Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει μηχανικός που να μη δουλέυει με ΑΠΥ;


pseirak

Recommended Posts

Έχω αυτήν την απορία...

ΚΑΝΕΝΑΝ δεν έχω ακούσει να δουλεύει με τη συλλογική σύμβαση. Όλοι οι μηχανικοί που ξέρω ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ, ΧΜ , όλοι με μπλοκάκι.

Δηλαδή αν καταργηθεί, ποιοί ακριβώς θα θιχτούν;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πραγματικότητα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που είναι μισθωτοί σε διάφορες εταιρείες βιομηχανικές, πληροφορικής, ναυτιλιακές, τηλεπικοινωνιών, νοσοκομεία κτλ....Κυρίως ΜΜ, ΗΜ, έχω τουλάχιστον 1 γνωστό σε κάθε ένα από αυτούς τους τομείς.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετοί συνάδελφε. Ειδικά στην ειδικότητά μας, τα στελέχη γραφείων μελετών που έχουν εντάξει σε αυτά το μελετητικό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

....συλλογική σύμβαση....

Δηλαδή αν καταργηθεί, ποιοί ακριβώς θα θιχτούν;

Δυστυχώς δεν θίγονται μόνον οι μισθωτοί, αλλά (έμμεσα) όλοι... Κι αυτό διότι οι μισθοί της ΣΣΕ αποτελούσαν γενικά έναν "μπούσουλα" για τον καθορισμό της αμοιβής με μπλοκάκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα
θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
απο την αδεια ασκησεως επαγγελματος και εκ τοτε ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος σε εταιρια αε αλουμινοκατασκευων δεν εχω μπλοκ αποδειξεων σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα ουτε και σφραγιδα.
αν βγαλω σφραγιδα μπορω να την χρησιμοποιησω οσο παραμενω ιδιωτικος υπαλληλος και αν ναι σε ποιες περιπτωσεις και με ποιο τροπο?

 

Ελπιζω να μην κουρασα.
Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις μόνο εάν υπογράφεις για λογαριασμό της εταιρείας .Για να την χρησιμοποιήσεις παντού χρειάζεται μπλοκάκι δλδ έναρξη.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είναι οι μηχανικοί που εργάζονται με συμβάσεις εργασίας (συλλογικές σε μεγάλες εταιρείες, επιχειρησιακές-ατομικές σε μικρότερες) οι οποίες προσπαθούν να συνδυάσουν τους κανόνες της Αγοράς και τις υπάρχουσες συλλογικές συμβάσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι η συλλογική σύμβαση προσπαθεί να αποτιμήσει αντικειμενικά και την ποιότητα της εργασίας σου (πτυχίο, εξειδίκευση, προϋπηρεσία) άρα λειτουργεί ως μπούσουλας όπως ειπώθηκε.

 

Ειδικότερα σήμερα, το μπλοκάκι οφείλει να αποτελέσει παρελθόν διότι είναι:

1) παράνομο για την εταιρεία και για τον κάτοχο εφόσον εργάζεται αποκλειστικά για την εταιρεία

2) αναχρονιστικό διότι κάποτε εξασφάλιζε μειωμένους συντελεστές κέρδους για εμάς αλλά πλέον αυτοί καταργήθηκαν

3) ηλίθιο από τη στιγμή που και οι μισθοί έχουν πέσει και προγράμματα επιδότησης υπάρχουν και η νομιμότητα της εταιρείας ώστε αυτή να μη φοβάται από τον ανταγωνισμό... άρα υπάρχουν κίνητρα για όλους τους εμπλεκόμενους να υπογράψουν μία (στη χειρότερη έστω κάποια φανερά κάποια μαύρα χρήματα).

 

καλή συνέχεια συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εγώ γνωρίζω μισθωτούς μηχανικούς, σε ναυτιλιακές, καπνοβιομηχανίες, πετρελαϊκές κ.α.

 

Για τους εργαζομένους με μπλοκάκι, η τελευταία μόδα (φετινή) είναι να τους αλλάζουν 'εργοδότη' ανά τρίμηνο. Τέσσερις εργοδότες στο έτος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.