Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράδειγμα φορολογικής δήλωσης


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα κάνω τη φορολογική δήλωση αυτή την εβδομάδα και επειδή θέλω να έχω γνώση του θέματος και να μη το αφήσω αποκλειστικά στον λογιστή μου θα αναφέρω ένα παράδειγμα με κάποιες απορίες και όποιος μπορεί να βοηθήσει. Έστω ότι το μεικτό εισόδημα είναι 20000 ευρώ ( για το 2012 νομίζω ότι οι περισσότεροι μηχανικοί δεν θα έχουμε άγχος για τη δήλωση μας διότι θα είναι στο αφορολόγητο των 5000 ευρώ!!!), για το καθένα από τα παρακάτω τι ποσό αφαιρείται από το φόρο?

  1. 3000 ευρώ για ΤΣΜΕΔΕ.
  2. 2500-3000 ευρώ αποδείξεις βενζίνης (χωρίς όμως σφραγίδα από πίσω, δεν το γνώριζε βλέπετε ο λογιστής μου!!!).
  3. 700 ευρώ αποδείξεις από σέρβις αυτοκινήτου.
  4. 4000 ευρώ γενικές αποδείξεις

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

για το 1 υπάρχει ξεχωριστό πεδίο για πληρωμή σε ταμεία εκτός των εισφορών που καταβάλει ο εργοδότης. Δεν γνωρίζω πως αφαιρείται σε σχέση με το αφορολόγητο.

 

Τα 2, 3 και 4 στις αποδείξεις.

 

Με την ευκαιρία να ρωτήσω τη συνδρομή στο ΤΕΕ (περίπου 67 €) σε ποιό πεδίο τη δηλώνουμε στη δήλωση εισοδήματος (Ε1) ?

 

Αν θυμάμαι καλά μέχρι πέρσι ενσωματώνονταν στις ανωτέρω πληρωμές του μηχανικού στα ταμεία.

 

Ευχαριστώ για τυχό απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν αφαιρείται εξ ολοκήρου? Για τις βενζίνες και τη συντήρηση του αυτοκινήτου αναφέρει στο Μηχανικός για έκπτωση 70%, τι σημαίνει πρακτικά αυτό στο παραπάνω παράδειγμα? Το οτι δεν έχω σφραγίδες απο τα πρατήρια στις αποδείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν "αφαιρείται" το ΤΣΜΕΔΕ πλέον με τον τρόπου που συνέβαινε μέχρι πέρυσι. Έχεις πληρώσει 3.000, αφαιρείται από τον φόρο σου το 10% δηλαδή 300€ λιγότερος φόρος από όσος προκύπτει.

Για έστω 3000 ευρώ δαπάνες αυτοκινήτου, έχεις 70%*3000=2100€ εκπιπτώμενες δαπάνες. Από τα ακαθάριστα έσοδά σου δηλαδή, μπορούν να αφαιρεθούν 2.100 ευρώ ως δαπάνες.

Link to comment
Share on other sites

Για τις δαπάνες ΙΧΕ, απαραίτητη προυπόθεση για την εκπτωση ειναι να εχουν καταγραφει στα βιβλία σου κτλ κτλ. Δεν ειναι πως τις κρτατουσα σε μια σακούλα και τωρα ξαφνικά θα εχω εκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν "αφαιρείται" το ΤΣΜΕΔΕ πλέον με τον τρόπου που συνέβαινε μέχρι πέρυσι. Έχεις πληρώσει 3.000, αφαιρείται από τον φόρο σου το 10% δηλαδή 300€ λιγότερος φόρος από όσος προκύπτει.

Για έστω 3000 ευρώ δαπάνες αυτοκινήτου, έχεις 70%*3000=2100€ εκπιπτώμενες δαπάνες. Από τα ακαθάριστα έσοδά σου δηλαδή, μπορούν να αφαιρεθούν 2.100 ευρώ ως δαπάνες.

Όντως το ΤΣΜΕΔΕ δεν αφαιρείται πλέον 100% (έλεος!!!!!!!! λες και δεν είναι έξοδα, έλεος!!!!!!!).

Για τις αποδείξεις βενζίνης (που πρέπει να έχουν σφραγίδα για να έχουν θέση τιμολογίου) και λοιπά έξοδα αυτοκινήτου, νομίζω το 70% δεν ισχύει (τουλάχιστον για επιβατηγό ΙΧ) κατ' αποκλειστικότητα. Εξαρτάται από τα κυβικά του αυτοκινήτου. Ας πούμε εγώ με 1600cc έχω ποσοστό γύρω στο 40% όπως μου έχει πει ο λογιστής μου ενώ αν είχα 1400cc θα ήταν γύρω στο 60% (με κάθε επιφύλαξη τα ποσοστά). Τώρα αν κάποιος έχει επαγγελματικό αυτοκίνητο (πχ φορτηγάκι, αν και για μηχανικό σπάνιο...) δε γνωρίζω τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Για τις δαπάνες ΙΧΕ, απαραίτητη προυπόθεση για την εκπτωση ειναι να εχουν καταγραφει στα βιβλία σου κτλ κτλ

 

Δεν έχουν περαστεί και δεν έχουν κ σφραγίδες απο τα πρατήρια (άσε λογιστής κορυφή!!!). Υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Αν τις έχεις περάσει στο βιβλίο εσόδων - εξόδων, πάρτες τώρα και πήγαινε στα συγκεκριμένα πρατήρια, οι περισσότεροι θα σου βάλουν σφραγίδα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν τις έχεις περάσει στο βιβλίο εσόδων - εξόδων, πάρτες τώρα και πήγαινε στα συγκεκριμένα πρατήρια, οι περισσότεροι θα σου βάλουν σφραγίδα

 

Αυτό σκέφτηκα και εγω... Ελα όμως που ο λογιστής μου δεν τις έχει περάσει στο βιβλίο εσόδων-εξόδων? Μπορώ να αλλάξω κάτι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ν' αρχίσεις να σκέφτεσαι μήπως πρέπει ν' αλλάξεις ...λογιστή!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.