Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερική τακτοποίηση αυθαιρεσιών αυθαιρέτου


Recommended Posts

Εχω αναλαβει την τακτοποιηση αυθαιρετων ενος εκκλησιαστικου λυκειου που ανηκει στην Μητροπολη της πολης μου. Το εκκλησιαστικο λυκειο βρισκεται σε ενα οικοδομικο τετραγωνο ενιαιο το οποιο ανηκει στην εκκλησια. Μεσα στο παραπανω οικοδ. τετραγωνο υπαρχει μια εκκλησια η οποια μετα απο μετρηση μου ανακαλυψα οτι εχει αυθαιρετες κατασκευες ,παραλληλα υπαρχουν και αλλα 2 μικρα κτιρια στο Ο.Τ. αυθαιρετα . Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να τακτοποιησω μονο το εκκλησιαστικο λυκειο και για τα αλλα απλα να αναφερω στο διαγραμμα δομησης και στο τοπογραφικο οτι ειναι αυθαιρετα και χρηζουν τακτοποιησης; Και δευτερον αν ολα τα παραπανω πληρωνουν προστιμο λογω του οτι η εκκλησια γενικα θεωρειται προσωπο δημοσιου δικαιου;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να τους πείσεις να τα ρυθμίσουν όλα με μια δήλωση τώρα. Το πρόστιμο είναι πάρα πολύ μικρό για τις περιπτώσεις των ΝΠΔΔ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήρα τηλ στο Υπεκα μου είπαν πως μπορώ να κάνω μερική τακτοποίηση όπως αυτή που ανέφερα πιο πάνω αρκεί μου λέει να πάρεις τις κατάλληλες υπ. Δηλώσεις και να αναφέρεις και στην τεχνική έκθεση σου και στο διάγραμμα δόμησης ότι το τάδε κτίριο έχει αυθαιρεσίες οι οποίες δεν τακτοποιούνται με την παρούσα τακτοποιηση

 

Ιασονα πρόστιμο δεν υπαρχει καθόλου αλλά οι αμοιβές είναι τόσο υψηλές που η Μητρόπολη δεν θα το κάνει ,σκέψου έχει αποτύπωσε ιός αρχιτεκτονικών και στατική επάρκεια. Αυτοί θέλουν να τακτοποιήσουν μόνο το Λύκειο για να μπει στο εξοικονομώ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα παραπάνω ισχύουν και για τον 4178/2013 ή έχει αλλάξει κάτι;

Αν βγαίνει ένα συμπέρασμα πάντως από τα παραπάνω νομίζω πως είναι ότι οι επίσημες απαντήσεις έστω προφορικές είναι ότι επιτρέπεται η επιλεκτική δήλωση. Άλλωστε "ότι δεν απαγορεύεται επιτρέπεται." Υπάρχει περίπτωση να έρθει κάποιος από την πολεοδομία και να μου πει γιατί δεν τα δήλωσες όλα; Θα του απαντήσω: "δεν λέει κάπου ο νόμος ότι πρέπει να τα δηλώσω όλα." Εννοείται βέβαια ότι θα να αποτυπώσω όλα. Έχει κάποιος διαφορετική άποψη; Θα εκτιμούσα διαφορετικές απόψεις γιατί αυτό που κάνω είναι απλά να σκέφτομαι γράφοντας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα. Έχω περιπτωση ιδιοκτητη που του εκανε καταγγελια για αυθαιρετα.Πηγε η πολεοδομια και εκανε καταγραφη των αυθαιρετων. Ο ιδιοκτητης αποφασισε να τακτοποιησει ολα τα αυθαιρετα του. Υπαρχει ομως το εξης προβλημα...Σε καποιο μικρο  τμημα του οικοπεδου του ο αλλος γειτονας (οχι αυτος που κατηγγειλε) εχει χτισει εδω και χρονια καποια κτισμτα  τα οποια σιγουρα θα εχουν αυθαιρεσιες. Για το τμημα αυτο ειχε γινει παλιοτερα ιδιωτικο συμφωνητικο πωλησης ουσιαστικα της μικρης εκτασης οικοπεδου απο τον πελατη μου στο γειτονα (αφου εκ παραδρομης εχτισε εκει) το οποιο ομως δεν μεταγραφηκε ποτε. Η πολεδομια κατα την αυτοψια της δεν αναφερθηκε σε αυτα τα κτιρια καθως δε γνωριζε την κατασταση.

 

 

Ο πελατης μου δεν ενδιαφερεται να μεταβιβασει το οικοπεδο. Μπορω να κανω μερικη τακτοποιηση ,δηλαδη να τακτοποιησω μονο τα δικα του κτηρια και να αναφερω οτι μεσα στην ιδιοκτησια υπαρχουν καποια κτηρια που δεν θα τακτοποιηθουν? Και να μην του δωσω βεβαιωση νομιμοτητας παρα μονο τη δηλωση για να καλυφθει απεναντι στην πολεοδομια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.