Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλατος δρομων διανομης.


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω ενα χαρτη διανομης και δεν αναγραφει πουθενα πλατη δρομων. Το εχω ψηφιακα και φερνοντας το σε 1 προς ενα μετρωντας σε διαφορα σημεια το πλατος το βγαζω απο 6,κατι μεχρι 7, κατι...Νουμερα που με οδηγουν στο συμπερασμα οτι ο δρομος ειναι 7αρης.

 

Αλλα περιμενα 6 η 8 μετρα πλατος. Μπορει να ειναι 7 μετρα ο δρομος? Υπαρχει καποιος κανονας?

Link to comment
Share on other sites

Εναι συνοικισμος η αγροκτημα;Τετοια πλατη δρομων οδηγουν στο συμπερασμα οτι προκειται για συνοικισμο. Στους συνοικισμους σχεδον παντα αναφερεται το πλατος η υπαρχουν αξονοδιασταυρωσεις.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι.Διανομη αγροτεμαχιων ειναι. Εκτος σχεδιου. Λαθος μου που δεν το εγραψα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Το πλάτος δρόμου για αγροτεμάχια διανομης δεν θα το βγάλεις ουτε απο χάρτη (όσο καλή γεωαναφορά και αν κανεις) ούτε από τα ορόσημα (εκτός και αν κολλάνε καλά).

Θα επισκεφτείς την Τοπογραφική Υπηρεσία και θα κοιτάξεις τα τεχνικά στοιχεία της διανομής (δηλ.τα κροκί που έκαναν τότε) εκεί μόνο αναφέρονται τα σωστά πλάτη διανομής.

Επίσης στους κτηματολογικούς - εμβαδομετρικούς πίνακες της διανομής τελευταια σελίδα πάντα κανουν αναφορά για τα εμβαδά των δρόμων διανομής...θα διαιρέσεις με το μήκος των αγροτεμαχίων που εφάπτονται στον δρόμο και έχεις το σωστό πλάτος..

εννοείται δεν κοιτάς υφιστάμενη κατάσταση..

μα είναι δυνατον εξω οι δρόμοι διανομής να εχουν ανοιχτεί σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως (απο την εμπειρία μου μέχρι τώρα) οι δρόμοι διανομής είναι 2.5 μέτρα. Υπάρχουν ομως και κάποιοι αγροτικοί δρόμοι 5-7.5 και 10 μέτρων. Πχ σε ολοκληρο αγρόκτημα 2-3 να'ναι. Σε νεότερες διανομές, συμπληρωματικές συνήθως, πάμε στα 3 μέτρα.

Κατα τ'αλλα, ακουλουθείς τις συμβουλές άνωθεν. Πάντως, αν βρείς κάποια ορόσημα, κάνε μια δοκιμή.

 

Υ.Γ. μήπως είναι αναδασμός αυτό που έχεις; εκεί έχουμε πλατείς δρόμους - ζώνες έργων. Αν ναι, εμπιστέψου τα ορόσημα (μετά απο σχετικό ελεγχο φυσικά), συνήθως "καθονται" άριστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.