Μετάβαση στο περιεχόμενο

έγκριση από Ε.Ο.Τ. με Γ.Ο.Κ. και έκδοση νέας άδειας με Ν.Ο.Κ.


Recommended Posts

Έχω το εξής σημαντικό πρόβλημα:

Βγάζω μία άδεια Ξενοδοχείου, ή έγκριση των αρχιτεκτονικών έχει βγει βασισμένη στον Γ.Ο.Κ την εποχή που ίσχυε ο Γ.Ο.Κ.

Τώρα πηγαίνοντας στην πολεοδομία για έγκριση δόμησης, το διάγραμμα δόμησης συντάσσεται βάση του Ν.Ο.Κ. η μόνη διαφορά που έχω είναι στους ημιυπαίθριους του ξενοδοχείου που δεν βγαίνουν βάση του Ν.Ο.Κ. έτσι η πολεοδομία μου ζητάει νέα έγκριση αρχιτεκτονικών με μειωμένους ημιυπαίθριους βάση των προδιαγραφών του Ν.Ο.Κ.

Από την πολεοδομία μου "σφύριξαν" να κοιτάξω μήπως μπορώ να κατοχυρώσω τις ευμενέστερες διατάξεις του Γ.Ο.Κ. (επειδή ή έγκριση του Ε.Ο.Τ. είναι με αυτές τις διατάξεις) για τους ημιυπαίθριους για να αποφύγω την ταλαιπωρία της επανέγκρισης των αρχιτεκτονικών από τον Ε.Ο.Τ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για τον χειρισμό του πιο πάνω ζητήματός ;

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα μπορείς εφόσων η καθυστέρηση οφείλεται σε δημόσια αρχή/υπηρεσία και όχι σε σένα, στο παρελθόν ανάλογες περιπτώσεις έχουν αντιμετωπιστεί έτσι... τώρα η διαδικασία ίσως απαιτεί κάποιο επίσημο ερώτημα μέσω της υπηρεσίας δόμησης και ανάλογη απάντηση ότι είναι δυνατό κάτι τέτοιο...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ παρόμοιο θέμα: έπρεπε να πάρω παρέκκλιση για πάνω από 600 τ.μ. και από διάφορες άλλες υπηρεσίες. Τελικά κατάφερα να πάρω πρωτόκολλο στη ΥΔΟΜ μετά τις 3 Ιουλίου. Τι θα γίνει με όλες αυτές τις εγκρίσεις που διήρκεσαν μήνες; Το κτίριο έχει σχεδιαστεί με ΓΟΚ και έχει αρκετές διαφορές σε σχέση με το ΝΟΚ. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Εαν γίνει ερώτημα η απάντηση είναι άμεση ή ............

Link to comment
Share on other sites

Αριθμό πρωτοκόλλου κατάθεσης Οικοδομικής άδειας προ ΝΟΚ έχεις?

Ή απλά προετοίμαζες όλα τα άλλα χαρτιά άλλα δεν είχες καταθέσει στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταθέσει άδεια γιατί για να πάρει πληρότητα απαιτούνταν αυτά τα χαρτιά από διαδικασίες όμως που απαιτούσαν κάποιου μήνες ώστε να διεκπεραιωθούν όπως π.χ. από αποκεντρωμένη διοίκηση, η οποία ενέκρινε συγκεκριμένο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Τότε η εντύπωση μου είναι ότι ατύχησες συνάδελφε.

 

Μακάρι να έχουν προβλέψει κάτι μεταβατικό αλλά δεν το γνωρίζω.

Μια ερώτηση δική σου σε αρμόδιους ίσως βοηθήσει και ενημερώνεις και εδώ αν δεν σου κάνει κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όσοι έχετε σχετικό θέμα, δείτε αυτό :

 

=1978&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=1978&language=el-GR

 

Προσοχή, έχει 6μηνη προθεσμία από 4-7-2012 !

Link to comment
Share on other sites

kan62 Χρησιμότατο συνάδελφε.

 

Δεν λύνει ακόμα το πρόβλημα αν κατάλαβα καλά αλλά το προσδιορίζει και ελπίζω να βγουν τα τελικά ερμηνευτικά σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν ξέρω αν σας βοηθάει αυτό.... αλλά αν πρόκειται για ξενοδοχεία εντός οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων.....και οι διαδικασίες εγκρίσεων βρίσκονταν σε εξέλιξη στις 4/6/2009.....

 

τότε ισχύουν τα παρακάτω :

 

 

Άρθρο 62 Ν 4042/ ΦΕΚ 24Α/13-2-12

 

3. Οικοδομικές άδειες για τουριστικές εγκαταστάσεις εντός των ορίων των οικισμών μέχρι 2.000 κατοίκους, οι

οποίες εμπίπτουν στην παρ. 2 του άρθρου 14 του ν. 4002/2011 εκδίδονται και εκτελούνται σύμφωνα με τις

διατάξεις που ίσχυαν πριν τη δημοσίευση του προεδρικού διατάγματος της 4.11.2011 (ΑΑΠ/289/4.11.2011).

 

 

Οι τουριστικές εγκαταστάσεις που εμπίπτουν στην παρ. 2 του άρθρου 14 του ν. 4002/2011 (ΦΕΚ 180Α') είναι εκείνες των οποίων οι διαδικασίες εγκρίσεων βρίσκονταν σε εξέλιξη στις 4/6/2009 και για τις οποίες ΠΡΙΝ από τις 4/6/2009 είχε εκδοθεί ΜΙΑ από τις παρακάτω πράξεις:

  • Θετική γνωμοδότηση Προκαταρκτικής Περιβαλλοντικής Εκτίμησης και Αξιολόγησης (ΠΠΕΑ)

ή

  • Έγκριση καταλληλότητας γηπέδου ή Αρχιτεκτονικής Μελέτης από τον ΕΟΤ

ή

  • Απόφαση κατάταξης ......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.