Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράδειγμα φορολογικής δήλωσης


Recommended Posts

Δηλαδή αν εγώ πχ μετατρέψω το αυτοκίνητό μου σε αέριο με κόστος ας πούμε 1000 €, θα ''γλιτώσω'' ουσιαστικά 700???? Ή ακόμα και αν έχω δύο αυτοκίνητα στην κατοχή μου (στο όνομά μου), θα εκπίπτουν και για τα δύο αυτοκίνητα τα έξοδα??? Δυσκολεύομαι να το πιστέψω για ελεύθερο επαγγελματία (και όχι εταιρία) το 70%. Όπως και να έχει θα το ρωτήσω όμως.

 

Δεν ειναι οτι γλυτωνεις τα 700, αναγνωριζονται αυτα τα 700 σαν εξοδο. Οπότε αυτα τα 700 μειώνουν τα καθαρα σου και επομένως αναλογα με τον συντελεστη φορολόφησης κερδίζεις ενα ποσό.

 

Προφανώς δεν ισχύει για τα 2 αυτοκίνητα..... θα σου πει ο άλλος, γιατί θες 2 αυτοκίνητα για το επάγγελμα σου??? Γεικά να μην ειμαστε και απληστοι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεν έχουν περάστει στο βιβλίο εσόδων - εξόδων? Καμία ιδέα... Τελικά και λογιστές πρέπει να γίνουμε... :sad:

 

Aπαραίτηση προυπόθεση για την φορολογική έκπτωση των δαπανών είναι η καταχώρησή τους στα τηρούμενα βιβλία , εδώ στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ (υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις αλλά αυτές δεν είναι για εσάς )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.