Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aρχιτεκτονική ή Πολιτικών Μηχανικών από ΤΕΙ


m_vasso

Recommended Posts

Μπορει να κανω και λαθος αλλα ως Π.Μηχανικος δεν εχεις και δικαιωματα υπογραφης αρχιτεκτονικης μελετης?Εμενα αυτο μου εχουν πει με μονη διαφορα οτι οι ΠΜ δεν εμβαθυνουν τοσο πολυ στην αρχιτεκτονικη οσο στα στατικα.Γιατι αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα ΠΜ M_vasso. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και οι Αρχιτέκτονες έχουν αντίστοιχα απεριόριστα δικαιώματα υπογραφής στατικών μελετών με μια μόνο "προσυπογραφή Πολιτικού Μηχανικού άνευ αμοιβής για τον αντισεισμικό και τη θεμελίωση".

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για κάποιους τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι σημαντικό κριτήριο επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Τότε να απαντήσω επ' αυτού:

 

Αν σε ενδιαφέρει να τα υπογράφεις όλα να πας στους ΠΜ

 

Αν στη σχολή σου γοητέυτηκες από την Αρχιτεκτονική να πας στην Αρχιτεκτονική

 

Αν είσαι γενικότερα "παιδί των θετικών επιστημών" να πας στους ΠΜ

 

Αν θες να τα υπογράφεις όλα χωρίς κόπο-μόχθο (κατα τη διάρκεια των σπουδών) και χωρίς ηθική στην υπόλοιπη καριέρα σου

έχουν προταθεί αντίστοιχες λύσεις μέσα ατο forum, πατήστε στην αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

m_vasso κατα τη γνώμη μου ψάξε αν με τα επ. δικαιώματα σου μπορείς με 1 master να θεωρηθείς αντίστοιχος πολυτεχνείου. Αν ναι κυνήγησε το οπωσδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους,

Κατ'αρχάς ενα τεράστιο μπράβο για το site! Μέχρι στιγμής εχω βρει πολλές απαντήσεις σε διάφορα θέματα εγκυρες και κατατοπιστικές

Θα ήθελα να ρωτήσω εκτός απο κατατακτήριες εξετάσεις υπάρχει άλλος τρόπος να παρείς την ισοτιμία του πολιτικού μηχανικού; Σε αυτή την φάση της ζωής μου τελειώνω την πρακτική εξάσκηση και ψαχνω την καλήτερη λύση σε αυτό το θέμα μιας και το πτυχίο μας δεν έχει καθορισμένα δικαιώματα, απ'όσο έχω καταλάβει.Έχω βρεί ενα μεταπτυχιακό στο Kingston στο Λονδίνο αλλα δεν ξέρω με βεβαιότητα αν αναβαθμίζει το πτυχίο μου και κατα πόσο

 

Υ.Σ το link που αναφερετε πιο πανω http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=1596&highlight= δεν λειτουργεί σωστά

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ το link που αναφερετε πιο πανω http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=1596&highlight= δεν λειτουργεί σωστά...

 

Με την αλλαγή πλατφόρμας του φόρουμ όλα τα εσωτερικά links αχρηστεύθηκαν. Όταν θα επισημαίνονται σιγά-σιγά θα διορθώνονται (η αναζήτηση όλων είναι αδύνατη καθότι απαιτεί πολύυυ χρόνο). Εδώ είναι συγκεντρωμένα αρκετοί τίτλοι με το θέμα (παρατηρώ ότι απαιτούνται και κάποιες γραμματικές διορθώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διάθεση να μείνεις Αγγλία, με το τίτλο του chartered engineer (πτυχίο ΤΕΙ+Msc+Εμπειρία) εγγράφεσε στο ΤΕΕ κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.