Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράδειγμα φορολογικής δήλωσης


Recommended Posts

νομίζω το 70% δεν ισχύει (τουλάχιστον για επιβατηγό ΙΧ) κατ' αποκλειστικότητα. Εξαρτάται από τα κυβικά του αυτοκινήτου. Ας πούμε εγώ με 1600cc έχω ποσοστό γύρω στο 40% όπως μου έχει πει ο λογιστής μου ενώ αν είχα 1400cc θα ήταν γύρω στο 60% (με κάθε επιφύλαξη τα ποσοστά). Τώρα αν κάποιος έχει επαγγελματικό αυτοκίνητο (πχ φορτηγάκι, αν και για μηχανικό σπάνιο...) δε γνωρίζω τι συμβαίνει.

 

Το 70% ισχύει και κατ'αποκλειστικότητα και ξεκάθαρα πλέον για αυτοκίνητα έως 1600 κ.εκ. Για >1600 κ.εκ. ισχύει το 35%. Από το Ν. 3842/2010 αυτά. Και ο δικός σου λογιστής ...αδιάβαστος (και άρα επικίνδυνος) είναι...

Στα επαγγελματικά αυτοκίνητα, προφανώς οι δαπάνες εκπίπτουν 100% καθώς επίσης και ο ΦΠΑ αυτών των δαπανών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 70% ισχύει και κατ'αποκλειστικότητα και ξεκάθαρα πλέον για αυτοκίνητα έως 1600 κ.εκ. Για >1600 κ.εκ. ισχύει το 35%. Από το Ν. 3842/2010 αυτά. Και ο δικός σου λογιστής ...αδιάβαστος (και άρα επικίνδυνος) είναι...

Στα επαγγελματικά αυτοκίνητα, προφανώς οι δαπάνες εκπίπτουν 100% καθώς επίσης και ο ΦΠΑ αυτών των δαπανών.

 

Καλά που μου το'πες να τον ενημερώσω....! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά που μου το'πες να τον ενημερώσω....! Ευχαριστώ!

 

Αν και έψαξα λίγο το νόμο διαβάζω τα εξής: Άρθρο 11 Προσδιορισμός ακαθάριστου και καθαρού εισοδήματος των επιχειρήσεων: παράγραφος 5: «...Ειδικά για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με κυλινδρισμό μέχρι χίλια εξακόσια (1.600) κυβικά εκατοστά, εκπίπτουν οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής, κυκλοφορίας και αποσβέσεων και τα μισθώματα που καταβάλλονται σε εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης ή οποιονδήποτε τρίτο, σε ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό (70%) του ύψους αυτών, εφόσον τα αυτοκίνητα αυτά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης. Για αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού εκπίπτει, με τις ίδιες προϋποθέσεις, ποσοστό τριάντα πέντε τοις εκατό (35%) των πιο πάνω δαπανών.»

 

Μήπως αναφέρεται αποκλειστικά για αυτοκίνητα που χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης (πχ εταιρικά επιβατικά και όχι επαγγελματικά)? Γιατί εγώ το δικό μου αμάξι (που προφανώς και δεν είναι εταιρικό) το χρησιμοποιώ και για να πάω πχ για καφέ και όχι αποκλειστικά για το επάγγελμά μου, άρα να μη μου αναγνωρίζει το υπουργείο το 70%. Εννοώ μήπως για τους ελεύθερους επαγγελματίες ισχύει κάτι διαφορετικό από τις επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοεί κάτι διαφορετικό! Εκπίπτει το 70% των δαπανών για μέχρι 1.600 cc.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ πχ μετατρέψω το αυτοκίνητό μου σε αέριο με κόστος ας πούμε 1000 €, θα ''γλιτώσω'' ουσιαστικά 700???? Ή ακόμα και αν έχω δύο αυτοκίνητα στην κατοχή μου (στο όνομά μου), θα εκπίπτουν και για τα δύο αυτοκίνητα τα έξοδα??? Δυσκολεύομαι να το πιστέψω για ελεύθερο επαγγελματία (και όχι εταιρία) το 70%. Όπως και να έχει θα το ρωτήσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν περαστεί δεν νομίζω να μπορούν να περαστούν εκ των υστέρων. Νομίζω τα φορολογικά στοιχεία-αποδείξεις περνιούνται μέχρι τις 15 του επόμενου μήνα από την ημερομηνία που αναγράφουν πάνω. Έχεις γράψει άλλα έξοδα στο βιβλίο? Πρέπει να υπάρχει ημερολογιακή σειρά! Εκτός αν δεν έχεις γράψει τίποτα άλλο στο βιβλίο για το 2011 οπότε τα περνάς όλα τώρα..

 

*με επιφύλαξη πάντα δεν είμαι ειδικός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.