Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρος με την αποπεράτωση?


Recommended Posts

Γεια σας ,εχω αγοραση μια ημιτελη τριοροφη οικοδομη με ποσοστα εγω και τα ανηλικα παιδια μου.εχω ξεκινησει εργασιες αποπαιρατωσης,πιστευω οτι του χρονου μεχρι τις 31/12/13 οταν και ληγει η οικοδομικη αδεια θα εχω τελειωσει.μαζευω τιμολογια(τα οποια κοβονται σε εμενα) και το ΙΚΑ θα πληρωθει κανονικα.Η ερωτηση μου ειναι αν οταν θα παω στην ΔΟΥ για να παρω ρευμα θα προκυψει αλλος φορος περα απο αυτον που πληρωσα οταν αγορασα την οικοδομη?εχω τελειωση με την εφορια?

Link to comment
Share on other sites

επειδη η αδεια σου βγηκε το 2009 υπαγεται στο φπα. ο φορος που πληρωσες στην αρχη ηταν φορος μεταβιβασης. μια ερωτηση στον λογιστη σου για προυπολογιστικο κοστος και απολογιστικο θα σε κατατοπιζε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα άλλο φόρο εφ' όσον δεν πουλήσεις την οικοδομή η μέρος της άμεσα ώστε να θεωρηθείς επαγγελματίας κατασκευαστής .

 

Αρα το ΦΠΑ δεν σε αφορά .

 

Πρέπει να μαζέψεις τα τιμολόγια που καλύπτουν το ελάχιστο κόστος ώστε να μην έχεις εκεί θέμα απόκρυψης ΦΠΑ .

 

Επίσης πρέπει το συνολικό κόστος να καλύπτεται από τα εισοδήματα σου τωρινά και παλαιά , ώστε να μην έχεις θέμα με το πόθεν έσχες .

 

Αυτά .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βας

καλημερα

- π ά ρ α πολυ ορθή η παρατήρηση για την μή "αμεση πώληση".....

και δεν αφορά μονον τον ερωτώντα, αλλά και εν γένει κάθε εναν που αγοραζει ένα οικόπεδο, το δινει σε αντιπαροχή και αρχίζει αμεσως τις πωλησεις.....ωστε θεωρείται οτι ασκεί εμπορική επιχείρηση....

[βέβαια, το πώς αγόρασε ημιτελές με αγοραστές ανήλικα και πώς τα ανήλικα μπορούν και χτίζουν...ειναι ενα θέμα....μάλλον το έλυσε με τον λογιστή του....]

- για τον ΦΠΑ, δεν μας λέει πότε βγήκε η ΟΑ [πριν ή μετα το 2006] και αν ο πωλητης ειχε ζητησει εξαιρεση,.....ή τι επάγγελμα εκανε...καί τί έκανε με το ΙΚΑ ως προς την διαδοχή στην ΟΑ.,, έχει και ενα θέμα με το τί είχε καταβάλει ο πωλητής μεχρι την πώληση για το ΙΚΑ

 

-για το πόθεν εσχες, μεχρι 31-12-2013 δεν εχει πρόβλημα, αφου μεχρι τότε εχει αναστολή...

καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

1)Λοιπον η αδεια ειναι του 2005 και εχει παρει παραταση για 4 χρονια στις 30-1-2009

2)[βέβαια, το πώς αγόρασε ημιτελές με αγοραστές ανήλικα και πώς τα ανήλικα μπορούν και χτίζουν...ειναι ενα θέμα....μάλλον το έλυσε με τον λογιστή του....] δεν με ρωταει κανενας μεχρι 31-12-2013 ουτε πως το απεκτησαν ουτε πως το κτιζουν

3)το αγορασα απο ιδιωτη ο οποιος εχει πληρωμενο το ΙΚΑ μεχρι το σημειο που το αγορασα και πηγαμε στο ΙΚΑ μετα την αγορα οπου και εγινε διαδοχη

4)δεν εχω σκοπο να πουλησω τιποτα την επομενη 5ετια αλλα ισως κανω συσταση οριζοντιας ιδιοκτισιας

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν έχεις ΦΠΑ- όλα καλά

σύσταση έπρεπε να ειχες κάνει [εκτος και αν ειχε γίνει απο τον ιδιώτη-πωλητή...το βλέπεις...

και επίσης, επειδη είναι όπως είπες τριόροφη οικοδομη, πρεπει να γίνει διανομή, για να πάρει ο καθένας το δικό του

πού όμως δεν θα είναι " προ πάσης ανέγερσης..."

αλλά στο στάδιο που ειναι σήμερα και θα έχει φόρο...

να μιλησεις με τον συμβ/φο για το θέμα αυτο άμεσα...

[και επειδη ειναι ανήλικα θα χρειασθει και αποφαση δικαστηρίου...]

εσυ συμμετέχεις με τον πίνακα δαπανων και ποσοστών, σχέδια, κατόψεις και τις τακτοποιήσεις τυχόν αυθαιρεσιών κλκλπ προκειμενου να

συσταθει η ΟΙ

." συμμετέχεις" ....επ' αμοιβή...βεβαιως....

κσλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,εαν δεν κανω συσταση μεχρι οτου ενηλικιωθουν τα ανηλικα δηλαδη σε δεκα χρονια,θα υπαρξει προβλημα?

Οταν τελειωσει η οικοδομη δεν θα μπορω να νοικιαζω τα διαμερισματα και να περνει ο καθενας τα ενοικια

συμφωνα με τα ποσοστα του?

Η οικοδομη αγοραστηκε απο δυο ιδιωτες, ημητελης,οι οπιοι ιδιωτες εχουν και μια κατασκευαστικη εταιρια (το εν λογο ακινητο το ειχαν σαν φυσικα προσωπα)

αυτοι λοιπον μου χρωστουσαν χρηματα απο καποια αλλη συναλλαγη,

ετσι λοιπον ανελαβαν να μου τελειωσουν την οικοδομη με δικα τους εξοδα-δαπανες-ικα(σαν κατασκευαστικη εταιρια πλεον) η οποια συμφωνια εγινε με ιδιωτικο συμφωνιτικο

κατατεθημενο σε συμβολαιογραφο.

Τωρα απο εκει και περα φενεται παντου οτι την τελειωνω με δικα μου εξοδα ικα κ.τ.λ , τιμολογια κοβονται στο ονομα μου.

Πρεπει να προσεξω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απο εκει και περα φενεται παντου οτι την τελειωνω με δικα μου εξοδα ικα κ.τ.λ , τιμολογια κοβονται στο ονομα μου.

Πρεπει να προσεξω κατι?

 

Δεν είναι και πολύ σωστό αυτό που κάνεις από όσο κατέληξα για δική μου παρόμοια περίπτωση. Εφόσον είστε συνιδιοκτήτες θα πρέπει να μοιραστεί το κόστος. Εϊναι ανήλικα βέβαια τα παιδιά σου και αυτό το περιπλέκει. Θέλει ψάξιμο το θέμα γιατί ενδέχεται να έχεις προβλήματα. Η οικοδομική άδεια σε ποιό όνομα φαίνεται αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

"ιδιωτικο συμφωνητικο κατατεθειμένο σε συμβολαιογράφο" όπως είπες...μάλλον δεν εχει ξαναγίνει...

κάτι άλλο εννοείς...

εν πάσει περιπτώσει

όπως είπε, πολύ ευγενικά, ο tparag "δεν είναι καί πολύ σωστό..."

οπως εγω θα πώ "εδώ που έφθασες είσαι σε σημείο Μη επιστροφής"

Αρα, μιλάς με τον λογιστή σου

 

υγ 1

και βέβαια θα μπορουν να εκμισθωθούν τα ακίνητα και να αποδίδουν ενοίκια....

το θέμα ειναι σε ποιόν θα φορολογηθουν...

[αν τα ανηλικα αποκτουσαν τα ακίνητα απο κληρονομιά ή απο δωρεά εστω του παππού, , εχουν αυτοτελή υποχρεωση φόρου. Αν ειναι απο δωρεα των γονεων παει στους γονείς......Εδω εχουν ακινητα που χτίζουν με χρήματα που εσυ δινεις...επομενως... λές με τον λογιστή σου όσα προανέφερα, με διορθώνει ή επιβεβαιώνει εν ολω ή εν μέρει, και προγραμματίζεις όσο μπορείς τις κινήσεις σου...

δλδ εχεις θεμα φορολογίας εισοδηματος,, Ε9, ακίνητης περιουσίας, παροχής χρηματων στα ανηλικα, τιμολογίων ανοικοδόμησης, , ΙΚΑ για την ανοικοδόμηση και θέλεις άδεια δικαστηρίου αν θελήσεις να πουλήσεις πριν την ενηλικίωση και όταν θα κάνεις την διανομή για να παρει ο καθενας το δικό του διαμέρισμα αντε ξανα φορο διανομής, συμβ/φο, υποθηκοφυλάκεια κλπκλπ.

 

υγ 2. Με αφορολόγητο για γονικες παροχες ακινητων τις 150.000 ή και παραπάνω για α΄ κατοικία.[δεν θυμάμαι αυτη τη στιγμή ακριβώς...]. θεωρώ οτι δεν επρεπε να βαλεις απο τωρα τα ανήλικα στο συμβόλαιο....

απλη γνωμη ειναι...ΟΚ????....

καλημέρα σε όλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.