Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μερική τακτοποίηση αυθαιρεσιών αυθαιρέτου


Recommended Posts

Εννοείς ότι καλύπτεται με την προσωρινή υπαγωγή δεδομένου ότι έχει πληρώσει όλο το ποσό των προστίμων. Εγώ τί χαρτί πρέπει να του δώσω να το δείξει στους υπαλλήλους της πολεοδομίας? Ένα screensaver από το σύστημα που να φαίνεται ότι έχει πληρωθεί το τέλος υπαγωγής και το παράβολο?

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Θα τυπώσεις το pdf της δήλωσης που είναι παραδίπλα από το σύμβολο του € στο πανω δεξιά μερος της οθόνης.Εκεί φαίνονται όλα και οι πληρωμές

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στην περίπτωση μερικής τακτοποίησης των αυθαιρεσιών τι γίνεται με τα σχέδια; Εμεις σαν μηχανικοί δεν πρέπει να δείξουμε τι υπάρχει στην πραγματικότητα; Οπότε πως μας καλυπτει η υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη; Εφόσον θα δείξουμε στα σχέδια την πραγματικότητα δεν θα φαίνονται όλες οι αυθαιρεσίες; Δεν αυτοκαταγγέλεται έτσι ο ιδιοκτήτης για αυθαιρεσίες που μάλιστα από την στιγμή που δεν θα δηλωθουν δεν θα υπαρχει αναστολή κυρώσεων για αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά ο Ν.4014/2011 δεν αναφέρει ότι, ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί επιλεκτικά να δηλώσει τις αυθαιρεσίες του ακινήτου του!

Η μόνη που το αναφέρει είναι η Λεμπέση στις σημειώσεις της.

Προσοχή, όμως στο τι πρέπει να κάνει ο μηχανικός....

Αποτυπώνει ό,τι βλέπει (κι αυτά που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να δηλώσει), σφραγίζει - υπογράφει - ευθύνεται για ό,τι βλέπει.

Βγάζει φωτογραφίες, γράφει στην τεχνική του έκθεση ό,τι βλέπει.

Κι ερωτώ:

Αν τα κάνει όλα αυτά, θα υπάρξει ιδιοκτήτης να του αναθέσει τη δουλειά;;;;

Άρα, χάνει τη δουλειά κι ο ιδιοκτήτης πάει "αλλού" που ο "μηχανικός" θα είναι ανεκτικότερος....

Link to comment
Share on other sites

Όταν τακτοποιήσεις "μερικώς", και πάλι το σύστημα θα σου βγάλει μια βεβαίωση ότι: Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία........δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πέραν αυτών που υπάγονται στις τάδε εξαιρέσεις κτλ.... Τι κάνεις μ' αυτό? Δε την χρησιμοποιείς καθόλου, οκ...Το νόημα μιας μερικής τακτοποίησης δε το καταλαβαίνω καθόλου.Πιο πολύ έχει να κάνει με τον τρόπο που παίζει αυτός ο νόμος με την ψυχολογία του αυθαιρετούχου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι παραβιάζει την δεοντολογία του μηχανικού, του φορτώνει επιπλέον "άδικη" ευθύνη και δυνητικά μπορεί να τον μπλέξει σε περιπέτειες.Πολλά γίνονται...Να σημειώσει στην τεχνική έκθεση ότι "είδε" κι άλλες παραβάσεις, ναι εντάξει.Δηλώνει δηλαδή ενήμερος σε μια κατάσταση που κάποια στιγμή ίσως φέρει τον πελάτη του αντιμέτωπο με πρόστιμα και δε ξέρω γω τι άλλο.Επιπλέον, δε βρίσκω λογική και χρησιμότητα εκ μέρους του ιδιοκτήτη να κάνει μισοδουλειά. Εάν δεν έχεις τα λεφτά να το κάνεις σωστά, δεν έχει νόημα να ξοδέψεις χρήμα για να κάνεις κάτι ημιτελές που εν τέλει αν παραστεί ανάγκη μπορεί να μη σε εξυπηρετήσει σε τίποτα.Άποψη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση προς ΥΠΕΚΑ και ΤΕΕ έλαβα την παρακάτω απάντηση:

"

1. Μπορώ να τακτοποιήσω μέρος των αυθαιρεσιών (π.χ 3 από τις 5)?

2. Πώς θα αποδεικνύεται ότι έχουν τακτοποιηθεί? Θα μπορέσω να

δημιουργήσω κάποιο έγγραφο?

3. Καλύπτομαι νομικά από την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη η οποία αναφέρει ότι τον ενημέρωσα για το σύνολο των αυθαιρεσιών και ότι αυτός

επιθυμεί να τακτοποιήσει μόνο τις 3 από αυτές?

 

Απάντηση:

Δεδομένου οτι ο ιδιοκτήτης πληρώνει αφ' ενός και αυτός αναθέτει αφ' ετέρου μπορεί ο μηχανικός να δηλώσει τα αυθαίρετα που του αναθέτει ο ιδιοκτήτης.

Ο μηχανικός όμως : 1) οφείλει στα δικαιολογητικά-σχέδια της β' φάσης που θα υπογράψει σήμερα να αποτυπώσει την υφιστάμενη κατάσταση με ένδειξη των αυθαιρεσιών που δεν ρυθμίστηκαν και

2) Δεν θα υπογράψει τη βεβαίωση της παρ. 4 του άρθρου 23 του νόμου

 

Εγώ ακόμα δεν γνωρίζω υπεύθυνα από το κράτος

ι) αν καλύπτομαι με την υπεύθυνη δήλωση για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες από τον ιδιοκτήτη

ιι) αν με καλύπτει το pdf Που αναφέρει ο ManolisGov (το pdf της δήλωσης που είναι παραδίπλα από το σύμβολο του € στο πανω δεξιά μερος της οθόνης) το οποίο δείχνει ότι είμαι σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής και ότι έχει πληρωθεί το πρόστιμο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα τυπώσεις το pdf της δήλωσης που είναι παραδίπλα από το σύμβολο του € στο πανω δεξιά μερος της οθόνης.Εκεί φαίνονται όλα και οι πληρωμές

 

Από το ΥΠΕΚΑ μου απάντησαν ότι αυτό το pdf δεν δείχνει ποιοί χώροι νομιμοποιούνται. Συνεπώς, όταν έρθει η πολεοδομία στις 17/9, έχω δικαίωμαν να είμαι σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής? Ποιό χαρτί θα πρέπει να δείξει ο ιδιοκτήτης στην πολεοδομία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.