογιζονται σαν καταστημα αρα οκ, σαν επαγγελματικο εργαστηριο οπως το θεωρει η εφορια οποτε παλι οκ, ή σαν συνεργειο αυτοκινητων οποτε χρειαζομαι παραπανω θεσεις που δεν εχω που να τις φτιαξω. Βεβαια αν ηταν συνεργειο δε χρειαζομουν αλλαγη χρησης, αλλα αυτο ειναι αλλη υποθεση. Το εχει αντιμετωπισει καποιος συναδελφος? ευχαριστω

για τις θέσεις στάθμευσης σαν τη χρήση τις υπολογίζεις, καλό είναι να ρωτήσεις στην αρμόδια πολεοδομία. Νομίζω πάντως ότι σε περίπτωση που χρειάζεσαι επιπλέον θέσεις στάθμευσης τις οποίες δε μπορείς να δημιουργήσεις, μπορείς αυτές να τις αγοράσεις, μάλλον από το Δήμο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συναδελφοι, οσο αναφορα τα υφισταμενα και την απαιτηση αλλαγης χρησης.

Διαβαζοντας την 13929/929 / 11.03.2014 εγκύκλιος λεει καθαρα

Τα λοιπά δικαιολογητικά για τα οποία δεν προκύπτει, εκ των κειμένων
διατάξεων, απαίτηση προηγούμενης υποβολής τους σε άλλη συναρμόδια Διοικητική Αρχή –
Υπηρεσία, προ της υποβολής τους στην Υπηρεσία σας [π.χ. αρχιτεκτονικά σχέδια του
κτιρίου του συνεργείου, στη περίπτωση υφιστάμενου κτιρίου με οικοδομική άδεια με χρήση
Η (εμπορική), Ι (βιομηχανία –βιοτεχνία), Λ (σταθμός αυτοκινήτων) ή Κ (αποθήκευση) που,
σύμφωνα με τη παρ. 2 του άρθρου 116 του ν. 4199/2013, δεν απαιτείται η αναθεώρησή της
από την οικεία Υπηρεσία Δόμησης], θα θεωρηθούν από την Υπηρεσία σας, στη περίπτωση
που χορηγήσετε σε μια εκ των εν θέματι επιχειρήσεων – δραστηριοτήτων τη Βεβαίωση
Νόμιμης Λειτουργίας της και θα συνοδεύουν αυτή
.

Η δε παρ.2 του αρθρου 116 του Ν.4199/2013 λεει :

2. Η περίπτωση γ' της παρ. 1 του άρθρου 14 του π.δ. 38/1996 (Α' 26) αντικαθίσταται ως εξής:
«γ) Αδεια οικοδομής ή άδεια δόμησης ή νομαρχιακή απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση ή κάθε άλλο στοιχείο που πιστοποιεί τη νομιμότητα του κτηρίου. Σε περίπτωση υφιστάμενου κτηρίου απαιτείται η υποβολή αναθεωρημένης άδειας για την εγκατάσταση συνεργείου από την οικεία πολεοδομική αρχή ή υπηρεσία δόμησης. Δεν απαιτείται η έκδοση ή η αναθεώρηση της άδειας δόμησης ή αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας σε περίπτωση χρήσης Η (εμπορική), Ι (βιομηχανία - βιοτεχνία), Λ (σταθμός αυτοκινήτων) ή Κ (αποθήκευση), ανεξάρτητα από τη διαφοροποίηση ως προς το δυσμενέστερο του αριθμού των απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης.»

Θεωρω οτι ηφισταμενο κτιριο με χρηση πχ Καταστημα δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.