Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πνευματικά Δικαιώματα


Recommended Posts

Τα τοπογραφικά είναι ενός χρόνου περίπου.Φωτοτυπίες-αντίγραφα με σφραγίδα (γνήσια) του τοπογράφου έχω.Αναφέρομε σε ηλεκτρονικό αντίγραφο ώστε να μπορεί ο μηχανικός να το επεξεργαστεί.Ο τοπογράφος λέει π.χ. πες του μηχανικού να μου τηλεφωνήσει για να του στείλω το σε ηλεκτρονικό αρχείο.Γι αυτό γράφω ότι έμμεσα αναφέρω για τον μηχανικό. Δεν κατάλαβα αυτό με την αμοιβή.Αυτή προβλέπετε για οποιοδήποτε αντίγραφο μου δώσει , ή μόνο εάν επικαιροποιηθεί αυτό.Η τιμή είναι για το κάθε αντίγραφο συγκεκριμένη η π.χ επι της εκατό της αμοιβής του τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αναφορικά με το ηλεκτρονικό αρχείο , πιστεύω ότι έχει να κάνει με την συνενόηση με το μηχανικό για την αποστολή με ηλεκτρονικό τρόπο Ελπίζω να μην υπάρχει άλλο λόγος καθώς εγώ είμαι υπέρ του να εξυπηρετεί ο ένας μηχανικός τον άλλο , αφού με το ηλεκτρονικό αρχείο θα διευκολυνθεί ο επόμενος μηχανικός Και είναι κάτι που συνήθως κάνουμε μεταξύ μας οι μηχανικοί Για αυτό θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με τον συνάδελφο και να του δώσετε τα τηλέφωνα του άλλου συναδέλφου να συνενοηθούνε μεταξύ τους

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μονόδρομος; Σε αυτή την περίπτωση αναφερόμουν στην αρχή , ότι πρέπει να του δίνω έμμεσα αναφορά.Δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα θέλει ο μηχανικός να συνεργαστεί ή να χρησιμοποποιήση το αρχείο του προηγούμενου.Μπορώ να πάρω το ηλεκτρονικό αρχείο; Κατάλαβα ότι ήταν λάθος μου η αποτύπωση της περιουσίας μου χωρίς να θέλω άμεσα να την αξιοποιήσω .

Edited by dimos40
Link to comment
Share on other sites

To θέμα ηλεκτρονικού αρχείου, είναι μια πονεμένη ιστορία. Εάν δεν υπάρχει απόλυτη εμπιστοσύνη μεταξύ των μηχ/κών, αποστέλλεις ένα pdf και τέλος.

 

Επίσης, ειδικά για τα τοπογραφικά, πάντα σβήνεις την εξάρτηση απο πάνω. Διότι άλλο να ζητήσεις στοιχεία και άλλο να τα εκμαιεύσεις...

 

Δήμο, σαν ιδιώτη, δεν σε αφορά το ηλεκτρονικό αρχείο. Αποψη μου φυσικά. Εγω προσωπικά δεν θα σου το έδινα (όπως και το έχω αρνηθεί σε όσους μη μηχανικούς το έχουν ζητήσει). Η περίπτωση σου βέβαια, είναι λίγο ιδεάζουσα.

Link to comment
Share on other sites

Κane

Συμφωνώ εν μέρη μαζί σου Και εγώ ηλεκτρονικό αρχείο θα έδινα μόνο στο συνάδελφο μηχανικό Αλλα δεν συμφωνώ να είναι pdf , αλλά αρχείο σε μορφή που θα διευκολύνει το συνάδελφο Εγώ αυτό κάνω Εξάλλου δεν ειναι και κρατικό μυστικό ένα τοπογραφικό διάγραμμα Και ξεκαθαρίζω στους πελάτους μου που δεν επιθυμούν να δώσω το τοπογραφικό τους διάγραμμα σε άλλον ενδιαφερόμενο να μην μου το αναθέσουν , αφού για μένα οι εργασίες μου είναι ανοικτες σε όποιον μου της ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δήμο, σαν ιδιώτη, δεν σε αφορά το ηλεκτρονικό αρχείο. Αποψη μου φυσικά. Εγω προσωπικά δεν θα σου το έδινα (όπως και το έχω αρνηθεί σε όσους μη μηχανικούς το έχουν ζητήσει). Η περίπτωση σου βέβαια, είναι λίγο ιδεάζουσα.

Καλησπέρα

Η περίπτωση μου νομίζω δεν είναι ιδιαίτερη.Ας σβήσει ότι θέλει αλλά σε ρωτώ ,πλήρωσα μόνο για ένα μέτρο χαρτί ή και την εργασία; Ήμαστε στην εποχή των 45nm (μικρό-αρχιτεκτονική υπολογιστών) του google earth και των DVD αντί βιβλίων στα σχολεία και συζητάμε ακόμα για....έντυπα. Πρέπει να έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιώ την εργασία σου για να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Όχι να την αλλοιώσω.Δεν διεκδικώ το ποιος έκανε την εργασία (τοπογραφικό),αλλά την εργασία (που πλήρωσα). Έχω φάει χονδρό δούλεμα από όλους τους τοπογράφους που συνεργάστηκα. π.χ κάνω τοπογραφικό , ζητώ από τον ίδιο τοπογράφο μετά από 6 μήνες,στο αποτυπωμένο να μου δείξει ένα ιδιωτικό δρόμο (δουλεία) και μου λέει ότι δεν ασχολείται με δουλείες ??? Ολοι μου δήλωναν οι πλέον ειδικοί για την περίπτωσή μου.Αναγκαστικά πήγα σε άλλον και άντε τοπογραφικά από την αρχή. Πιστεύω στο άμεσο μέλλον θα δίνεις κάτι στο google earth και θα σου στέλνει το τοπογραφικό σπίτι.

 

Kane , τι μπορεί να θέλει ένας τρίτος το δικό μου τοπογραφικό,είναι νόμιμο η χορήγηση του σε τρίτους;Δεν είναι δημόσιο έγγραφο παρά μόνο εάν κατατεθεί για οποιοδήποτε λόγο σε δημόσια υπηρεσία.

Και για τις δύο παραπάνω παραγράφους ,θα αναφέρω ένα κάπως σχετικό παράδειγμα πνευματικών δικαιωμάτων .Σε φωτογράφηση, ο φωτογράφος μου με ρώτησε εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις φωτογραφίες μου για διαφημιστικούς λόγους και στην συμφωνία ήταν να μου παραδώσει DVD με τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση.Κι αυτός έχει πνευματικά δικαιώματα ,αλλά τα αγόρασα απο την στιγμή της πληρωμής,για κάθε χρήση.

Edited by dimos40
Link to comment
Share on other sites

Και για τις δύο παραπάνω παραγράφους ,θα αναφέρω ένα κάπως σχετικό παράδειγμα πνευματικών δικαιωμάτων .Σε φωτογράφηση, ο φωτογράφος μου με ρώτησε εάν μπορεί να χρησιμοποιήσει τις φωτογραφίες μου για διαφημιστικούς λόγους και στην συμφωνία ήταν να μου παραδώσει DVD με τις φωτογραφίες σε πλήρη ανάλυση.Κι αυτός έχει πνευματικά δικαιώματα ,αλλά τα αγόρασα απο την στιγμή της πληρωμής,για κάθε χρήση.

Ειδικά για τον φωτογράφο υπάρχει νομολογία. Αν δεν ορίζεται ρητώς δεν μπορείς να έχεις τις φωτογραφίες του για κάθε χρήση.

----

Από την άλλη μεριά στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι πιο απλά.

Εικάζω πως το πρόβλημα δεν είναι θέμα πνευματικών δικαιωμάτων αλλά εμπιστοσύνης.

 

Αν δεν του έχεις εμπιστοσύνη ποιο το νοήμα ο οποιοσδήποτε μηχανικός να χρησιμοποιήσει το τοπογραφικό του, αφού ο επόμενος θα κάνει πάλι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη μεριά στην περίπτωσή σου τα πράγματα είναι πιο απλά.

Εικάζω πως το πρόβλημα δεν είναι θέμα πνευματικών δικαιωμάτων αλλά εμπιστοσύνης.

 

Αν δεν του έχεις εμπιστοσύνη ποιο το νοήμα ο οποιοσδήποτε μηχανικός να χρησιμοποιήσει το τοπογραφικό του, αφού ο επόμενος θα κάνει πάλι μετρήσεις.

Ναί είναι θέμα εμπιστοσύνης.Είναι σε γενικές γραμμές καλός τοπογράφος αλλά κακός επαγγελματίας.. Δεν "γουστάρει" να ασχοληθεί άλλο ίσως γιατί έχει πληρωθεί καλά και δεν θέλει να ξαναπάει στο κτήμα γιατί ξέρει οτι δεν θα μπορεί να ξαναζητήση τα ίδια.

Εκανα το λάθος να ξοδέψω 3000€ νομίζοντας (όπως με διαβεβαίωναν οι τοπογράφοι) οτι δεν θα χρειαστεί να ξανακάνω τοπογραφικά

Συμπερασματικά ,έγραψα παραπάνω ότι είναι λάθος να κάνεις τοπογραφικά ,χωρίς να υπάρχει άμεση ανάγκη γι αυτά.

Edited by dimos40
Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινύσω ότι ο λόγος που δίνω ηλεκτρονικό αρχείο συνήθως μόνο σε συνάδελφο είναι γιατί αυτός ξέρει να το χρησιμοποιήσει , αφού όταν το δίνω σε ιδιώτες συνήθως μετά έρχεται ένας συνάδελφος και μου το ξαναζητά αφού ο ιδιώτης μη έχοντας τα κατάλληλα μέσα το χάνει και ο χρόνος που διαθέτω γίνεται διπλός . Όχι δηλαδή ότι αν επιμείνει δεν θα το δώσω Εγώ όπως είπα θεωρώ την εργασία μου ανοικτή σε όποιον την ζητήσει και θεωρώ ότι αυτό πρέπει να είναι το σωστό ώστε να μπορεί να αξιοποιηθεί κατάλληλα από το να μένει σε ένα γραφείο ή μόνο στον πελάτη. Και όπως είπα δεν νομίζω ότι είναι κρατικό μυστικό εκτός αν αφορά εθνική σημασίας αποτύπωση πχ αποθήκη πυρομαχικών του Στρατού κάποιο διυλιστήριο κλπ επομένως εκεί μπαίνουν περιορισμοί.

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Xμμ, στο τόπικ έχουν ανακατευθεί πολλές ινφο μαζί.

 

Αρχικά, εγώ αναφερόμουν στην κατάσταση, (σίγουρα συνάδελφοι τοπογράφοι έχουν βρεθεί στη θέση αυτή) πως δίνοντας έναν αρχείο σε κάποιον συνάδελφο μπορεί να το οικειοποιηθεί και να το χρησιμοποιήσει για λ.χ. σε Ο.Α. Μου'χει τύχει και σε μένα και στο συναίτερο ΑΤΜ.

Θα μου πείς, μεμονωμένο φαινόμενο; Το προσπερνώ. Και για να προλάβω συναδέλφους, ναι, υπάρχουν κάποιοι που υπογράφουν με κλειστά τα μάτια ξένη δουλειά. Αλλη κουβέντα αυτή.

 

Στη περίπτωση του Δήμου, μου φαίνεται παράξενο, πως ο Χ τοπογράφος, που συνέταξε το τοπογραφικό (Δήμο την εργασία πληρώνεις, που απλώς τυπωνεται σε χαρτί) σου, δεν ήθελε έπειτα να περάσει μια δουλεία επάνω. Για ποιό λόγο έχει γίνει αυτό δε το γνωρίζω. Ο λόγος θαρρώ πως είναι οικονομικός, αλλα΄να ξέρεις πως αυτό που είπες ισχύει. Δηλαδή όλοι οι επαγγελματίες δεν είναι ίδιοι.

Αλλος μπορεί να σου το έκανε δωρεάν, άλλος να σε χρέωνε κάτι τυπικό για την επίσκεψη του στο ακίνητο για έλεγχο κατάστασης, άλλος θα σου παιρνε τα ίδια με πρίν.

 

Αυτό το κρίνει ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.