Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς να αποφύγω διαδικασία προσκύρωσης?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μέτρησα οικόπεδο για ΟΑ, γωνιακό, στην Αγ. Παρασκευή, στον Τσακό.

Μετά την εφαρμογή ΡΓ και τη σύγκριση με τίτλο, προκύπτει στη μια μεριά τμήμα (περίπου 15 τμ)

που δείχνει να ανήκει σε άλλη ιδιοκτησία. Το σχέδιο είναι του 1970.

Εκδοχές, και θέλω γνώμες:

- Κάνω διαδικασία προσκύρωσης (1η μου)

- Κάνω το βλάκα και δείχνω όρια στη ρυμοτομική, δηλώνοντας ότι ο ιδιοκτήτης (με το αετίσιο μάτι) μου υπέδειξε τα όρια.

- Ξανακάνω το βλάκα και δείχνω όρια στη ρυμοτομική, δηλώνοντας ότι έκανα εφαρμογή ΡΓ και μπαίνοντας ίσως στο μάτι της Πολεοδομίας.

Ερώτηση: Αν δεν κάνω τίποτα από τα παραπάνω, και δείξω τα όρια όπως στην πραγματικότητα είναι, και άρα δείχνω όμορο μη άρτιο,

η διαδικασία της ΟΑ μπορεί να γίνει? Δεδομένου ότι υπάρχει πρόσωπο στον άλλο δρόμο.

Παρακαλώ, μη μου απαντήσετε μόνο στην τελευταία ερώτηση, όπου ψιλομαντεύω την απάντηση....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1] προσπαθώ να καταλαβω πώς σε ενα οικόπεδο...ενα τμημα 15 τμ. "δειχνει να ανήκει σε αλλη ιδιοκτησία"

2] και τί σημαίνει να κάνεις "προσκύρωση"???

 

Αυτο το τμήμα είναι ...μόνο του.....αδεσποτο...ξεχωρα απο το υπόλοιπο διπλανό οικόπεδο???

 

Λοιπον λες έχει ο πελάτης σου ενα οικόπεδο

Εχει συμβόλαιο γι΄αυτο και τοπογραφικο...

Θες να κάνεις τοπογραφικο για άδεια...

Αλλο είναι άν είχες ενα παληο απλό τοπογραφικό και τώρα με το εξηρτημένο βρίσκεις καποιεςδιαφορές και άλλο αν ο πελατης σού υποδεικνύει να συμπεριλαβεις εντος του και ενα ακομα τμήμα 15 τμ...που εσύ το βλέπεις "ξένο"

Εν τέλει

Αν είναι δικό του, εντος κάποιας περιφραξης ή αλλης εξουσιαστικής συμπεριφοράς [εμφυτευσεις, δενδρα αποθηκευτικος χωρος κλπ] θα το δείξει δικό του

Αν είναι ξένο, για να προσκυρωθει πρεπει να γινει ΠΤακτοποίησης , τιμη μοναδας και να το πληρώσει κλπκλπ

Αυτος είναι ο μόνος νόμιμος τρόπος.....και να του τον εξηγήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Ανδρέα, έχεις ελέγξει εάν υπάρχει ή όχι πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού για την διάνοιξη της οδού η οποία άφησε το μη οικοδομήσιμο τμήμα των 15 τ.μ. ?

Μήπως υπάρχει και έχει καθοριστεί που προσκυρώνεται το τμήμα ώστε να προχωρήσει στην προσκύρωση τώρα ο πελάτης?

Επίσης, ο ιδιοκτήτης των 15 τ.μ. είναι γνωστός στον πελάτη σου ή είναι κανένας άγνωστος?

Εάν δεν υπάρχει πράξη αναλογισμού και προσκυρώσεως, με άγνωστο ιδιοκτήτη και δεδομένης της μικρής έκτασης της λωρίδας, εάν υπάρχει και παλιός τίτλος ο οποίος να αφήνει περιθώρια στην ...ερμηνεία.. ίσως να μπορούσε το τμήμα αυτό να φανεί και τμήμα της ιδιοκτησίας του πελάτη σου και να καταλήξεις στην δεύτερη επιλογή από τις τρεις που παρέθεσες..

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα γράφεις "Μετά την εφαρμογή ΡΓ και τη σύγκριση με τίτλο, προκύπτει στη μια μεριά τμήμα (περίπου 15 τμ)

που δείχνει να ανήκει σε άλλη ιδιοκτησία. Το σχέδιο είναι του 1970."

 

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, η άποψη μου είναι να μην το ρισκάρεις για να μην βρεις το μπελά σου μελλοντικά.

 

Πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω από την Πολεοδομία να δω μήπως "ξέχασαν" να μου πουν για πράξη αναλογισμού

(ή και Π.Ε., γιατί έμαθα από αλλού ότι στην περιοχή μπορεί να υπάρχει και τέτοια).

Αν υπάρχουν, ξεκαθαρίζει το θέμα: Τις ακολουθώ και λέω στον πελάτη τι χρωστάει στον Δήμο.

Αν δεν υπάρχουν, μιλάω με την Πολεοδομία και ακούω και τη δική τους πρόταση.

Αν δέχονται να δείξω τα όρια στη ρυμοτομική, ωραία. Αλλιώς, βλέπω να κάνω εγώ την πράξη αναλογισμού.

Επισημαίνω μόνο τα εξής:

- Το εμβαδό του τίτλου είναι 5μ. μικρότερο από αυτό που προκύπτει στο "εφαρμοσμένο" τοπογραφικό μου.

Μικρή διαφορά. Αν παίξω, μάλιστα, λίγο περισσότερο με τη ΡΓ, μπορώ να το μειώσω κι άλλο.

- Όλη η περιοχή είναι κτισμένη.

Θα ενημερώσω αύριο που θα έχω (ελπίζω) νεότερα.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχέδιο πόλης του 1970 και πράξη εφαρμογής δεν πάνε μαζί συνάδελφε. Διευκρίνησε ακριβώς το καθεστώς της περιοχής και σιγούρεψε εάν υπάρχει πράξη αναλογισμού και προσκύρωσης και το συζητάμε πάλι. Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς σχεδόν με δεδομένο ότι θα γίνει διαδικασία προσκύρωσης αλλά νομίζω ότι έχεις χάσει κάποια βασικά σημεία. Κάνε κανονικό έλεγχο τίτλων - η Αγία Παρασκευή έχει ακόμα και Κτηματολόγιο - μην ταυτίζεις τόσο άνετα την ΡΓ με το όριο του οικοπέδου, μπορεί άνετα τα 15μ² να είναι "μπροστά" & ρυμοτομούμενα, είτε σε πράξη εφαρμογής είτε σε πράξη αναλογισμού.

 

Αλήθεια, πως έκανες εφαρμογή ΡΓ; Βάσει τίνος; (τεχνική έκθεση; διάγραμμα εφαρμογής; συντεταγμένες; )

 

Λες για σχέδιο του 1970. Εννοείς ρυμοτομικό του 1970 ή τοπογραφικό του 1970;

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

- εφαρμογή ΡΓ έκανα βάσει τροποποίησης σε σχέδιο κλ. 1:500.

- βρήκα και 2 επιπλέον σχέδια στην Πολεοδομία: ένα από προσκύρωση οικοπέδου 2 ιδιοκτησίες πιο κει και μια εκθεση για περιτοίχιση. Δε βοήθησαν.

 

Το συζήτησα με τις κοπέλες στο Τοπογραφικό και καταλήξαμε να δείξω τα όρια στη ΡΓ, αλλά να προσεγγίζει η τελική ιδιοκτησία το εμβαδό του τίτλου (που δεν έχει διαστάσεις). Πράγματι, με λίγο παίξιμο, που μου επιτρέπει η διαμόρφωση μαντρών και κτιρίων, το τελικό οικόπεδο βγαίνει μόλις 2,5 τμ μεγαλύτερο του τίτλου. Πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

 

Αν ένα παλιό σχέδιο εφαρμοστεί συνολικά (όχι ανά ιδιοκτησία ή ΟΤ) δε γίνεται με ΠΕ? Δε μιλάω για τον 1337.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ παλαιό σχέδιο να εφαρμόζεται συνολικά, ήταν και αυτή μια από τις καινοτομίες του 1337.

Νομίζω πως η προσέγγιση σου είναι σωστή συνάδελφε, ειδικά δεδομένου πως η εφαρμογή ΡΓ έγινε ουσιαστικά γραφικά από το διάγραμμα της τροποποίησης εάν κατάλαβα καλά και από την στιγμή που το εμβαδόν που προκύπτει έτσι είναι τόσο κοντινό με αυτό του τίτλου εκτιμώ πως δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Πάντως ίσως θα ήταν καλό να ενημερώσεις τον πελάτη σου πως στην περίπτωση που θα θελήσει να οικοδομήσει καλό θα είναι να προχωρήσει σε σύνταξη νέου Δ.Ε. ώστε να μην υπάρχουν ασάφειες στην εφαρμογή των γραμμών.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό στους συναδέλφους, αλλά διαφωνώ. Και τρομάζω λίγο που τα 15μ² έγιναν 5μ² και μετά 2.5μ². Δεν διευκρίνησες πότε μπήκε η περιοχή στο σχέδιο για να μην λέμε άλλα αντ' άλλων (ΔΕΝ υπάρχει πράξη εφαρμογής πριν τον 1337/83). Όταν λες "εφάρμοσα ΡΓ" σημαίνει είτε ότι ακολούθησες μία υπάρχουσα τεχνική έκθεση, ή ότι έκανες νέο διάγραμμα εφαρμογής. Επίσημο.

 

Εντάξει, τα εμβαδά είναι μικρά αλλά ας κάνουμε μια συζήτηση για το αν ήταν μεγαλύτερες οι διαφορές. Τι πάει να πει "το συζήτησα με τις κοπέλες στο τοπογραφικό και μου είπαν να δείξω τα όρια στη Ρ.Γ. αλλά να προσεγγίζει η τελική ιδιοκτησία το εμβαδό του τίτλου";;; Πριν μπλέξεις, ξεκαθάρισε αν το εμβαδό του τίτλου είναι πριν ή μετά την ένταξη στο σχέδιο γιατί κοιτάζεις διαφορετικά πράγματα.

 

Πριν βάλουμε κάτω όλα τα ενδεχόμενα και όλη την πολεοδομική νομοθεσία, πες μας πότε μπήκε η περιοχή στο σχέδιο πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.