Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σχολής (ΑΤΜ-ΜΜ)


Recommended Posts

Τελικά έβγαλα 17695 μόρια. Είμαι και σε κατηγορία κοινωνικών κριτηρίων(ο αδερφός μου σπουδάζει εκτός αθήνας) οπότε υπάρχει περίπτωση να πιάνω οποιαδήποτε σχολή.

 

Το κακό είναι ότι ακόμα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΕΛΩ.

 

Μαζεύω εδώ και 2 εβδομάδες στοιχεία για διάφορες σχολές και έχω ακόμα 1,5 εβδομάδα για να συμπληρώσω μηχανογραφικό.

Παρά την πληθώρα των απόψεων πιστεύω οτι άξιζε τον κόπο να απευθυνθώ σε εσάς. Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

 

Θα πω μόνο οτι δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για την αφοσίωση που απαιτεί η δουλειά του μηχανικού, μιας και ομόφωνα αποκλείσατε τις παράλληλες σπουδές.

Επίσης δεν ξέρω αν θα το μάθω μέσα σε αυτή τη 1.5 εβδομάδα.

 

Το να ακολουθήσω τυφλά το χόμπυ μου με φοβίζει.

 

Δεν είχα πάρει ΑΟΘ άρα δεν ανοίγω 5ο πεδίο (οικονομικά, διοίκηση). Όμως υπάρχει ένα τμήμα στην ΑΣΣΟΕ, το ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ που μπαίνεις και από 4ο πεδίο.

 

Μου προτάθηκε από το σχολείο μου, είναι στα 17602 και αρχικά τουλάχιστον άκουσα καλά λόγια.

 

Αν υπάρχει μια ολοκληρωμένη γνώμη για τη σχολή θα με βοηθούσε. Σκέφτομαι οτι αφού αφορά διοίκηση, μπορεί να στηριξεί την επιλογή της γαστρονομίας.Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως αν αφορά περισσότερο πληροφορική ή διοίκηση.

 

Επίσης, δεν ακούω καλά λόγια για την ίδια την ΑΣΣΟΕ.(πχ καταλήψεις κλπ)

 

Δεν ξέρω αν έχω βγει εκτός θέματος, μιας και βρίσκομαι σε site μηχανικών, αλλά χρειάζομαι απεγνωσμένα βοήθεια.

 

Αυτά για την ώρα. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παντως να ξερεις ενα πραγμα, πως τουλαχιστον για μια δεκαετια και βαλε,ως σεφ θα εχεις με απολυτη σιγουρια πολυ καλυτερες προοπτικες απασχολησης απ' οτι ως Μηχανικος.

 

Το τμημα του Οικονομικου Πανεπιστημιου Αθηνων που αναφερεις ειναι ενα απο τα πολυ καλα τμηματα στην Ελλαδα. Τα βασικα προβληματα ομως με τα τμηματα Οικονομικης κατευθυνσης ειναι τα εξης δυο : 1)πως πλεον η επιλογη στην αγορα εργασιας γινεται με βαση κυριως τον Μεταπτυχιακο τιτλο σπουδων που εχεις. Τα σοβαρα προγραμματα MBA στο εξωτερικο (για Ελλαδα δεν το συζηταμε, δεν υπαρχουν σοβαρα MBA πλην του ALBA) ειναι πολυ δυσκολα στην εισαγωγη και πολυ ακριβα (μιλαμε για 50.000 € +) και 2) πως στα τμηματα αυτα δεν υπαρχει επαγγελματικη κατοχυρωση.

 

Παντως μεταξυ Διοικητικης Επιστημης και Τεχνολογιας και Πολυτεχνειου σιγουρα Διοικητικη Επιστημη να προτιμησεις.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε φίλε μου ΑΣΣΟΕ, πολύ καλή σχολή. Στη συνέχεια σε κάνεις και ενα ΜΒΑ και είσαι οκ. Οσους φίλους γνωρίζω με αυτό το πακετάκι πήγαν πολύ καλά. Αντίθετα συμφοιτητές μου μηχανικοί, μόνο 2-3 από σύνολο 12 (που έχω επικοινωνία) κατάφεραν κάτι... Θα μου πουν κάποιοι προσωπικά βιώματα...οκ είναι μια πραγματικότητα όμως δεν έχω λόγο να πω ψέματα...Καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Οσους φίλους γνωρίζω με αυτό το πακετάκι πήγαν πολύ καλά. Αντίθετα συμφοιτητές μου μηχανικοί, μόνο 2-3 από σύνολο 12 (που έχω επικοινωνία) κατάφεραν κάτι... Θα μου πουν κάποιοι προσωπικά βιώματα...οκ είναι μια πραγματικότητα όμως δεν έχω λόγο να πω ψέματα

 

Ικαρε δεν υπερβαλλεις καθολου φιλε μου. Στο δικο μου περιβαλλον ιδια και χειροτερη κατασταση για οσους Μηχανικους ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ΑΓΝΟΗΣΕ τα οικονομικά . Πλέον εδώ και ένα χρόνο όποιος έχει ένα σχετικό ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ με οικονομικά , που μπορείς να το πάρεις οπουδήποτε , γίνεται μέλος του Οικονομικού επιμελητηρίου Ελλάδος και έχει την άδεια του οικονομολόγου και του λογιστή .

 

Πήγαινε στο τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθήνας , όπου θα έχεις την άδεια του Γεωπόνου , αλλά και την ειδίκευση μιάς ειδικότητας που μέσω αυτής μπορείς να κάνεις και το κέφι σου .

 

Δες εδώ

 

Πανεπιστήμιο http://www.aua.gr/index.php

 

Σχολή http://ett.aua.gr/

 

Φόρουμ φοιτητών http://www.gewponoi.com/trofima/index.php

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό τμήμα το συγκεκριμένο BAS. Και η Γεωπονική πάντως, από τις δύσκολες σχολές.

 

Η δικιά μου συμβουλή θα είναι μια: στην δήλωση στο μηχανογραφικό, μην κοιτάξεις καθόλοι ποια είναι η βάση της σχολής που βάζεις 1η, 2η, 3η.

Βάλε 1ο ότι γουστάρεις περισσότερο. 2ο το αμέσως επόμενο...πήγαινέ το με βάση τι θέλεις εσύ να κάνεις, η τέλος πάντων τί φαντάζεσαι ότι θα σου αρέσει, γιατί το τι θέλεις είναι σχετικό.

 

Ρίξε μια ματιά και στο Χημικών Μηχανικών πάντως. Πολύ ενδιαφέρουσα σχολή!

Link to comment
Share on other sites

Και οι ΧΜ είναι μιά ενδιαφέρουσα και πολύ παρεξηγημένη σχολή . Οπως και οι μεταλλουργοί .

 

Το ΓΠΑ είναι δύσκολο με άπειρα μαθήματα , στο α' έτος που είναι ο γιός μου είχε 10+12=22 και με πολλές ώρες παρακολούθησης .

 

Επίσης κακώς δεν είναι στην θετική κατεύθυνση αφού βασίζεται πάρα πολύ στην Χημεία και στην Βιολογία , που οι της τεχνολογικής δεν κάνουν και μετά ζορίζονται πολύ μέσα στην σχολή .

 

Γιά το παιδί το θεωρώ ιδανικό τα τρόφιμα , μιά και η σχολή έχει δικές της παραγωγές τυριών κλπ και έτσι θα έχει την δυνατότητα να κάνει και το κέφι του .

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα πάει στη Γεωπονική εξαρτάται και πολύ και από ποια περιοχή είναι ο φίλος.

Γιατί άλλο Γεωπόνος στην Αθήνα και άλλο γεωπόνος...................στην Αιτολοακαρνανία (π.χ.)

Στην Αθήνα που να ασκηθεί το επαγγέλμα, στα τσιμέντα????

Και οι διορισμοί......γιοκ έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε γιά να φύγουν εξωτερικό τα παιδιά . Μας πειράζει αν πάνε παραδίπλα ? Ασε που γιά τα τρόφιμα δεν μπαίνει τέτοιο θέμα , αφού μπορούν να δουλέψουν σε διάφορες περιοχές . Επίσης στα τρόφιμα έχουμε καλή βιομηχανία και εξαγωγές.

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στο Χημικών Μηχανικών πάντως. Πολύ ενδιαφέρουσα σχολή!

 

Ενδιαφερουσα σχολη, χωρις επαγγελματικα δικαιωματα ομως. Αρα πτυχιο χωρις αξια.

 

Γενικα παντως οτι εχει να κανει με ποιοτικη αγροτικη παραγωγη εχει μελλον. Ο ΟΗΕ εχει προβλεψει πως στα επομενα 20 χρονια η ζητηση θα αυξηθει κατακορυφα στελνοντας και τις τιμες στα υψη. Αρα το Γεωπονικο ειναι μια καλη επιλογη.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.