Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιβαλλοντική μελέτη αρδευτικής γεώτρησης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μια επιβεβαίωση ζητώ για το εξής:

 

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 1958/2012 οι υδρογεωτρήσεις ανήκουν στην Ομάδα 2, α/α 6. Από όσο βλέπω στην κατάταξη, εφόσον η ετήσια απόληψη είναι μικρότερη των 25.000m3/ έτος, δεν απαιτείται ΜΠΕ, αλλά μόνο λήψη άδειας εκτέλεσης έργου και χρήσης νερού. Σωστά ή έχω χάσει κάτι?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ που το βλέπω...Μήπως όμως πρέπει να στείλεις φάκελο για την απαλλαγή στην Περιφερειακή ενότητα?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με σημερινή πληροφόρηση. Από το περιβάλλον της Περιφέρειας Αττικής μου είπαν ότι για όσες γεωτρήσεις είναι κάτω του ορίου της Β κατηγορίας, δεν χρειάζεται να πάρεις απαλλακτικό, αλλά η αδειοδοτούσα αρχή - Δ/νση Υδάτων - πιστοποιεί ότι δεν χρειάζεται ΕΠΟ, στο στάδιο των αιτήσεων για τη λήψη άδειας εκτέλεσης έργου και χρήσης νερού.

 

Έχει κάποιος άλλος συνάδελφος πρόσφατη εμπειρία για να το επιβεβαιώσει?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ανανέωση άδειας χρήσης νερού: σε όσες γεωτρήσεις η αντλούμενη ποσότητα δεν ξεπερνα τα 100.000 κυβ. νερού/έτος δεν χρειάζεται ΜΠΕ. Συμπληρώνεται μόνο ένα ερωτηματολόγιο "Περιβαλλοντική Έκθεση" .

Link to comment
Share on other sites

Για ανανέωση άδειας χρήσης νερού: σε όσες γεωτρήσεις η αντλούμενη ποσότητα δεν ξεπερνα τα 100.000 κυβ. νερού/έτος δεν χρειάζεται ΜΠΕ. Συμπληρώνεται μόνο ένα ερωτηματολόγιο "Περιβαλλοντική Έκθεση" .

 

Δεν ισχύει αυτό πλέον μετά την έκδοση σχετικής τροποποίησης. Γενικότερα ισχύει το post #11 πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.